Nový rozvaděč šetrnější k životnímu prostředí
Na trhu by se v blízké době mohl objevit inovativní rozvaděč středního napětí, který nevyužívá plyn SF6. Za ambiciózní novinkou stojí firma Eaton, vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Vysoké školy chemicko-technologické a jejich úspěšný přenos know-how do praxe. Společný projekt financovala Technologická agentura ČR v rámci programu EPSILON.
Týmy vedené Jurajem Fedorem z ÚFCH JH a Petrem Slavíčkem z VŠCHT společně s komerčním příjemcem dotace společností Eaton Elektronika s.r.o. více než tři roky spolupracovali na prototypu rozvaděče středního napětí, který obsahuje náhradu za plyn fluorid sírový (SF6). Tento plyn se nachází ve spínačích a rozvaděčích v každé elektrárně na světě, dokonce i v každé rozvodně vysokého napětí.
Problémem je, že SF6 je velice silný skleníkový plyn, jeho potenciál globálního oteplování (GWP) dosahuje 23 000. To znamená, že jeden kilogram SF6 uvolněný do atmosféry přispěje ke globálnímu oteplování stejně jako 23 000 kilogramů CO2. S ohledem na odpovědnost k životnímu prostředí je nutné najít vhodnou alternativu. Právě na tento úkol se soustředil projekt, jehož výsledkem je úspěšně otestovaný prototyp rozvaděče naplněného směsí jiných plynů. Hodnota GWP nové směsi je 230.
Tým z VŠCHT se v rámci projektu specializoval především na počítačové modelování vlastností molekul. Ve spolupráci s ÚFCH JH se pak vědci podíleli na interpretaci unikátních experimentů a predikci chování vhodných náhradních kandidátů za SF6. Společnost Eaton se soustředila především na design a konstrukci a později i testování prototypů rozvaděčů, které bylo realizováno v Holandsku.
Start Up Night – poprvé offline!
Přední pražské univerzity se spojily, aby vytvořily největší studentskou business networkingovou akci pro všechny mladé lidi se zaměřením na podnikání, technologie a inovace. Akce zaměřená na meziuniverzitní obchodním networking, kde mohli zájemci mluvit s dalšími podobně smýšlejícími lidmi (studenty a absolventy), zakladateli ambiciózních projektů a investory.
Start Up Night proběhla 6. dubna 2022 v 4. patře obchodního centra Máj a na jejím uspořádání se podílela Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze a Vysoká škola ekonomická v Praze za podpory Pražského inovačního institutu, studentského klubu SpoluPRACUJEME a digitální průvodce spuštěním StartupBox.
Přivítala nejen zakladatele stávajících projektů, ale i ty, kteří nemají zájem pracovat v korporátním světě a hledají příležitost setkat se s investory, mentory, profesory a dalšími zakladateli.
Jednalo se o první Start Up Night, která proběhla offline a byla celá vedená v angličtině. O akci byl velký zájem, zavítalo přes 300 účastníků, což překonalo i neoptimističtější odhady.
Každá univerzita nominovala jeden běžící projekt, který byl krátce představen na tzv. „pitchingu“. Za VŠCHT Praha prezentoval Ing. Ondřej Rychecký svůj projekt MarbleMat s.r.o. Ing. Rychecký dokázal zaujmout přítomné publikum jak obsahem, tak i prezentací svého nápadu.
VŠCHT Praha na veletrhu Chemspec Europe 2022
Vědci z VŠCHT Praha představili nové formulační technologie na veletrhu čistých a speciálních chemikálií Chemspec Europe 2022.
Veletrh se konal ve Frankfurtu nad Mohanem ve dnech 31. května a 1. června. V rámci stánku České republiky, kde měla VŠCHT svůj vystavovací prostor, byly prezentovány tři technologie. Jedná se o výsledky nedávno řešených projektů, které podpořila Technologická agentura České republiky.
- glukanové mikročástice přírodního původu a zapouzdření účinných látek např. z oblasti API, personal care nebo nutraceutik. Původkyní této technologie je kolegyně Dr. Gabriela Ruphuy.
- technologie přípravy tzv. tekutých kuliček a je vhodná pro formulaci oleofilních látek (např. API, vitamínů, doplňků stravy, parfémů). Původcem je kolega Ing. Ondřej Rychecký.
- technologie Sprejobot - robot pro urychlení vývoje lékové formulace. Původcem je kolega Ing. Vojtěch Klimša.
Všechny technologie jsou chráněné udělenými patenty a nyní se zaměřují na identifikaci vhodných aplikací ve farmacii i mimo ní.
Díky přehledně zorganizovanému veletrhu a značnému záběru vystavujících vědci mohli navázat kontakty, získat feedback k nabízené technologii a oslovit k potenciální spolupráci firmy, zabývající se primární výrobou farmaceutických API a jejich formulacemi, potravinářskými a krmivovými doplňky nebo kosmetickou a osobní péči.
Zkušenosti a kontakty získané na veletrhu Chemspec Europe umožní vědcům z VŠCHT Praha lépe se zorientovat v současné situaci na trhu a do budoucna pomohou při prvních samostatných krocích, které se spin-offy MarbleMat s.r.o. a Levare s.r.o. chtějí učinit.