Ochrana duševního vlastnictví se na VŠCHT Praha řídí Směrnicí o ochraně a uplatňování práv z duševního vlastnictví (viz dokumenty níže na stránce)
Vybrané informace k ochraně a uplatňování práv duševního vlastnictví na VŠCHT Praha v deseti bodech
- Na začátku výzkumného projektu, zejména (ale nejen) v oblasti aplikovaného výzkumu, je žádoucí pohlížet na budoucí výsledky jako možné předměty hodné průmyslověprávní ochrany (dále je Ochrana) a následné komercializace.
- Před jakýmkoli zveřejněním výsledku projektu aplikovaného výzkumu (publikace, konference, sborníky konferencí, popularizace, jednání s partnery) je nutné zhodnotit, zda nejdříve nepřistoupit k ochraně výsledku; v případě jednání s partnery před ale i po zahájení ochrany také zhodnotit, jaké budou podmínky o mlčenlivosti (viz též bod 7). S tímto zhodnocením může pomoci Oddělení pro výzkum a transferu technologií (VaTT).
- Pokud se na daném projektu podílejí studenti v rámci svých závěrečných prací a výsledky obsažené v závěrečné práci mají být předmětem průmyslověprávní ochrany či mají jiný komerční potenciál (a/nebo podmínku utajení stanoví smlouva s partnerem/poskytovatelem), je nutné včas zažádat o utajení práce (viz směrnice A/S/961/6/2018 Obhajoba a uchovávání závěrečných prací s odloženým zveřejněním). Při finalizaci práce brát zřetel na budoucí zveřejnění abstraktu, ke kterému dochází i u utajovaných závěrečných prací.
- U studentů podílejících se na projektu se běžně předpokládá, že mají uzavřen vhodnou formou zaměstnanecký poměr s VŠCHT Praha, čímž splňují podmínku „podnikového vynálezu“ ze zákona o vynálezech[1]. Pokud došlo během zaměstnaneckého poměru ke vzniku duševního vlastnictví, které bude chráněno podle výše uvedeného zákona, vztahují se na studenta zákonná ustanovení i po ukončení tohoto vztahu nebo ukončení studia. V opačném případě student při podání přihlášky vynálezu/užitného vzoru figuruje jako spolumajitel/spolupřihlašovatel a je pak nutné smluvní ošetření spolumajitelských vztahů.
- Ihned po vzniku výsledku s aplikačním potenciálem (míněno vzniku při plnění úkolů vyplývajících z pracovněprávního vztahu k VŠCHT Praha), který by mohl být průmyslověprávně chráněn, je zákonnou povinností zaměstnance VŠCHT Praha výsledek řádně oznámit, dle směrnice o Ochraně a uplatňování práv duševního vlastnictví (Směrnice).
- Oznámení se provádí vyplněním databáze patent.vscht.cz, vygenerované Oznámení o vytvoření předmětu duševního vlastnictví se po podpisu zástupce původců a vedoucího pracoviště doručí na VaTT a to ještě před zahájením úkonů k případné ochraně výsledku.
- Oznámení je předkládáno před podáním přihlášky vynálezu/užitného vzoru i v případě, že ochranu výsledku iniciuje jiná instituce či firma a zaměstnanec VŠCHT je spolupůvodcem.
- Prorektor pro VaV má lhůtu 3 měsíce na rozhodnutí, zda škola uplatní právo na výsledek. Pokud ochranu výsledku koordinuje jiná instituce, je nutné s touto lhůtou počítat a jednat v dostatečném předstihu.
- V případě, že je platný patent udržován po dobu 5ti a více let bez zjevného komerčního využití nebo bez komerčního potenciálu v dohledné době, má prorektor pro VaV právo rozhodnout na základě stanoviska Komise pro využívání práv průmyslového vlastnictví (dále jen Komise) o ukončení ochrany.
- Jakékoli informace podléhající obchodnímu tajemství nelze sdělovat třetím osobám (nezapomínejme, že ze strany VŠCHT Praha se jedná např. i o vlastní know-how [pre existing knowledge; know-how na pozadí průmyslověprávně chráněného výsledku a pod.] vkládané do spolupráce). Před zahájením spolupráce s partnery nebo před začátkem jednání o společném projektu je vhodné uzavírat smlouvu u mlčenlivosti (NDA), jejíž podpis zprostředkovává VaTT, které vzorovými smlouvami NDA disponuje.
- Při uplatňování výsledků výzkumu v praxi mohou zaměstnanci využít podpory VaTT v rámci projektů komercializace, přičemž o poskytnutí podpory těmto projektům z Fondu komercializace rozhoduje podle povahy rektor nebo prorektor pro VaV na základě stanoviska Komise.
- V případě uplatnění výsledku náleží původcům odměna z komercializace, která je vyplácena jako podíl z čistého zisku komercializace dle Směrnice nebo ji může vyplatit přímo partner dle smluvního ujednání.
- Zaměstnanecká díla (e-learningové kurzy, skripta, elektronické výukové aplikace, databáze nebo software) podléhají evidenci. Tato zaměstnanecká díla je autor povinen evidovat v OBD (průběžná modifikace zaměstnaneckého díla nezakládá na nový záznam). O evidenci ostatních zaměstnaneckých děl rozhoduje v rámci své působnosti vedoucí příslušného pracoviště. Majetková práva k zaměstnaneckému dílu vykonává VŠCHT Praha, přičemž autorovy zůstávají jeho osobnostní práva k dílu.
Samozřejmostí je dodržování smluvních ujednání s partnery či poskytovateli podpory.
[1] §9 Zákon č. 527/1990 Sb. Zákon o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích
Průmyslové právo
Průmyslovým právem rozumíme ochranu výsledků technické tvůrčí činnosti (vynálezy a užitné vzory), předměty průmyslového výtvarnictví (průmyslové vzory), jakož i práva na označení (ochranné známky a označení původu) a v neposlední řadě také konstrukční schémata polovodičových výrobků (tzv. topografie polovodičových výrobků) a další.
Průmyslová práva chrání vynálezy, zlepšovací návrhy, průmyslové vzory a užitné vzory . Průmyslová práva vznikají rozhodnutím příslušného správního orgánu.
Autorské právo
Autorské právo je odvětví práva, které se zabývá právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“ k příslušným dílům.
Autorské právo je součástí tzv. duševního vlastnictví.
Autorské právo nechrání samotné myšlenky či ideje; chrání pouze konkrétní díla, konkrétní vyjádření takových myšlenek, dílo v objektivně vnímatelné podobě. Autorským dílem je pouze jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora, dílem není námět, zpráva, informace, metoda, teorie, vzorec, graf, tabulka fyzikálních konstant, výstup počítačového programu apod. samy o sobě.
Autorské právo a předměty spadající pod jeho ochranu spravuje na VŠCHT Praha Centrum informačních služeb