Příchod do České republiky za studiem je velkou změnou vyžadující vyřízení mnoha formalit. Na této stránce najdete základní informace a odkazy na další zdroje.
Informace pro studenty z Ukrajiny
Přicházíte do ČR z Ukrajiny kvůli válce? Podívejte se na následující stránky pro více informací:
Splňte ohlašovací povinnost
Každý student, který přijíždí do ČR na více než 30 dní, musí splnit ohlašovací povinnost.
- Občané EU, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarka se musí nahlásit do 30 dnů od příjezdu.
- Občané třetích zemí (mimo výše zmíněné) se musí nahlásit do 3 dnů od příjezdu.
Ohlášení probíhá na cizinecké policii. Pokud jste ubytovaní na koleji VŠCHT Volha nebo Sázava, provede za vás nahlášení správa kolejí, nemusíte se o nic starat.
K registraci budete potřebovat doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz), doklad o zdravotním pojištění, doklad o ubytování. V případě potřeby navštivte úřad s doprovodem mluvícím dobře česky (pracovníci často nekomunikují dobře anglicky).
Student (i ubytovaný na koleji) dále musí nahlásit všechny změny týkající se pobytu na území ČR (změna místa bydliště, změna cestovních dokumentů – pas, občanský průkaz, rodinný stav), a to do 30 dnů od změny.
Více informací najdete na stránkách Ministerstva vnitra:
- občané EU, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarska – příjezd do ČR, obecné informace
- občané třetích zemí (mimo výše zmíněné) – příjezd do ČR, obecné informace
TIP! Noste vždy u sebe váš doklad totožnosti (cestovní pas nebo občanský průkaz, popř. povolení k pobytu). Policie vás může kdykoliv kontrolovat a za nepředložení dokladu vám hrozí i pokuta.
Zařiďte si zdravotní pojištění
Občané EU, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarska
Na základě platného pojištění máte/požádejte v domovské zemi o kartu zdravotního pojištění EU (EHIC, modrá karta). Tato karta vám zajistí přístup k lékařsky nezbytné zdravotní péči poskytované státem během pobytu v ČR. EHIC není alternativou cestovního pojištění a nezahrnuje žádnou speciální nebo soukromou zdravotní péči.
Jelikož s EHIC získáváte nárok pouze na lékařsky nezbytnou zdravotní péči (nejsou hrazeny všechny zákroky apod.) je doporučeno zaregistrovat se u českého poskytovatele zdravotního pojištění, popř. zde požádat o registraci plné péče (nutné zařídit již u domovského poskytovatele zdravotního pojištění speciálním formulářem, tzv. S1).
K registraci doporučujeme Všeobecnou zdravotní pojišťovnu – pobočky a kontakty najdete zde.
Občané třetích zemí
Zahraniční studenti*, kteří mají v úmyslu pobývat v České republice déle než 90 dní, si musí zařídit komerční komplexní zdravotní pojištění, které pokrývá akutní ošetření, preventivní prohlídky atd. Pojištění musí být zakoupeno na celou dobu pobytu s limitem krytí minimálně 400 000 EUR.
Doklad o pojištění je součástí žádosti o vízum / povolení k pobytu.
Ke sjednání pojištění musíte využít pojišťovnu oprávněnou poskytovat své služby na území ČR (dle pokynů). Aktuálně je možné sjednat pojištění u těchto pojišťoven: Maxima, Slavia, PVZP, Ergo, Uniqa.
Více informací o pojištění najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
*Na základě mezinárodních dohod se zdravotní cestovní pojištění nevyžaduje od občanů Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Kuby, Japonska, Makedonie, Černé Hory, Turecka, Srbska a Spojených států amerických. Stejná výjimka platí pro účastníky programu Erasmus Mundus, stipendijního programu Fulbright a evropské dobrovolné služby programu Erasmus+: Mládež v akci. Více informací najdete zde.
Lékařská péče
Po vyřízení pojištění je důrazně doporučeno najít si v ČR praktického lékaře. O seznam dostupných praktických lékařů požádejte zdravotní pojišťovnu. Po registraci u lékaře musíte v případě nemoci či jiných zdravotních obtíží navštívit právě tuto ordinaci.
TIP! Registraci u praktického lékaře neodkládejte až na dobu, kdy se nebudete cítit dobře!
Potřebujete radu nebo pomoc při studiu a adaptaci v ČR?
Příchod do nové země není jednoduchý. Zvyknutí si na jinou kulturu a nový životní režim, komunikace v cizím jazyce, hledání nových přátel a další změny jsou náročné, obzvlášť, pokud jste na ně ze začátku sami.
Kde hledat pomoc v případě otázek a problémů je přehledně sepsáno tady: Studuji – Potřebuji pomoc. Na webu Studium najdete i další užitečné informace a tipy.
Zejména vám doporučujeme kontaktovat Tutory, pokud potřebujete pomoci s orientací ve škole, v předmětech, v SISu, ale např. i s hledáním vhodných nestudijních aktivit, třeba se zapojením do některého spolku.
Pokud byste rádi sdíleli své zkušenosti s příchodem do ČR, vyslechli si rady a tipy ostatních studentů i člověka, který už si vším prošel před pár lety, využijte skupinová setkání speciálně určená cizincům v českých studijních programech – Jak na Česko?
Nebojte se říct si o pomoc ve vaší specifické situaci, víme, že to není jednoduché. Rady a podporu vám poskytne také Poradenské a kariérní centrum.
Zajímavé tipy a informace k životu v ČR pak nabízí web Study in Czechia.