
Ceny Francouzkého velvyslanectví převzali členové akademické obce VŠCHT Praha
Oceněni byli studenti Karolína Salvadori, Marie Plachá a Martin Balouch.
Slavnostní udílení vědeckých cen Francouzského velvyslanectví, které letos oslavily své 30. výročí, proběhlo 28. června 2024 v Praze. Tyto ceny jsou určeny pro studenty doktorských programů nebo postdoktorandy, kteří nedávno obhájili svou disertační práci. Ocenění pokrývají oblasti chemie, lékařství, farmacie, počítačových věd a informatiky, jaderného výzkumu, životního prostředí a klimatu a společenských a humanitních věd.
Cena Jean-Marie Lehna za chemii
Nejstarší z těchto ocenění je Cena Jean-Marie Lehna za chemii, která již od roku 1994, kdy byla založena nositelem Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 Jean-Marie Lehnem, oceňuje vynikající výzkumné práce českých studentů v oblasti chemie, na kterých pracovali během svého doktorandského studia.
S radostí oznamujeme, že Karolína Salvadori z VŠCHT Praha získala prestižní Cenu Jean-Marie Lehna za chemii. Byla oceněna za svou disertační práci "Study of Building Blocks Suitable for Preparation of Functional Receptor Materials for Sensorics", kterou vedl profesor Pavel Matějka. Karolína se v rámci svého výzkumu zabývá přípravou a studiem nových receptorových materiálů a jejich stavebních jednotek. Tyto látky disponují ve své struktuře močovinovými vazebnými místy, jež jsou vhodná ke komplexaci aniontů. Součástí její práce je vedle syntézy také část věnovaná studiu fyzikálně-chemických vlastností připravených molekul. K tomuto účelu využívá řady technik molekulové spektroskopie a elektrochemie. Zvláštní pozornost je věnována především vyhodnocení vazebných schopností. Důkladné prozkoumání komplexačních vlastností poskytuje data nezbytná k porozumění zákonitostí chování stavebních bloků v přítomnosti aniontů a zároveň umožňuje predikovat komplexační chování konečných receptorových materiálů. Receptorové materiály jsou připraveny připojením vazebných jednotek k molekulovým nosičům (především dendrimerů a makrocyklů ze skupiny calixarenů); popř. jsou receptorové jednotky designovány tak, aby je bylo možno využít k modifikaci povrchů elektrod. Nedílnou součástí projektu je rovněž studium recyklace připravených systémů, například pomocí nanofiltrace.
Cena Make Our Planet Great Again
Blahopřejeme Ing. Marii Plaché, Ph.D. ze skupiny prof. Petra Kočího z Ústavu chemického inženýrství, která se svou disertační prací "Modelování transportu a reakce v porézních katalytických filtrech s využitím 3D počítačové rekonstrukce" obsadila 1. místo ve vědecké soutěži Francouzského velvyslanectví v kategorii "Make Our Planet Great Again - Prize in Environmental Sciences". Cenu za ni převzal její školitel prof. Petr Kočí.
Cena Sanofi - Cena za farmacii
Blahopřejeme Martinu Balouchovi ze skupiny prof. Františka Štěpánka k získání 3. místa v kategorii Cena Sanofi - Cena za farmacii, jedné z několika vědeckých cen, které každoročně uděluje Francouzské velvyslanectví v Praze. Martin byl nominován za svou doktorskou práci s názvem "Výzkum bariérových a transportních vlastností lipidických vrstev" a cenu převzal na slavnostním ceremoniálu za přítomnosti laureátů Nobelovy ceny včetně prof. Jean-Marie Lehna.
Cenu za farmacii (dříve nazývanou Cena za výzkum ve farmaceutických vědách) společně pořádají Francouzské velvyslanectví v České republice a společnost Sanofi. Jedná se o ocenění výzkumných prací českých studentů doktorských studií a mladých českých lékařů v oblasti farmacie. Výherci obdrží jednak finanční podporu, jednak dostanou možnost vycestovat na stáž do výzkumné laboratoře ve Francii.
Foto: Ondřej Besperát