Vitaminy
Biologicky aktivní látky vykazují pozitivní ale i negativní biologické účinky. Jsou přijímány z potravin rostlinného i živočišného původu, případně z doplňků stravy. Pro sledování hladin vitaminů, jejich forem i prekurzorů jsou využívány moderní analytické metody, založené především na technice kapalinové chromatografie ve spojení s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií, případně s konvenčními detektory.
Metodou LC-MS (KM 27) je prováděno stanovení hydrofilních a lipofilních vitaminů v potravinách a doplňcích stravy, nápojích, houbách, krevní plasmě, mléku apod.
Pro stanovení v tuku rozpustných karotenoidů, vitaminu A a tokoferolů je využívána metoda LC-DAD/FLD (KM 31). Metoda slouží zejména ke stanovení astaxanthinu, β-karotenu, kantaxanthinu, trans-β-Apo-8′-carotenalu, tokoferolu alfa a retinolu v potravinách, nápojích, rostlinných materiálech, krmivu, v řasách, ve vejcích a v doplňcích stravy.
Přídatné látky (potravinářská aditiva)
Přídatné látky, ať přírodního nebo syntetického původu, se záměrně přidávají do potravin pro technologické účely jako je např. vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, konzistence, chutě či vůně. Jedná se o různorodou skupinu látek, zejména z kategorií organických (syntetických i přírodních) barviv, sladidel, konzervačních látek, antioxidantů, aj., lišících se chemickou strukturou i vlastnostmi a jejich použití je legislativně regulováno.
Pro kontrolu hladin přídatných látek, definovaných Nařízením (ES) č. 1333/2008 ze skupiny sladidel, konzervačních látek a syntetických barviv je využívána technika kapalinové chromatografie ve spojení s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií.
- konzervační látky, zejména benzoová kyselina (E210) a sorbová kyselina (E200) a jejich soli;
- syntetická barviva, jako jsou azorubin (E122); brilantní modř FCF (E133); čerň BN (E151); červeň allura AC (E129); patentní modř V (E131); ponceau 4R (E124); tartrazin (E102); zeleň S (E142); žluť SY (E110);
- sladidla, jako jsou acesulfam K (E950); aspartam (E951); cyklamát (E952); neohesperidin DC (E959); neotam E961); sacharin (E954); sukralosa (E955).
Metodou LC-MS (KM 25) stanovujeme také další látky přidávané do potravin, jako je kofein, theobromin, askorbová kyselina (E300); dehydroaskorbová kyselina; askorbyl palmitát (E304) a některé složky aromat, které jsou regulovány Nařízením (ES) č. 1334/2008.
Pro průkaz falšování potravin přídavkem nepovolených syntetických látek s barvícím účinkem, jako je fluorescein, ale zejména analýzu v tuku rozpustných barviv (např. ze skupiny Sudan), je využívána multidetekční screeningová metoda LC-MS.
Sreening přítomnosti syntetických barviv v různých technických kapalinách, případně v kosmetických a léčebných prostředcích provádíme na nerutinní bázi podle specifických potřeb zadavatele (zpravidla mimo rozsah akreditace).