Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Pro média → Archiv tiskových zpráv → Do Prahy se sjedou nejtalentovanější chemici světa

Do Prahy se sjedou nejtalentovanější chemici světa

Účastníci IChO

Praha, 28. června 2018 – Česko a Slovensko společně přivítá ve dnech 19. – 29. července 2018 jubilejní 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády. Symbolicky, neboť v roce 1968, těsně před vpádem vojsk Varšavské smlouvy, se v bývalém Československu uskutečnil historicky první ročník této soutěže pro talentované středoškoláky. Tehdy se olympiády zúčastnilo 18 studentů ze tří států současné visegrádské čtyřky. Letos se představí v Praze a Bratislavě přes 300 soutěžících ze 76 zemí světa.

Slavnostní zahájení olympiády se uskuteční v Bratislavě ve Staré Tržnici 20. července, vítězové pak budou oceněni na slavnostním vyhlášení výsledků, které se koná o osm dní později v pražském Rudolfinu.

Jednotlivé reprezentace prošly náročným výběrem v národních kolech a tvoří je zpravidla čtyři nejtalentovanější studenti v oboru chemie. Českou republiku budou reprezentovat Miroslava Novoveská z Plzně, Jan Obořil z Brna, Josef Tomeček ze Slavičína a Richard Veselý z Prahy. Na olympiádě jsou pro ně a další soutěžící připraveny celkem tři praktické úlohy v laboratořích a osm úkolů teoretických.

„Možnost organizovat Mezinárodní chemickou olympiádu je velké privilegium. V loňském roce v Thajsku se ceremoniály konaly pod dohledem královské rodiny. Následující ročník v Paříži pro změnu zaštítil nositel Nobelovy ceny za chemii Jean Marie Lehn,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla pověřena organizací olympiády. Slovenskou část programu má pak na starosti Univerzita Komenského v Bratislavě.

Kromě odborné soutěže je pro soutěžící a jejich mentory připraven bohatý doprovodný program s řadou poznávacích výletů a sportovních aktivit. Největší akcí bude ve středu 25. července Summer IChO Party v pražských Dejvicích. Hudební produkci zde obstarají populární kapely Tata Bojs, Kašpárek v rohlíku a zpěvačka Debbi, dále jsou připraveny interaktivní chemické pokusy, velká ohnivá show, prezentace elitní protichemické jednotky Armády ČR a kvalitní street food market. Akce je volně přístupná veřejnosti.

 „Olympiádu jsme připravovali celé dva roky. Jedná se o jubilejní ročník a zároveň slavíme 100 let od založení Československa, takže jsme se chtěli naplnit očekávání a připravit pro hosty program, jaký olympiáda ještě nezažila,“ říká hlavní organizátor Petr Holzhauser z VŠCHT Praha. „Věřím, že se všechno povede a naši hosté si užijí deset dní plných chemie, zábavy a poznávání krás Česka a Slovenska,“ dodává.

Význam Mezinárodní chemické olympiády s rozpočtem přesahujícím 40 milionů korun si dobře uvědomují i zástupci českých institucí. S finanční podporou a záštitou neváhalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v ČR (stejně tak v SR), Magistrát hl. města Prahy, Praha 6, Český olympijský výbor a řada velkých soukromých subjektů v čele s platinovým partnerem olympiády – skupinou Unipetrol, která je jediným zpracovatelem ropy a největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice.

„Strategické partnerství Unipetrolu s VŠCHT Praha trvá už 17 let. Společně oceňujeme zajímavé diplomové práce, poskytujeme stipendia a přispíváme na celorepublikové projekty typu Chemická olympiáda nebo Hodina moderní chemie. V roce 2015 jsme přímo v prostorách našeho chemického závodu v Litvínově otevřeli Univerzitní centrum VŠCHT Praha - Unipetrol, ve kterém vysokoškolští studenti mohou studovat některý ze čtyř chemických oborů. Dochází tak k žádoucímu propojení teorie s praxí,“ uvádí Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za investice, výzkum a vývoj.

Dalšími partnery olympiády jsou VWR International, Amgen, Casio, České dráhy a.s., Dermacol, Gilead Sciences, IOCB Tech, Bratislava Tourist Board.

Mediálním partnerem je Český Rozhlas Plus.

Výběr studentů do české reprezentace

Studenti byli do české reprezentace pečlivě vybráni tříkolovým systémem. První kritérium bylo umístění v Národním kole Chemické olympiády v Hradci Králové, z něhož bylo pozváno nejlepších 16 studentů na teoretické přípravné soustředění na VŠCHT Praha. Po dalším zeštíhlení na nejlepších 8 studentů se uskutečnilo praktické přípravné soustředění na PřF UK Praha. Z něj vzešla reprezentační čtveřice. Tři reprezentanti se účastnili už vloni a obhajují medaile z Thajska.

Zajímavosti z historie Mezinárodní chemické olympiády (IChO)

1968 – První ročník olympiády, 18 soutěžících ze tří zemí světa
1971 – Jediný ročník, kdy se IChO nekonalo (politické důvody)
1977 – Poprvé byly úspěšným soutěžícím předávány olympijské medaile
1980 – Olympiáda se poprvé konala na západní straně železné opony, konkrétně v Rakousku
1987 – Počet soutěžících poprvé překročil hranici 100
1988 – Olympiáda přivítala historicky první asijské soutěžící
1998 – Olympiáda se poprvé konala na jižní polokouli, konkrétně v Austrálii
2002 – První soutěžící z Afriky (Egypt)
2018 – Poprvé organizují olympiádu 2 země společně, poprvé více než 300 účastníků

Web akce - 50icho.eu


Pro další informace se obracejte na:

Mgr. Michal Janovský
Vedoucí oddělení komunikace

tel. +420 22044 4159
e-mail michal.janovsky@vscht.cz

1968 - dopis MChO
1968 - pozvánka MChO
1968 - program MChO
1968 - diplom MChO

Aktualizováno: 19.7.2018 10:46, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi