Pro žáky středních škol a jejich učitele, vysokoškoláky i širokou veřejnost chystáme v rámci programu Týdne Akademie věd tyto aktivity:
2. 11. 2021 11:00 Jak mohou analýzy odpadních vod pomoci při zvládání epidemie COVID-19?
doc. Ing. Jan Bartáček, Ph.D.
Přednáška, 60 min, Uhelna, Technická 5, Praha
REZERVACE
Tato přednáška shrne současné celosvětové zkušenosti se sledováním přítomnosti viru v odpadních vodách a podrobně osvětlí dosavadní aktivity prováděné v tomto ohledu v České republice včetně nejzajímavějších výsledků.
Vzhledem k tomu, že sledování počtu nakažených nemocí COVOD-19 je velmi závislé na faktorech jako ochota obyvatel včas se testovat, dostatek testovacích míst nebo dostupnost spolehlivých testů, je potřeba najít objektivní metodu monitoringu epidemie. Jedním z dnes již celosvětově používaných nástrojů je analýza přítomnosti RNA viru SARS-CoV-2 (který nemoc COVID-19 způsobuje) v odpadních vodách. Tato metoda dovoluje objektivně sledovat vývoj epidemie, odhalovat ohniska šíření viru (do jisté míry s časovým předstihem) a také monitorovat šíření různých mutantních variant viru v populaci.
2. 11. 2021 13:00 Jak získáme kvalitní pitnou vodu v době klimatických změn?
moderuje Ing. Markéta Andreides
Panelová diskuze, 90 min, Uhelna, Technická 5, Praha 6
REZERVACE
Voda kolem nás: kvalita pitné vody, mikroplasty, covid, recyklace a úspora vody... Experti z oblasti úpravy pitné vody na VŠCHT Praha (prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., doc. Ing. Jan Bartáček, Ph.D., prof. Ing. Václav Janda, CSc., Dr. Ing. Pavla Šmejkalová) budou odpovídat na Vaše dotazy týkající se zdrojů pitné vody a její kvality. Pozastavíme se nad ožehavými tématy jako jsou chlorace, pesticidy, léčiva a hormony ve vodách a nebo jaké jsou současné a budoucí trendy v recyklaci vody. Zájemci o studium vody se navíc mohou dozvědět, jakými směry se při studiu vody mohou ubírat.
3. 11. 2021 13:00 Chemie psychedelických látek - jed nebo lék?
Doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D.
Přednáška, 60 min, Uhelna, Technická 5, Praha 6
REZERVACE
V posledních letech neuropsychofarmakologie zažívá překotný vývoj v oblasti látek, které můžeme označovat jako tzv. psychedelika. V přednášce bude přehled přírodních a syntetických psychedelik, jejich chemická struktura, jejich působení na organismu z farmakologického hlediska a jejich potenciál využití v terapii duševních poruch.
3. 11. 2021 14:00 Vodík jako nástroj pro dekarbonizaci společnosti
doc. Ing. Martin Paidar, Ph.D.
Přednáška (60 min) s možností exkurze (15 min), Uhelna + Ústav anorganické technologie, Technická 5, Praha 6
REZERVACE
Vodík představuje universální nástroj pro dekarbonizaci průmyslu, dopravy i domácností. Široká paleta způsobů jeho výroby a ještě širší využití umožňuje nahrazení fosilních zdrojů v mnoha oblastech lidského konání. V současnosti se nejvíce rozvíjí využití v dopravě a v blízké budoucnosti lze očekávat i uplatnění v domácnostech místo zemního plynu. V průmyslu se vedle tradičních chemických výrob vodík uplatní například při výrobě oceli a dalších energeticky náročných odvětvích. Přednáška shrne přínosy zaváděných vodíkových technologií i rizika spojená s použitím vodíku.
Po přednášce máte možnost exkurze do laboratoře Anorganické technologie (AS75) s ukázkou elektrolýzy vody. Kapacita 10 zájemců na jednu exkurzi, která může proběhnout vícekrát.
Pokud si přejete exkurzi, kontaktujte prosím Ing. Petru Karnetovou, Ph.D. na e-mailu Petra.Karnetova@vscht.cz, do předmětu mailu uveďte prosím: TAV - Vodík jako nástroj pro dekarbonizaci společnosti: exkurze. Do těla e-mailu napište počet zájemců o exkurzi.
Celý program Týdne Akademie věd najdete zde.