Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Setkej se s VŠCHT Praha → Věda hrou → Jak čelit změnám klimatu? Samá voda, samá voda, přihořívá…

Jak čelit změnám klimatu? Samá voda, samá voda, přihořívá…

Odborný seminář  Jak čelit změnám klimatu? Samá voda, samá voda, přihořívá…  vznikl v rámci CRP 2020: Věda hrou ve spolupráci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s Českou zemědělskou univerzitou v Praze ku příležitosti Světového dne vody.

Akce se koná od 7. 12. 2020 on-line díky VŠCHT Praha a je určena převážně pro studenty střední školy, případně pro jejich učitele. Vstup je zdarma. 

Návštěvníci mají možnost dozvědět se informace o Ústavu technologie vody a prostředí Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha, poslechnou si přednášky od odborníků a zažít Vodní hrátky.

udalost veda hrou37 (šířka 450px)

Úvodní pozvánka, která vznikla ve spolupráci s Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR:

Bakterie na tripu
Ing. Dana Vejmelková, Ph.D., Ing. Jana Bartáčková, Ph.D.
odkaz na video

Myslíte si, že když se zbavíte bakterií na záchodě, je s nimi amen? Omyl! Posíláte je na párty, kde si tvoří nové kámoše, sdílejí zážitky, potravu i svou genetickou informaci. Pojďme se společně podívat, co vše se na takové párty odehrává a jak to s námi souvisí. Můžou je zastavit antibiotika? Některé rozhodně ne, říkají si „superbugs“.
Autorský kolektiv: Dana Vejmelková, Stanislav Gajdoš, Jana Bartáčková, Pavla Šmejkalová
Ilustrace: Tom Zahrádka

Šedá voda, černá voda, pitná voda, tichá voda, samá voda... přihořívá...
Ing. Markéta Andreides, Dr. Ing. Pavla Šmejkalová
prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., doc. Ing. Jan Bartáček, Ph.D.
odkaz na video

Představení Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha.
Téměř 70 let probíhá na Ústavu technologie vody a prostředí výzkum v oblasti vodního hospodářství. Co to znamená? Studujeme chování vody v krajině, hledáme řešení, jak zmírnit dopady sucha i povodní, vyvíjíme moderní technologie pro výrobu kvalitní pitné vody, pro opětovné využívání tazvaných šedých vod, ale také pro čištění odpadních vod před jejich návratem do přírody za využití látek v nich obsažených. Řešíme vodohospodářskou infrastrukturu měst budoucnosti. 



Ing. Dominik Matýsek a Ing. Adéla Puškáčová pro vás připravili následující workshopy na téma Vodní hrátky. Uvidíte tam experimenty, které si téměř všechny můžete provést v domácí laboratoři. Pozor! Nezapoměňte na ochranné pomůcky - plášť, brýle, rukavice!

Jak vyrobit lávovou lampu

Jak změřit tvrdost vody

Jak změřit pH kapalin

Voda jako iniciátor hoření

 

Víš, co se stane s vodou, když ji použiješ?
Nauč se co je to odpadní voda, kam teče a jak se zpracovává.

Čistírna odpadních vod
Ing. Markéta Andreides
odkaz na videoseminář

Úpravna vody
Ing. Tamara Pacholská, Ing. Tereza Kounovská
odkaz na videoseminář

Restart vody: od konce zpět na začátek
Ing. Dominik Matýsek, Ing. Adéla Puškáčová
odkaz na videoseminář

   

Naši odborníci pro vás připravili několik přednášek:

Dopady klimatických změn do vodní bilance a hospodaření s vodou ČR
prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc.
odkaz na videopřednášku

Současný výkyv klimatického cyklu se projevuje zvýšenými teplotami, změnami v charakteru srážek i rostoucími ztrátami vody respirací a odparem. Důsledkem je i střídání extrémních projevů počasí od povodní po periody sucha. Na to musí reagovat i zásobování pitnou vodou a odvádění odpadních vod a jejich čištění a celková ochrana vodních zdrojů. Přednáška uvede příklady řešení těchto problémů v podmínkách ČR.  

 

 
Voda 4.0 - Chytrá řešení v oblasti vodního hospodářství měst a obcí
Ing. Petr Dolejš, Ph.D.
odkaz na videopřednášku

Moderní technologie hrají významnou roli v hospodaření s vodou ve městech. Tento příspěvek ukáže ty nejzajímavější z nich, jako například satelitní snímkování vodovodů a odhalování úniků vody, takzvané chytré vodoměry nebo například modelování procesů na čistírnách odpadních vod.

 

Osud léčiv v půdě, máme se bát?
Ing. Aleš Klement, Ph.D. (ČZU v Praze)
odkaz na videopřednášku

Řada zemí, které trpí nedostatkem vody, využívá přečištěnou odpadní vodu pro zavlažování. S nedostakem srážek a následně se suchem se v posledních letech setkáváme i u nás. Proto je možné, že i u nás bude odpadní voda pro zavlažování využívána. Řada látek, jako jsou například léčiva, nejsou z vody v čistírnách odpadní vody dostatečně odbourávány. Léčiva a daší látky jsou rovněž koncentrovány v odpadních kalech, které jsou často po jejich úpravě aplikovány do půdy. Tyto látky se pak mohou v půdě akumulovat, pronikat do podzemních vod a tak kontaminovat zdroje pitné vody či mohou být vstřebávány rostlinami a tak kontaminovat potraviny. Bude krátce popsáno chování léčiv v půdě a na příkladech bude ilustrována možná kontaminace plodin.

 

 

Kamera, střih, zvuk: Jan Brandejs

FB událost vznikla na původní termín 18. 3. 2020, který měl na živo na VŠCHT Praha oslavovat Světový den vody. Povídání o Světovém dni vody si můžete přečíst ZDE. Vzhledem ke koronakrizi a nařízení vlády byla akce přesunuta čistě do on-line podoby.

Podpořeno z dotace MŠMT ČR na řešení projektu z Centralizovaného rozvojového programu pro rok 2020.

Aktualizováno: 13.1.2021 07:40, Autor: Dana Kardová

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi