Workshop k ChemQuestu se uskuteční 4. 9. 2019 od 9:00 na VŠCHT Praha
Zájemci budou rozděleni do 4 skupin a díky tomu projdou celkem čtyřmi laboratorními bloky. Účastníci budou mít též možnost poslechnout si přednášku na prezentační dovednosti a začít se tak připravovat na další kolo soutěže ChemQuest.
Laboratorní bloky
O mokrém umělém životě
Ing. Stanislav Valtera, Markéta Kubíková (VŠCHT Praha)
Co je to Marangoni efekt a dají se díky němu vytvářet libovolné tvary? A jak vypadá umělá chemotaxe kapek dekanolu v gradientech solí?
Svítící chemie
Ing. Sofie Kolibová, Martina Zoubková (VŠCHT Praha)
Co je to fluorescence a jak fungují lasery – jejich rozklad a důkaz vlnových vlastností. Je možné kreslit světlem?Může písmo svítit? Září kurkuma a fluorescein?
Výroba bouřkových skleniček
Ing. Eva Průchová, Ing. Kateřina Nová (VŠCHT Praha)
Bouřkovou skleničku proslavil v polovině 19. století viceadmirál Britského královského námořnictva a mořeplavec Robert Fitzroy (neznámý italský autor). Bouřková sklenička se skládá ze zatavené skleněné nádoby naplněné „kouzelnou“ tekutinou, která reaguje na změny počasí.
Výroba konopného krému
Ing. Zdeňka Kahánková, Ing. Matěj Malík (ČZU)
Účastnící workshopu si sami vyrobí z připravených surovin vlastní konopný krém, který si budou moci dle vlastní preference obohatit o účinné látky či silice. Krém si na závěr mohou odnést.
Přednáška
Umění projevu
BcA. Filip Karda (DAMU)
Není důležité jen to, co říkáte, ale jak to říkáte! Síla sdělení může být silnější než obsah samotný. V ideálním případě se tyto dvě složky potkávají a vzniká tak osobitý projev. Interaktivní přednáška od Filipa Kardy, lektora Školy improvizace a trenéra Skilerů.