Workshop k ChemQuestu se uskuteční 7. 9. 2018 od 9:00 na VŠCHT Praha
Zájemci budou rozděleni do 4 skupin a díky tomu projdou celkem čtyřmi laboratorními bloky. Účastníci budou mít též možnost poslechnout si přednášku na Prezentační dovednosti a začít se tak připravovat na další kolo soutěže ChemQuest.
Laboratorní bloky
Fyzika
Mgr. Vladimír Vochozka, Ph.D. (JU ČB)
Co je to necejchovaný teploměr, jak se měří teplota v místnosti a k čemu je Dewarova nádoba? Co je to trojný bod vody a jak se měří a co je to tepelná rovnováha vody a ledu? Všechny tyto pojmy si účastníci workshopu definují pomocí praktických činností.
Polymery
Ing. Drahomír Čadek, Ph.D., Ing. Alena Kadeřábková, Ph.D. (VŠCHT Praha)
Rukavice, prezervativy nebo dudlíky - věci běžné potřeby, bez kterých si lze život jen těžce představit. Výroba těchto a dalších předmětů máčením patří mezi základní gumárenské výroby. Účastníci workshopu si budou moci vyzkoušet tento způsob výroby a dokonce i ohodnotit vlastnosti připravených výrobků.
Studená chemie
Ing. Petra Pojmanová, Ing. Adéla Jeništová (VŠCHT Praha)
Účastníci workshopu se setkají s chemikáliemi, které mají teplotu nižší, než je 0 °C.
Kovy
Ing. Eva Průchová, Ing. Petra Pojmanová (VŠCHT Praha)
V této práci budou účastníci workshopu využívat schopnosti redukce měďnatých kationtů z modré skalice na měď. Se zapojením kreativity si můžou vyrobit a odnést originálně obarvené plíšky.
Přednáška
Prezentační (ne)dovednosti
BcA. Filip Karda (DAMU)
Předvádění se a strach, dvě složky vystupování, které nás mohou ovládnout. Jak s nimi pracovat? Jak pohotově reagovat? O tom si budeme povídat na příkladech jevištní improvizace a možná si některé techniky vyzkouší i posluchači sami.