Kolegyně z Ústavu biochemie a mikrobiologie pod vedením doc. Ing. Petry Lipovové, Ph.D. připravily přehledný poster, na kterém se dozvíte princip vakcinace i podrobný popis všech 4 typů vakcín, které jsou již schválené nebo se právě testují. Materiál je možné volně šířit s uvedením zdroje VŠCHT Praha.
Hlavním úkolem imunitního systému je obrana organismu proti antigenům a patogenům. Při vakcinaci učíme pomocí různých částí či celého inaktivovaného patogenu imunitní systém, jakým způsobem se pak bránit infekci patogenu. Organismus má „imunologickou paměť“ a při příštím kontaktu s původcem onemocnění je již zcela chráněn.
Virus SARS-CoV-2 na svém povrchu vystavuje proteiny, které mu zprostředkovávají vstup do lidských buněk. Tyto takzvané spike proteiny jsou ideálním cílem pro přípravu potenciální vakcíny a pro léčbu. Cílem imunitního systému je rozpoznat tento spike protein a zamezit tak interakci viru s ACE 2 receptory na lidských buňkách, které virus využívá pro vstup do buňky. Vakcína nám tedy pomáhá naučit náš imunitní systém rozpoznávat tyto povrchové proteiny viru a připravovat organismus na boj s virovou infekcí. Existuje více zavedených, ale i nových přístupů jakým způsobem vakcíny připravovat. Každá firma produkující vakcíny využila pro přípravu vakcíny jiný postup. Prozatím se testují čtyři přístupy, jak donutit organismus, aby si vytvořil účinnou imunitní obranu proti viru SARS-CoV-2.
Kompletní infografiky
Poster - všechny vakcíny (formát A1) ke stažení v PDF - vhodný pro velké monitory a velkoformátový tisk
Princip mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna)
Princip adenovirových vakcín (AstraZeneca, Johnson and Johnson, Sputnik V)
Princip s-proteinových vakcín (Novavax)
Princip inaktivovaných částic (Sinopharm)