Za účasti polského velvyslance Mateusze Gniazdowski, vedení ORLEN Unipetrolu, zástupců PKN ORLEN, starostky města Litvínov Kamily Bláhové, ředitelů projekční společnosti INTECHA a vedení VŠCHT Praha byla v pondělí 3. října 2022 slavnostně přestřižena páska u nové výrobní jednotky na dicyklopentadien (DCPD). Tento uhlovodík má širokou škálu využití v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, lékařství a farmacii. DCPD je izolován z lehkého pyrolýzního benzínu na 4 rektifikačních kolonách a jednotka bude vyrábět až 25 % evropské produkce tohoto velmi žádaného uhlovodíku. Odborníci z VŠCHT prováděli simulační výpočty a podrobně zkoumali všechny složky směsi za účelem identifikace především těch látek, které způsobují nežádoucí zabarvení produktu.
„Jednotka je unikátní tím, že nebylo nutné kupovat licenci, ale naši výzkumníci společně s vědci z VŠCHT vyvinuli technologii vlastní,“ řekl při slavnostním zahájení Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol. Prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha profesor Milan Pospíšil dodává „je to velká satisfakce pro VŠCHT, že se projekt podařil a dotáhl až do úspěšného konce.“
O jednotku DCPD, jejíž cena dosáhla 821 mil. Kč, se nejvíce zasloužil Tomáš Herink, člen představenstva ORLEN Unipetrolu a také mimořádný profesor na VŠCHT Praha. Profesor Herink s prvními simulacemi začal již v roce 2008, avšak nejen kvůli finanční krizi se tehdy celý proces nepodařilo dotáhnout do konce. Po několikaleté pauze bylo rozhodnuto opětovném nastartování projektu, se stavbou bylo započato na podzim loňského roku a v létě 2022 proběhlo první najetí jednotky. „Budeme čtvrtým největším výrobcem v Evropě a jsem velmi rád, že mohu veřejně říci, minulý pátek odjela první cisterna s naším novým produktem.“
Na vývoji technologie se za VŠCHT Praha podílel profesor Josef Pašek, který je známým a uznávaným odborníkem v oblasti průmyslové chemie a který již v dřívějším rozhovoru popsal hlavní problém technologie: „Produkt zabarvují 2 typy uhlovodíků, jeden, který již ve směsi je a druhý vzniká až termickým rozkladem v kolonách. Kolega Jiří Krupka je zkoumal a pojmenoval žlutény. Při destilaci vznikající žlutén je tak intenzivně žlutý, že stačí jeho minimální koncentrace, a i produkt je žlutý jak kanárek.“
Spolupráce mezi litvínovským chemickým závodem a VŠCHT Praha započala už v padesátých letech minulého století. Po mnoha výzkumých projektech a úspěšně dokončených technologiích bylo společnými silami založeno Univerzitní centrum cílící na výchovu odborníků zaměřených na technickou chemii. Centrum započalo s výukou v roce 2004 v Mostě-Velebudicích a v roce 2015 se přestěhovalo přímo do areálu výrobního závodu v Záluží u Litvínova. V roce 2020 se centrum rozšířilo o další 2 partnery, Fakultu strojní ČVUT v Praze a výzkumně vzdělávací centrum UniCRE.
Pro akademický rok 2023/24 do Univerzitního centra Litvínov připravujeme 2 nové profesně zaměřené studijní programy, bakalářský studijní program Průmyslová chemie a navazující magisterský studijní program Inženýr chemických technologií. Studenti budou využívat tréninkové centrum ORLEN Unipetrolu, které studenty VŠCHT Praha a také zaměstnance ORLEN Unipetrolu připravuje na ostrý provoz. K dispozici jsou simulátory, atmosférická a vakuová cvičná rektifikační kolona, jednotka na modelové čištění odpadní vody a požární polygon.
Čtěte dále
Tisková zpráva z 3. 10. 2022 ORLEN Unipetrol otevřel novou výrobní jednotku a stal se jedním ze čtyř největších producentů dicyklopentadienu v Evropě
Rozhovor s profesorem Paškem Nová technologie DCPD pro ORLEN Unipetrol díky spolupráci profesora Paška
Rozhovor s profesorem Herinkem Nejtěžší okamžik kariéry? Exploze etylenové jednotky za 14 miliard