Na VŠCHT Praha se bude 19. 4. opět slavit Hanami. Od 13:00 je připraven bohatý program na oslavu rozkvětu sakur v Technické ulici. Hanami se první začalo slavit na Ústavu energetiky. Zeptali jsme se pana docenta Jelínka, nejpovolanějšího znalce rozkvětu sakur, aby k této historii pověděl pár slov.
Pane docente, sakury sázeli akademici VŠCHT již v roce '79, ale jak a kdy byly poprvé „oslaveny“ svátkem Hanami?
Nejsem si jist, že Hanami našeho ústavu byla první. V Japonsku bylo dlouhodobě mnoho kolegů ze školy. Například doc. Ivan Víden, nebo prof. Pavel Lhoták sem mohli tento zvyk přinést mnohem dříve. My jsme začali v roce 1999, po mém návratu ze studií v Japonsku. Tehdejší vedoucí ústavu, pan profesor Zdeněk Matějka, který mě do Japonska vyslal, byl velkým příznivcem všeho japonského. Proto nebyl problém, když se doktorandi vydali popíjet pod sakury a někteří zaměstnanci je přišli zkontrolovat. Postupně se akce zvětšovala. Přicházeli noví studenti, absolventi zůstali akci věrni a zaměstnanci ji vzali za svou.
Jak v Japonsku Hanami probíhá? Pojí se s oslavou nějaké specifické zvyklosti?
Asi nejdůležitější je, že lidé na chvíli vypnou, sednou si pod stromy a baví se. Není to ceremonie, která má přísná pravidla. Celá laborka se sebere a jde si sednout ven pod stromy na plachtu. Je to ideální teambuilding bez dětinských her a animátorů. Trošku masovější ráz má pak hanami ve velkých parcích. Třeba v Yoyogi parku v Tokiu se sejdou tisíce lidí, je tam spousta stánků a charakterem je tato akce spíš něco jako festival.
Je akce v Japonsku úplně spontánní, nebo jak zjišťují, kdy stromy rozkvetou?
Kvetení sakur je ostře sledovaný proces a díky médiím a sociálním sítím má kdokoli přehled o tom, kde se sakury kvést chystají, kde kvetou a kde již odpadaly. Někteří milovníci sakur cestují od jihu na sever, aby si kvetoucí sakury užili po co nejdelší dobu. Dříve bylo kvetení předpovídáno národní meteorologickou agenturou, ale po chybě ve výpočtu, kdy se musel představitel agentury veřejně omlouvat, od toho upustili.
Nevadí vám, že svátek, který si střežil Ústav energetiky, se teď rozšířil na celou školu?
Nevadí, sakury si to zaslouží. Snad nepadnou za oběť nějaké „revitalizaci“.