Nový pokusný pivovar určený pro pedagogické, výzkumné a vývojové účely byl slavnostně uveden do provozu na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Jde o zařízení vycházející z koncepce současných pivovarů, jehož srdcem jsou moderní varna a cylindrokónické tanky s automatickou regulací teploty. Celé zařízení, včetně potrubních rozvodů, je vyrobeno z nerezavějící oceli.
K vybudování nového pivovaru výraznou měrou přispěly i finanční prostředky Ministerstva školství ČR. Při rekonstrukci pivovarské haly zůstalo zachováno původní zařízení kopírující tradiční pivovarskou technologii a bylo doplněno novým technologickým zařízením.
„Oba pivovary budeme samozřejmě používat v rámci výuky. Zatímco v původním pivovárku měli studenti možnost přehledně sledovat v jednotlivých nádobách postupné fáze výroby piva, nové technologické zařízení je miniaturou dnešních pivovarů,“ popisuje děkan Fakulty potravinářské a biochemické technologie prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. „Výhodou je zvýšení kapacity našeho pivovaru z původních 40 litrů na cca 120 litrů, což umožní studium procesů a jednotkových operací v podmínkách odpovídajících praxi a tím i lepší využití nového pivovaru pro studijní a výzkumné projekty naší školy a studentů ústavu. Do budoucna chceme nový pivovar plně automatizovat a vybavit ho počítačovým systémem řízení.“ dodává děkan.
Pivo, vyráběné v pivovárku VŠCHT Praha, nese jméno „Lachout“ podle jeho typického znaku - lahodné chuti. Při jeho výrobě dělala své první pivovarské krůčky drtivá většina českých sládků a pivovarských odborníků, neboť mají „v kapse“ právě diplom naší školy.
Poslední chmelení provádí děkan FPBT prof. Melzoch