Edice Osobní knihovny představí významné osobnosti českého kulturního života prostřednictvím knih, kterými se obklopovaly.
„Vydáváním svazků edice Osobní knihovny chceme alespoň malou měrou přispět k myšlenkovému prolínání lidí technického a přírodovědného vzdělání a zájmů s literáty, hudebníky, výtvarníky v otevřeném a inspirativním prostředí Národní technické knihovny. Na celém projektu mě asi nejvíc láká příležitost vzájemné kultivace a duchovního obohacování,“ prozradila Eva Dibuszová, vedoucí vydavatelství VŠCHT Praha, motivaci k založení této originální knižní edice.
První je Čapek, druhý bude Ježek, třetí Heyrovský...
První kniha z nové edice Osobní knihovny autorů B. Vorlíčkové, R. Khela a P. Čechové z Ústavu informačních studií a knihovnictví Filosofické fakulty UK představí knihovnu Karla Čapka. Kniha bude slavnostně uvedena 6. března 2012 v 18. 00 v Galerii NTK (Technická 6, Praha 6). Součástí bude i přednáška nejznámějšího českého „čapkologa“ Martina C. Putny s názvem Nová chvála knihoven a nová obhajoba Čapků. Publikaci tiskli studenti Střední polygrafické školy v Praze, na slavnostním uvedení budou její zástupci formou posteru prezentovat, jak publikace krok za krokem vznikala.
Autoři si pro návštěvníky nachystali i malé překvapení: do svých mobilních zařízení si budou moci stáhnout vybrané knížky z Čapkovy osobní knihovny prostřednictvím QR kódů – přímých odkazů na tyto digitalizované publikace.
Výhledově budou následovat osobní knihovny Jaroslava Ježka, Jaroslava Heyrovského či Mikoláše Alše. Tištěné publikace jsou základem rozsáhlého e-projektu „Informační systémy zpřístupňující knihovní celky osobností kultury jako součást národního kulturního dědictví“, který byl řešen na půdě Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a financovaný z grantových prostředků Ministerstva kultury ČR. Projekt byl zahájen na počátku roku 2007 a ukončen v prosinci 2009. Cílem bylo prostřednictvím hlavního výstupu této veřejně přístupné digitální knihovny informovat širokou a odbornou veřejnost o existenci fondů osobních knihoven významných osobností, které jsou uchovávány ve fondech paměťových institucí (knihoven a muzeí) a v soukromých rukou. Tyto knihovny představují památku na život a dílo svých majitelů, a proto je možné je označit za součást historického kulturního dědictví každého státu.
Více informací: http://www.osobniknihovny.cz nebo: http://vydavatelstvi.vscht.cz.
Přečtěte si, co četl Karel Čapek
Aktualizováno: 19.9.2014 12:05, Autor: