Akreditovaná zkušební laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Praha na základě odborného auditu Českého institutu pro akreditaci rozšířila od 10. října svůj rozsah akreditace o další zkoušku s názvem „Analýza kvality lihu a lihovin metodou plynové chromatografie (GC-MS)“.
Tato metoda je určena pro analýzu lihu, lihovin, destilátů a ostatních výrobků obsahující líh a je ve shodě s úřední metodou používanou pro rozbor lihovin podle Nařízení č. 2870/2000/ES.
Kromě obsahu methanolu lze zjišťovat také další jakostní znaky požadované pro zjišťování kvality a nezávadnosti lihu a lihovin Nařízením č. 110/2008/ES, jako je obsah vyšších alkoholů (přiboudliny) a dalších těkavých látek jako jsou aldehydy a estery. Navíc jsou zjišťovány také zbytky denaturačních činidel (zejména isopropylalkoholu apod.), jejichž přítomnost indikuje použití suroviny z nelegálních zdrojů.
„Akreditace samozřejmě dokládá kvality naší laboratoře a jejích pracovníků a nabídka této oficiálně uznávané akreditované zkoušky by měla oslovit především subjekty z oblasti potravinářského průmyslu, obchodu a stravování,“ upřesňuje vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy prof. Jana Hajšlová.
Sledované znaky budou dále v rámci flexibilního rozsahu akreditace typu 3 rozšiřovány (např. o stanovení ethylkarbamátu). Problematikou detekce toxických látek v potravinách se Ústav analýzy potravin a výživy VŠCHT Praha dlouhodobě zabývá. Úplný seznam akreditovaných zkušebních metod, přehled přístrojového vybavení a kontaktní údaje lze nalézt na webových stránkách Metrologické a zkušební laboratoře.
VŠCHT Praha: Akreditace laboratoře na analýzy kvality lihu
Aktualizováno: 19.9.2014 11:42, Autor: