Elitní pražské výzkumné instituce se dohodly na dlouholetém společném přístupu k jedinečnému vědeckému informačnímu systému SciFinder na období 2013-2018 formou konsorcia, které podpořilo také MŠMT ČR dotací v rámci programu „Informace – základ výzkumu“.
Špičkový výzkum – ať už základní nebo aplikovaný – v oblasti chemie, materiálů, farmacie, biochemie, chemické technologie nebo chemického inženýrství stojí na několika základních pilířích: zapálených kvalitních výzkumných pracovnících, dobře vybavených laboratořích a špičkových informačních zdrojích. Absence byť jen jednoho z nich znamená ztrátu konkurenceschopnosti.
Pražské instituce provádějící výzkum v oblasti chemických disciplín patří mezi elitu: jak Vysoká škola chemicko-technologická v Praze s Univerzitou Karlovou, tak chemické ústavy AV ČR. Pro svůj výzkum potřebují přístup k několika jedinečným databázím a informačním systémům.
„Takovýmto jedinečným informačním systémem je SciFinder, systém vytvářený Chemical Abstracts Service (součást Americké chemické společnosti), obsahující téměř 80 miliónů chemických látek a přes 70 miliónů reakcí, virtuální pracovní prostor, kde výzkumníci mohou plánovat a sdílet výzkumné a laboratorní postupy. Bez něj je výzkum na světové úrovni v oblasti chemie a příbuzných oborů nemyslitelný.“ uvedl Ing. Jiří Jirát, Ph.D., z VŠCHT Praha, specialista na chemické databáze.
Ve středu 9.4.2014 od 16 hodin v galerii Národní technické knihovny se uskuteční slavnostní setkání členů pražského konsorcia – zástupců VŠCHT Praha, UK a ústavů AVČR – a zástupců Chemical Abstracs Service. Záštitu nad setkáním převzala viceprezidentka Chemical Abstracs Service a rektor VŠCHT Praha.
Jako výraz podpory chemického výzkumu předají zástupci Chemical Abstracs Service ocenění třem studentům doktorského studia VŠCHT Praha a Univerzity Karlovy a čtyřem mladým vědeckým pracovníkům ústavů AV ČR.
“V Chemical Abstracts Service jsme hrdí, že můžeme podpořit pražské konsorcium v jeho úsilí o excelenci výzkumu,” řekla Christine McCue, viceprezidentka pro marketing CAS. “Je dalším v řadě uznávaných akademických konsorcií včetně Velké Británie, USA, Austrálie a dalších a zajišťuje tak výzkumníkům přístup k nejlepšímu dostupnému informačnímu nástroji v oblasti chemie.“
„Víceletý kontrakt navazuje na téměř stoletou historii odběru tištěné verze Chemical Abstracts a je pokračováním více jak desetiletého konsorciálního přístupu k systému SciFinder. Zaručuje zúčastněným institucím stabilitu v oblasti přístupu ke klíčovým informacím v následujících letech a dává klid pro vlastní výzkum“, uvedla Dr. Eva Dibuszová, vedoucí Centra informačních služeb VŠCHT Praha.
O konsorciu
Pražské konsorcium SciFinder vede Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, jejími partnery jsou Přírodověcká fakulta a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy a čtyři ústavy AV ČR: Ústav organické chemie a biochemie, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Ústav chemických procesů a Ústav anorganické chemie. Úkolem konsorcia je zajistit přístup k databázi SciFinder na období 2013-2018, projekt je spolufinancován z prostředků MŠMT ČR v rámci programu „Informace – základ výzkumu“.
O „Chemical Abstracts Service“
Chemical Abstracts Service (CAS), divize Americké chemické společnosti, je světová autorita v oblasti chemických informací. CAS je jediná organizace na světě, jejímž cílem je hledat, sbírat a organizovat všechna veřejně dostupná data o chemických sloučeninách. Tým vědců z celého světa udržuje a kontroluje kvalitu databází, které jsou uznávané jako nejúplnější a autoritativní organizacemi z celého světa. Kombinací těchto databází a pokročilými technologiemi pro hledání a analýzu (SciFinder® a STN®) dodává CAS nejaktuálnější, nejúplnější, bezpečné a provázané digitální informační prostředí pro vědecký výzkum.
Špičkový výzkum si žádá špičkové informace
Aktualizováno: 19.9.2014 11:18, Autor: Eva Dibuszová