Kniha o robotice a umělém životě Robot 100: Sto rozumů docentky Jitky Čejkové se dočkala anglické verze. Pod názvem R.U.R. and the Vision of Artificial Life právě vychází u prestižního amerického nakladatelství MIT Press. Součástí vydání je i nový překlad divadelní hry R.U.R. od Karla Čapka, který připravil profesor Štěpán Šimek, mj. autorizovaný překladatel děl Václava Havla. Jeho překlad věrně zachycuje originální Čapkovo dílo a přináší ho anglicky mluvícím čtenářům v nejpřesnější možné podobě.
„Česká verze obsahuje kromě Čapkovy hry příspěvky od stovky autorů, anglické vydání se zaměřuje na dvacítku esejů, které se věnují robotice a umělému životu. Čtenáři se mohou dočíst o vývoji v oblasti robotiky, syntetické biologie, umělé inteligence nebo současných společenských tématech,“ říká Jitka Čejková z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Kniha R.U.R. and the Vision of Artificial Life již stihla získat pozitivní recenze. Magazín Science přinesl celostránkový rozbor, v němž mj. uvedl: „Nejvýznamnějším přínosem svazku je nový překlad hry Štěpána S. Šimka, kterému se daří zachytit surrealistickou podivnost Čapkovy temné komedie omylů a zpřístupnit text současnému publiku.“ The Irish Times o knize napsaly: „Povinná četba pro každého, koho zajímá umělý život.“
Úvodní text knihy z pera docentky Čejkové je online k dispozici ZDE.
Křest knihy R.U.R. and the Vision of Artificial Life se uskuteční 25. ledna 2024 od 15 hodin na VŠCHT Praha (posluchárna BI, budova B, Technická 3). Představení knihy bude zakončeno křtem a autogramiádou v 18 hodin.
Registrovat se na slavnostní akci můžete ZDE.
Na křest přijedou osobně autoři Seth Bullock, Julyan Cartwright, Gusz Eiben, Carlos Gershenson, Jana Horáková, Sina Khajehabdollahi, Julie Nekola Nováková, Antoine Pasquali. Účast potvrdil také Milan Pospíšil, rektor VŠCHT Praha, Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka ve Strži, a Veronika Trubačová, kurátorka Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Kresbami ze 49. ročníku této výstavy, jejímž tématem v roce 2021 byli roboti a umělá inteligence, je v anglickém vydání uvedeno všech dvacet esejů.
Knihy budou k dispozici ke koupi na místě během křtu, který se uskuteční jako veřejná akce v rámci Dynalife COST meetingu. COST program podporuje evropskou spolupráci ve vědeckém a technickém výzkumu (The European Co-operation in Scientific and Technical Research), zajišťuje koordinaci výzkumu formou tzv. sladěných evropských akcí. Jednou z takovýchto akcí je i COST Action CA21169 DYNALIFE (Information, Coding, and Biological Function: the Dynamics of Life), do které je zapojena jak editorka knih Jitka Čejková, tak i mnozí z autorů, kteří v knihách „R.U.R. and the Vision of Artificial Life“ a „Robot 100: Sto rozumů“ vzdali hold nejen robotům, ale hlavně Karlu Čapkovi.
Součástí programu je i prohlídka putovní výstavy Zdeňka Vacka ROBOT: Born in Czechia, known all over the world, která je umístěna v Technické ulici před budovou B VŠCHT Praha až do konce ledna. Výstava připomíná globální dopad Čapkovy divadelní hry a současné úspěchy české robotiky.
Více informací poskytne
Mgr. Michal Janovský - vedoucí oddělení komunikace
Tel.: 220 444 159, mobil: 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz
O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.
Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 600 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2024, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 35. místo na světě a první v Česku.