Praha, 1. listopadu 2024 – Instituce působící v pražském Kampusu Dejvice se domluvily na spolupráci v oblasti zajištění bezpečnosti svých studentů a zaměstnanců. Po prosincových událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se posílení bezpečnosti stalo prioritou jak pro vedení dejvických univerzit VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, tak pro Národní technickou knihovnu, Ústav organické chemie a biochemie AVČR i městskou část Praha 6. Výsledkem je Memorandum o vzájemné spolupráci při řešení krizových událostí v prostředí Kampusu Dejvice, které 1. listopadu společně podepsali statutární zástupci jmenovaných institucí.
Memorandum se zaměřuje na několik klíčových oblastí. Patří mezi ně vzájemné propojení osob zodpovědných za bezpečnostní opatření a přípravu na krizové situace, dále pak vytvoření principů vzájemného informování při hrozících nebo probíhajících krizových situace. Součástí dohody jsou i pravidla pro koordinaci krizových štábů, součinnost partnerů při nácviku krizových situací či pravidelná výměna nových poznatků a zkušeností.
„Bezpečnost našich studentů a zaměstnanců je pro nás zásadní. Současně však chceme zachovat přátelské a svobodné prostředí, které je pro Kampus Dejvice charakteristické,“ říká rektor VŠCHT Praha Milan Pospíšil, iniciátor spolupráce. Krom něj připojili pod memorandum podpis rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, zástupce ředitele ÚOCHB AVČR Zdeněk Hostomský, ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda a starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.
„Městská část Praha 6 je nedílnou součástí Kampusu a díky mnohaleté skvělé spolupráci a přátelským vztahům se nám daří posouvat kvalitu fungování v tomto prostoru. A bezpečnost studentů musí být vždy na prvním místě. Zanedlouho si připomeneme smutné výročí tragických událostí na filozofické fakultě a musíme zajistit, aby se něco podobného nemohlo, nejen na akademické půdě, opakovat,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček uvádí: „Naše univerzita se snažila zajistit bezpečné prostředí již před útokem na FF UK, po něm jsme bezpečnostní opatření ještě zintenzivnili a rozšířili, jedno významné brzy veřejně představíme. Ale všichni víme, že síla je také ve spolupráci. Proto velmi vítám tuto deklaraci společného postupu všech subjektů v Kampusu Dejvice.“
Paralelně s memorandem vznikl i Plán koordinace zvládání krizových situací, který naplňuje obecné dohody z memoranda konkrétními informacemi. „Memorandum samotné je deklarace vůle ke spolupráci, ale všichni jsme si při jeho přípravě přáli, aby nezůstalo jen u bohulibých záměrů a formulací. Tudíž jsme jej rovnou doplnili akčním plánem,“ uzavírá rektor Pospíšil.
Kontakt pro média:
Jméno a příjmení: Michal Janovský
Telefon: +420 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz
O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.
Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 600 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2024, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 35. místo na světě a první v Česku.