Ve čtvrtek 2. 2. dopoledne byli v respiriu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze vyhlášeni vítězové Národního kola 59. ročníku Chemické olympiády.
Akce se účastnilo 45 gymnazistů, 15 studentů chemických středních odborných škol a 5 hostujících studentů ze Slovenska. V průběhu čtyř dní účastníci museli absolvovat teoretický test pokrývající čtyři tradiční chemické disciplíny a praktickou část v chemické laboratoři.
V kategorii gymnazistů zvítězil Jiří Vestfál, oktaván z Gymnázia a SOŠ Pedagogické v Libereci. Mezi studenty chemických odborných škol byl nejlepší Hynek Martikan, student třetího ročníku Střední průmyslové školy chemické v Brně.
„Klíčová byla v letošním roce podpora Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, díky níž jsme mohli dovybavit laboratoře a do praktické části zařadit organickou syntézu,“ zdůraznil Dr. Petr Holzhauser z VŠCHT Praha, předseda Ústřední komise Chemické olympiády. „Praktická část tak byla náročnější a delší než bývalo zvykem v minulých letech, ale nejvyšší kolo soutěže vlastně nemá poražené. Všichni studenti podali skvělý výkon a už samotná účast v Národním kole je důkazem jejich talentu, znalostí a zájmu o chemii.“
Pro nejlepší účastníky soutěžení ještě neskončilo. Pětice nejlepších gymnazistů je recipročně pozvána na celostní kolo slovenské Chemické olympiády, které se bude konat začátkem března v Košicích. Prvních patnáct studentů čekají ještě výběrová soustředění před 55. Mezinárodní chemickou olympiádou, která se po třech letech bude konat prezenčně ve švýcarském Curychu. Mezinárodní nadstavbou pro studenty z průmyslových škol je soutěž Grand Prix Chimique. V letošním roce nás po výběrovém soustředění studenti pojedou reprezentovat do chorvatského Záhřebu.
Více informací poskytne
Mgr. Michal Janovský - vedoucí oddělení komunikace
Tel.: 220 444 159, mobil: 733 690 543
E-mail: michal.janovsky@vscht.cz
O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí a také ekonomiku a management.
Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 360 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2023, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 29. místo na světě a první v Česku.