Praha, 28. srpna 2023 – V neděli 27. srpna proběhlo v pražském Kongresovém centru zahájení prestižní vědecké konference EuropaCat 2023. Stovky předních světových odborníků na chemickou katalýzu setrvají v hlavním městě do 1. září. Katalýza je proces směřující k urychlení určité chemické reakce katalyzátorem. Neobejde se bez něj většina současných průmyslových chemických technologií. Spoluorganizátorem konference je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
"Katalýza je jedním ze základních principů zelené chemie. Umožňuje nám snižovat energetickou náročnost procesů, zvyšovat selektivitu reakcí, a tím pádem zvyšovat materiálovou účinnost a snižovat náročnost separací produktů," říká docent David Kubička z Fakulty technologie ochrany prostředí, který je předsedou lokálního organizačního výboru a členem mezinárodního organizačního výboru.
Konference se účastní přes 1 700 expertů z více než 50 zemí z různých oblastí katalýzy s akademickým i průmyslovým zázemím. Mezi hlavními řečníky se objeví mj. Walter Leitner z Max Planck Institute for Chemical Energy Conversion, Javier Pérez-Ramírez z ETH Zürich, Johannes A. Lercher z Pacific Northwest National Laboratory nebo Tristan Lambert z Cornell University.
„Katalýza se prolíná přes všechny čtyři fakulty VŠCHT v různých podobách, včetně enzymatické katalýzy, fotokatalýzy, elektrokatalýzy, homogenní katalýzy a heterogenní katalýzy. Tyto oblasti najdou své uplatnění v biotechnologiích, environmentálních aplikacích, výrobě vodíku, organické syntéze, polymeracích, zpracování ropy na paliva a chemikálie, výrobě amoniaku a mnoha dalších,“ uzavírá docent Kubička.
Více informací o konferenci EuropaCat 2023 a jejím programu najdete na oficiálních stránkách: europacat2023.cz.
O Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je přirozeným centrem prvotřídního vzdělávání a výzkumu v oblastech chemie a potravinářství. Patří mezi největší tuzemské instituce zaměřené na technickou chemii, chemické a biochemické technologie, materiálové a chemické inženýrství, potravinářství a výživu, životní prostředí, nově také ekonomiku a management.
Škola s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí. Škola je charakteristická rodinnou atmosférou se silným vztahem mezi pedagogy a studenty. I díky tomu VŠCHT Praha patří mezi 600 nejlepších světových univerzit (dle žebříčku QS World University Rankings 2024, v individuální podpoře při vzdělávání a přirozeném zapojení studentů do výzkumu obsadila VŠCHT dokonce 35. místo na světě a první v Česku.