Ve středu 6. října 2021 zahájila na VŠCHT Praha svou činnost česko-německá partnerská skupina oddělení Biomolekulárních systémů Ústavu Maxe Plancka pro koloidy a fázová rozhraní (MPIKG). Slavnostního aktu spojeného s malým symposiem se zúčastnil kromě rektora VŠCHT Praha Pavla Matějky také ředitel MPIKG Peter Seeberger. Skupina, kterou vede doktorka Petra Ménová z Ústavu organické chemie, se bude zabývat organickou syntézou, medicinální chemií a chemií sacharidů. Partnerství s jedním z ústavů Maxe Plancka přináší kromě finanční podpory 20 000 euro ročně po dobu pěti let především možnost intenzivní vědecké spolupráce s prestižní mezinárodní institucí a realizaci studentských stáží. „Jde o prvotřídní pracoviště s potřebným vybavením a know-how, kde si studenti zkusí práci se světovou špičkou,“ říká doktorka Petra Ménová, jejíž výzkumná skupina aktuálně čítá 10 studentů v různých fázích studia.
„Čeká nás práce na několika projektech týkajících se chemie sacharidů, přičemž hlavní projekt je cílený na přípravu lipidových nanočástic s modifikovaným sacharidovým povrchem, které by umožnily cílený transport systému CRISPR/Cas9 do hepatocytů, což má velký potenciál v léčbě hepatitidy B,“ doplňuje doktorka Ménová, která na MPIKG působila jako postdoc v letech 2014–2017. Skupina se bude také zabývat syntézou terapeuticky využitelných oligosacharidů, např. antigenů pro vakcíny nebo ligandů pro lektinové receptory.
Ústavy Maxe Plancka (sdružené do Společnosti Maxe Plancka) mají program na podporu svých alumni, tvz. Max Planck Partner Group. Žadatel musí splnit řadu podmínek, mimo jiné se po působení na ústavu musí vrátit do své vlastní země, věnovat se příbuzné tematice a navíc musí být nominován přímo ředitelem daného ústavu. „V mém případě mě oslovil přímo prof. Seeberger s tím, že tento program existuje a že bych to měla zkusit. Mám ohromnou radost, že jsem s žádostí uspěla, hlavně kvůli mým studentům, kteří mají šanci získat větší rozhled, zapojit se do prestižních projektů a posílit své CV,“ říká doktorka Ménová.