Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Čím se zabýváme → Česnek a pórek místo antibiotik: Obstojí středověký recept proti bakteriím?

Česnek a pórek místo antibiotik: Obstojí středověký recept proti bakteriím?

Vědci z Nottinghamské univerzity zopakovali v minulém roce recept z knihy Bald's Leechbook pocházející zřejmě z devátého století, který popisuje výrobu balzámu proti očním infekcím. Experiment měl dobré výsledky, které překvapily samotné vědce.

Bald‘s Leechbook je anglosaské lékařské kompendium, které obsahuje popisy chorob a nespočet návodů, jak léčit nejrůznější onemocnění. Tato příručka je datována do 9. století. Některé informace v knize připomínají spíše báchorky či pověsti a odporují dnešním vědeckým poznatkům. Jeden z návodů se však vědci rozhodli vyzkoušet – jednalo se o popis balzámu, který léčí oční infekce.

„Vezmi pórek a česnek, ve stejném množství, rozdrť je, vezmi víno a žluč býka, ve stejném množství a smíchej je s pórkem, vlož je do mosazné nádoby, nech je v ní stát devět dní...“

Asi tak je možné přeložit přes 1000 let starý text, který se vědci snažili co nejvěrněji napodobit. „Hlavní výzvou byl výběr autentických surovin“, říká Dr. Freya Harrison, vedoucí výzkumné skupiny. Dnešní odrůdy česneku a pórku mohou totiž obsahovat jiné látky a recept by nemusel fungovat. Bylo použito víno z anglické historické vinice a žluč, která je podávána jako náhrada lidem s odoperovaným žlučníkem. Mosazná nádoba, která by byla náročná na sterilizaci (proces odstranění mikroorganismů) byla nahrazena skleněnou a do směsi byly přidány částečky mosazi.

Po devíti dnech se ze směsi stal odporný zapáchající sliz. Ukázalo se, že směs neobsahuje bakterie, které byly původně přítomny v česneku a pórku a má tedy schopnost „samosterilizace“. To byla první naděje, že by experiment mohl přinést zajímavé výsledky.

Připravená směs byla testována na poraněné kůži myší, která byla infikována meticilin-rezistentím Staphylococcus aureus (zkráceně MRSA). Jako kontrola byla použita destilovaná voda s mosazí. Středověká směs usmrtila 90 % bakterií. Měla tedy účinnost stejnou jako antibiotikum vankomycin, jenž se v případě MRSA používá a na které však také postupně vzniká rezistence.

Samotní vědci nečekali, že výsledky budou tak dobré.

„Mysleli jsme, že Baldův oční balzám by mohl vykazovat malou antimikrobiální aktivitu, protože každá z ingrediencí už byla pro antimikrobiální aktivitu testována v jiných laboratořích a ingredience vykazovaly jistý inhibiční efekt na bakterie. Byli jsme však zcela unešení tím, jak efektivní kombinace ingrediencí nakonec byla“, řekla Dr. Freya Harrison.

Rezistence mikroorganismů vůči antibiotikům je jedním z největších problémů dnešní medicíny a je tedy důležité hledat nová léčiva a způsoby, jak potlačit narůstající schopnost mikroorganismů se vůči antibiotikům bránit. Vědci doufají, že by bližší studium mohlo odhalit mechanismus působení starodávného balzámu.

Zatím není jasné, čím je antimikrobiální aktivita způsobená. Může se jednat o synergický efekt jednotlivých sloučenin. Ve směsi může působit doposud neobjevená látka. Je také možné, že daná směs interferuje s takzvaným quorum sensing, což je určitý mechanismus, jak bakterie „komunikují“ mezi sebou. Objev už byl prezentován na Výroční konferenci Společnosti pro obecnou mikrobiologii v Birminghamu a zanedlouho by měl vyjít vědecký článek, který by mohl objasnit více.

Aktualizováno: 9.12.2016 15:43, Autor: Zuzana Vonková

MRSA

Meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus, zkráceně MRSA, je vysoce nebezpečný kmen bakterie, proti němuž není účinné antibiotikum meticilin. Ročně na infekce způsobené touto bakterií zemřou desítky tisíc pacientů. Jedná se o velkou hrozbu vyspělého světa.

×


KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi