
Týden ve znamení Nobelových cen
Vědecké ceny udělované Velvyslanectvím Francie v České republice předali 20. června 2018 v Buquoyském paláci francouzští nobelisté a významní světoví vědci - Jean-Marie Lehn, Jean-Pierre Sauvage a Serge Haroche. Nobelisté ocenili 21 mladých vědců, kteří ve svých disciplínách v minulém roce publikovali průlomové výsledky. Na předávání navazovala konference Sounds of Science propojující svět vědy se světem hudby, na které na závěr zaznělo i dílo „Daily Patterns“ hudebního skladatele a našeho absolventa Petra Cíglera.
Odborná veřejnost se měla možnost 21. 6. zúčastnit konference Meet the Nobelists, na které se Jean-Maria Lehn a Jean-Pierre Sauvage mohli hlouběji rozpovídat o svém výzkumu i o směrech, kam se oblast jejich vědeckého zájmu bude dále rozvíjet.
Jean-Marie Lehn je nositelem Nobelovy ceny za chemii, který naši univerzitu navštívil pravděpodobně nejčastěji ze všech. Přesto je každá jeho další návštěva VŠCHT Praha velmi vítanou a milou událostí. V pátek 22. 6. si nejprve krátce popovídal s rektorem o kvalitě českého piva, vína i sýrů a poté se řešily detaily další návštěvy prof. Lehna v Praze v červnu 2019. Sólisté orchestru VŠCHT Praha si pro prof. Lehna připravili překvapení, u busty prof. Votočka mu zahráli jednu z Votočkových skladeb. Po tomto emotivním momentu si Jean-Marie Lehn udělal čas na posezení se studenty, odpověděl na jejich dotazy a hlavně motivoval všechny přítomné k pilnější a vytrvalejší vědecké práci.