na web

VŠCHT Praha hostila 32. ročník Letní školy

Od úterý 28. srpna do čtvrtka 30. srpna proběhl 32. ročník Letní školy pro středoškolské pedagogy a studenty středních škol, který tradičně pořádá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Vzdělávací akce účastníkům nabízí aktuální poznatky současné chemie a praktický program v laboratořích.

"Tradice zavazuje," přivítal v úterý více než 150 studentů a pedagogů rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch na slavnostním zahájení v Národní technické knihovně. "Věřím, že jsme pro vás připravili kvalitní program a odvezete si z Prahy spoustu krásných zážitků a zajímavých informací," dodal profesor Melzoch. Kromě rektora se zahájení zúčastnili také prorektoři Zdeněk Bělohlav a Pavel Matějka společně s ředitelem NTK Martinem Svobodou. 

Odborný program zahájil doktor Martin Pumera, šéf Nanorobots Research Center, přednáškou od Damašských šavlí po výtah do vesmíru, v níž se věnoval uhlíku a také paradoxům při udělovaní Nobelových cen s tímto prvkem spojených. Záznam přednášky si můžete prohlédnout ZDE. 

V rámci dalšího programu se účastníci dozvěděli novinky o tématech jako je falšování vína, membránové a separační procesy nebo proč je pitná voda pitná.

Studenti, kteří tvořili polovinu účastníků letní školy a kteří přijeli ve svém volném čase, si mohli vybrat také z 23 laboratorních prací s nejrůznějšími tématy. Od analýzy látek v životním prostředí, detekce methanolu v alkoholických nápojích až po analýzu a separaci buněk pomocí průtokové cytometrie. Mladí zájemci o chemii se mohli seznámit i s fluorescenčním mikroskopem a jeho využitím pro pozorování dějů na molekulární úrovni a s mechanismy buněčné smrti.

Na programu byl také workshop pro pedagogy Pivní styly a senzorické hodnocení piva, během nějž ochutnali suroviny i meziprodukty výroby piva, otestovali nealkoholická piva a degustaci zakončili školním speciálním pivem Lachout, které se připravuje v univerzitním výzkumném pivovaru.

Přehled dalších akcí pro veřejnost i základní a střední školy najdete ZDE.