
Postup desinfekce ochranných roušek
Autor textu: doc. Ing. Igor Linhart, CSc. (Ústav organické chemie)
Postup desinfekce ochranných roušek
Ochranné chirurgické roušky s filtrační vrstvou z nanotextilií lze desinfikovat některým z níže uvedených postupů. Lze to využít za současného stavu vážného nedostatku chirurgických roušek zatím jako nouzové řešení (na vlastní riziko). Po důkladnějším otestování se však může jednat o ekologicky šetrný způsob jak snížit spotřebu roušek dosud označovaných za jednorázové a snížit tak produkci infekčního odpadu.
1. Ethanolem
Použité roušky ponoříme na 5 minut do denaturovaného ethanolu koncentrace 80 obj. %. Použijte bezinem denaturovaný ethanol (je důležité, aby denaturační přísada byla těkavá; ethanol denaturovaný např. bitrexem nebo petrolejem je proto nevhodný).
Roušky vyjmeme, necháme okapat a usušíme na vzduchu mezi dvěma ubrousky, vrstvami buničinné vaty nebo filtračního papíru.
Varování-nebezpečí požáru: Ethanol je vysoce hořlavá kapalina, její páry mohou ve směsi se vzduchem v přítomnosti otevřeného ohně nebo jiskry explodovat. Při sušení roušek dbejte na dostatečné větrání a dostatečnou vzdálenost od zdrojů ohně a zapnutých elektrických zařízení.
2. Vodní párou v mikrovlnné troubě
Vyšší sklenici nebo plastovou misku naplníme asi do 1/3 vodou, nejméně však 100 ml, přidáme varný kamínek (ten slouží k zabránění nerovnoměrného varu a prskání vody; lze použít malý úlomek keramické dlaždice). Kádinku vložíme do mikrovlnné trouby, na ni pak položíme použitou roušku (ORM2030) vnější stranou dolů. Mikrovlnnou troubu zapneme na střední výkon na 5 - 10 min (5 min při 700 W nebo 10 min při 540 W). Výkon případně upravíme tak, aby se voda intenzivně vařila, ale nevystřikovala na roušku. Po vyjmutí roušku necháme sušit na vzduchu mezi dvěma ubrousky, vrstvami buničinné vaty nebo filtračního papíru.
Jde o mírně obměněný postup, který kolegové z Ústavu chemického inženýrství VŠCHT doporučili pro respirátory.
Varování – nebezpečí požáru: Postup není vhodný pro roušky, které obsahují v horní části kovový drátek na uchycení roušky kolem nosu. Před aplikací se přesvědčte, že rouška takový drátek neobsahuje (namísto drátku některé roušky obsahují proužek z tvarovatelného plastu). Dbejte na to, aby se voda během desinfekce zcela neodpařila, rouška by pak mohla snadno vzplanout!
Oba postupy byly testovány na jednorázových ochranných rouškách s filtrační vrstvou z netkané nano-textilie (ORM2030). Nejde však o výrobcem doporučený a certifikovaný postup. Zkoušky ochranných roušek nejsou dosud normalizovány a jsou nepovinné. K ověření účinnosti jsme použili test filtrační účinnosti pro bakterie (bacterial filtration test, % BFT), zjednodušenou variantu testu podle Greena a Vesleyho. Testy byly provedeny na SZÚ Praha. Nepozorovali jsme snížení účinnosti filtrace ani po 5 cyklech (BFT > 95%). Nutno ovšem dodat, že tento jednoduchý test odráží jen schopnost roušky propouštět kapénky a v nich obsažené bakterie z úst a nosu přímo přes filtrační vrstvu. Nezaznamenává bakterie či viry, které pronikají netěsnostmi kolem roušky. Žádná rouška, nová ani opakovaně použitá, nepřiléhá těsně k obličeji.
- Dokumentace k testování roušek
- Přečtěte si také - jak sterilizovat respirátory