
Výzkum prof. Urbana v praxi
Ústavní soud zamítl stížnost vraha, který byl usvědčen díky pachovým stopám. Pachové stopy tak byly uznány jako důkaz, který umožní individuální identifikaci pachatele. Výzkumem pachových stop se na VŠCHT Praha zabývá prof. Urban. Rozhovor s ním na toto téma si můžete přečíst na této stránce.
„Ústavní soud poukázal na výsledky unikátního vědeckého výzkumu Ústavu analytické chemie VŠCHT v Praze, který patrně jako jediný na světě prokázal existenci molekul, které umožňují individuální identifikaci pachatele, a potvrdil mimořádnou schopnost vycvičených psů takovou identifikaci provést.“
Zdroj: http://www.novinky.cz/krimi/399774-pachove-stopy-mohou-slouzit-jako-dukaz-potvrdil-ustavni-soud.html
Z verdiktu citujeme: “32. Ústav analytické chemie, Fakulty chemicko-inženýrské, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, za podpory Ministerstva vnitra ČR provádí od září 2014 vědecký výzkum [Projekt VF20142015036 - Pachová signatura (2014-2015, MV0/VF], jehož cílem bylo a je zkoumání molekulové podstaty tzv. lidské pachové signatury, o které se věří, že je pro lidského jedince jedinečná, časově stálá a kterou cvičený pes umí jednoznačně rozpoznat. Výzkum je zcela unikátní, protože molekulové složení aktivní lidské pachové signatury nebylo v odborné literatuře dosud diskutováno. Při výzkumu byla potvrzena existence skupiny molekul obsažených v pachové stopě člověka, která má vlastnosti aktivní pachové signatury. Bylo zjištěno, že tento soubor molekul je chemicky velmi stabilní a samotné molekuly mají relativně malou těkavost, což odpovídá zkušenostem kriminalistů. Tyto molekuly se podařilo oddělit od ostatních molekul pachového vzorku, přičemž pomocí speciálně cvičených psů bylo prokázáno, že oddělená skupina molekul umožňuje jednoznačnou identifikaci člověka. Provedené pokusy ukazují, že čichový orgán psů je na molekuly pachové signatury o několik řádů citlivější než současné možnosti instrumentální chemické analýzy. Nicméně výsledky dosavadního výzkumu pachové stopy ukazují, že olfaktronická identifikace pachatele podle pachové stopy nalezené na místě činu je principiálně možná. Taková objektivní identifikace jako případný důkaz by zřejmě měla větší váhu u soudu, než je tomu v případě použití psa. Avšak aby toto bylo možné, je nezbytné radikálně změnit metodiku odběru pachové stopy, přičemž pouhá výměna sorpční textilie za čistší nemusí být pro chemickou analýzu dostatečná (srov. Urban, S. a kol. Molekulová skladba pachové signatury člověka, rukopis pro časopis Kriminalistika 2016 – součást spisu Ústavního soudu k nyní projednávané věci).“