IMG_9397_low

Vědecké ceny pro čtyři naše studenty

Laureáty Vědeckých cen Velvyslanectví Francie v České republice, udílených ve spolupráci se společnostmi Sanofi s.r.o., Pierre Fabre Médicament s.r.o., Solvay s.r.o., Českou společností chemickou, Bull – Atos s.r.o a IT4Innovations, jsou v roce 2016 i čtyři studenti VŠCHT.

1. místo ve farmaceutické kategorii, Cenu Sanofi, získala PharmDr. Eva Koziolová z FCHT. 

Ing. Petr Slavík z FCHT získal 3. místo v chemické kategorii Cena Jean-Marie Lehna a speciální cenu České společnosti chemické v této kategorii obdržela Ing. Lucie Pokorná z FTOP.

1. místo v kategorii počítačové vědy, Cenu Josepha Fouriera, získal student FCHI, Ing. Michal Vonka.

Všem oceněným gratulujeme!

Studenti převzali ceny 22. 6. na Velvyslanectví Francie v ČR.

→ více informací

Krátký rozhovor se dvěma oceněnými

Michal Vonka

1. Čemu se ve své vědecké práci věnujete?
Svojí disertační práci jsem zasvětil problematice pěstování hrachu ve střední Bolívii a jejímu matematickému modelování. Jedná se o zásadní výzkum pro místní obyvatelstvo, které sužují klimatické výkyvy způsobené nadměrnou těžbou tropických pralesů a devastací lokálních ekosystémů. Aplikace matematických modelů na vývoj biologických systémů a hledání jejich rovnovážných stavů výrazně systematizuje a urychluje práci na obnově narušených ekosystémů s velkými dopady na kvalitu života lokálního obyvatelstva.

2. Co pro Vás ocenění znamená v budoucím rozvoji Vaší vědecké kariéry?
Ocenění je pro mě důležitým milníkem v mé vědecké kariéře hned vedle obhájení disertační práce, které proběhlo též v červnu. Svojí vědeckou kariéru jsem posunul z akademického pracoviště do výzkumného centra firmy BASF v Ludwigshafenu a Limburgerhofu. Zde aplikuji matematické modely na polymerní a biologické systémy a využívám mnohé metodiky, jež jsem nabyl během doktorských studií.

3. Jak využijete získané ocenění?
Finanční část získaného ocenění využiji pro nákup osobního vozu. Jelikož jsem zaměstnán, tak stáž na francouzské univerzitě bohužel nemohu absolvovat.

4. Máte nějaké vědecké plány do budoucna?
S kolegou ze skupiny doc. Koska máme v přípravě další publikace na témata ohledně aplikace matematického modelování na polymerní, koloidní a biologické systémy. Ostatní vědecké plány, které se týkají mojí práce v BASF, bohužel nemohu přiblížit s ohledem na firemní politiku.

Lucie Pokorná

1. Čemu se ve své vědecké práci věnujete?
Ve své práci se věnuji biologickému odstraňování škodlivého sulfanu z bioplynu během anaerobního čištění odpadních vod. Metoda, kterou používáme, se nazývá „mikroaerace“. Do anaerobního reaktoru vháníme limitované množství vzduchu a za pomocí sulfidy-oxidujících bakterií (SOB) přeměňujeme sulfan na elementární síru. Nově jsme se teď zaměřili na použití biomembrány v plynovém prostoru reaktoru – bioplynové části. Na povrchu biomembrány pěstujeme SOB, které si berou sulfan z bioplynu a skrz biomembránu získávají kyslík.

 2. Co pro Vás ocenění znamená v budoucím rozvoji Vaší vědecké kariéry?
V prvé řadě je to znamení, že jsem se vydala správným směrem a práce, kterou dělám, má nějaký smysl. Dále trošku doufám, že mi ocenění zlepší životopis a případně pomůže k získání grantu, abych mohla ve vědecké kariéře pokračovat.

3. Jak využijete získané ocenění?
V rámci Speciální ceny České společnosti chemické (ČSCH) jsem kromě ročního předplatného časopisu Chemické listy získala vstup na konferenci (pořádanou ČSCH) dle vlastního výběru. Tudíž se podívám, která konference by se nejlépe hodila k mému oboru a tématu a pojedu tam.

 4. Máte nějaké vědecké plány do budoucna?

 Mým momentálně nejhlavnějším plánem a cílem je dokončit doktorát – obhájit titul Ph.D. a snažit se získat nějaký grant, abych mohla ve vědě pokračovat.