EEA-and-Norway_grants

Norské granty pomůžou informovat o antibiotické resistenci

,,Každý z nás má právo vědět o rizicích spojených s používáním antibiotik a nebezpečím, které tyto kontaminanty vytvářejí pro životní prostředí,“ říká Aleksandra Milobedzka, která získala finanční podporu od norských fondů na projekt shAMRock, zabývající se antimikrobiální rezistencí.

Aleksandra Milobedzka, post doktorandka vedená profesorem Jeníčkem, a profesorem Bartačekem a doktorkou Vejmelkovou získala norský grant na projekt shAMRock: shocking antimicrobial resistance.

Mezi hlavní cíle tohoto projektu patří vzdělávání výzkumníků v oblasti vědecké komunikace a následné informování široké veřejnosti o problému antimikrobiální rezistence, pořádání workshopů a neformálních setkání Café Scientifique či zprostředkování krátkodobé stáže pro české studenty na norských univerzitách. Nezbytnou součástí je i intenzivní monitoring českých a norských čistíren odpadních vod.

Finanční podpora činí necelých 250 tisíc korun od ledna do května 2020, projekt byl vytvořen ve spolupráci s norským výzkumným centrem Genøk  - Centre for Biosafety.

,,Každý z nás má právo vědět o rizicích spojených s používáním antibiotik a nebezpečím, které tyto kontaminanty vytvářejí pro životní prostředí. Být vědeckým pracovníkem by nemělo znamenat jen výzkum, ale i srozumitelné sdílení výsledků s veřejností. Proto jsme s doktorem Wikmarkem z norského Centra pro biologickou bezpečnost přišli s touto iniciativou v rámci EEA, Norway Grants 2014-2021 a Fondu pro bilatelární vztahy, jelikož jejich centrum publikovalo již několik zpráv o prevalenci genů pro rezistenci vůči antibiotikům v zemědělské půdě, zvířatech i mořských vodách,“ dodává post doktorandka Milobedzka.