VŠCHT spolupracuje na mezinárodním projektu PARC
V květnu 2022 byl zahájen projekt PARC (European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals), podpořený novým rámcovým programem pro výzkum a inovaci Horizont Evropa (2021-2027). Projekt, jehož spoluřešiteli jsou i zástupci VŠCHT Praha, je úzce spojen se Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je významně snížit dopady chemikálií na lidské zdraví a životní prostředí. Tento nadnárodní evropský projekt zahrnuje téměř 200 institucí z 28 zemí a tři orgány Evropské Unie.
VŠCHT Praha (Ústav analýzy potravin a výživy) se bude podílet na aktivitách souvisejících s vývojem nových analytických metod a jejich použitím pro biologický a environmentální monitoring chemikálií, které díky svým negativním účinkům na lidské zdraví vzbuzují mezi vědci obavy.
„V rámci pracovního balíčku „Monitoring a expozice“ navážeme na naše zkušenosti z dřívějšího projektu HBM4EU (European Human Biomonitoring Initiative) a budeme se podílet na zajištění kvality a srovnatelnosti získaných dat z biomonitoringových studií. Dále se zapojíme do řešení problematiky environmentálního a multizdrojového monitoringu per- a polyfluoralkylovaných sloučenin (PFAS) a látek interferujících s endokrinním systémem v různých složkách životního prostředí (především voda, potraviny, vzduch),“ říká prof. Jana Pulkrabová.
Pro splnění tohoto úkolu je VŠCHT součástí týmu, který podporuje vývoj nových přístupů k cílovému i necílovému screeningu těchto látek v prostředí a biologických materiálech.
V pracovním balíčku „Budování technických a lidských kapacit“ vedeného výzkumným centrem RECETOX Masarykovy univerzity v Brně se pak bude VŠCHT Praha podílet na budování a harmonizaci kapacit pro biologický a environmentální monitoring, které budou generovat potřebná data pro hodnocení chemických rizik v Evropě.