
Profesor Hanika oceněn medailí Josefa Hlávky
Ocenění uděluje Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových každoročně v předvečer 17. listopadu.
Profesor Hanika je absolventem VŠCHT Praha, kde také na Katedře, dnes Ústavu, organické technologie Fakulty chemické technologie v roce 1972 úspěšně dokončil svou kandidátskou disertační práci. Na Ústavu organické technologie také dlouhá léta působil, po habilitaci v roce 1990 pak jako docent a po jmenování v roce 1996 jako profesor pro obor organická technologie. Titul doktora věd (DrSc.) mu byl udělen již v roce 1987. Profesor Hanika zastával na Fakultě chemické technologie i významné funkce proděkana (1985–1990) a v letech 1990–1991 jako děkan fakultu vedl.
Do programu výuky na mateřském Ústavu organické technologie naší vysoké školy se profesor Hanika významně zapsal zavedením předmětů Speciální separační procesy, Vícefázové reaktory a Farmaceutické inženýrství, které zde přednášel. Za svého působení na VŠCHT Praha vychoval několik desítek bakalářů, diplomantů a doktorandů. Aktivně pedagogicky působil i na Univerzitě Pardubice, kde přednášel Katalýzu průmyslových organických syntéz.
V pedagogickém zaměření prof. Haniky se odrážejí jeho vědecké zájmy, kterými jsou především vícefázové reaktory, heterogenní katalýza, aplikovaná chemická kinetika, organická technologie a petrochemie a matematické modelování. Jeho jméno se objevovalo a stále objevuje v předních světových časopisech oboru.
V roce 2004 byl profesor Hanika zvolen ředitelem Ústavu chemických procesů, AV ČR, v.v.i., a v této funkci setrval až do roku 2012. Profesor Hanika jako odborník na průmyslovou chemii či heterogenní katalytické procesy na ÚCHP přinesl i nové vědní podněty a aplikační zkušenosti, které velmi pozitivně ovlivnily další směrování ústavu, zejména orientaci na nastupující celosvětový trend chemického inženýrství, vycházející z odezvy na děje na molekulární úrovni ve vícefázových soustavách, i orientaci směrem k bioinženýrství a environmentálnímu inženýrství. Bez nadsázky lze říci, že pod jeho vedením ústav získal vysoké mezinárodní renomé. Je třeba zdůraznit, že působení ve funkci ředitele ústavu akademie věd činnost prof. Haniky na Vysoké škole chemicko-technologické neukončila, pedagogicky i jako vědecký spolupracovník a člen vědeckých rad a nejrůznějších komisí působí na VŠCHT dodnes.
Prof. Hanika je laureátem řady ocenění. Česká společnost chemická udělila v roce 2015 prof. Jiřímu Hanikovi, za výsledky studií ve výzkumu a vývoji chemických reaktorů Hanušovu medaili. Za mimořádné zásluhy o rozvoj vědy a výzkumu v oblasti chemické technologie a reaktorového inženýrství mu byl v roce 2016 udělen titul „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice. V roce 2021 mu byla rektorem VŠCHT Praha udělena Medaile Emila Votočka.
Profesor Hanika působil ve vědeckých a oborových radách a vrcholových orgánech různých institucí. Z dlouhého výčtu lze uvést vědecké rady všech čtyř fakult Praha i celé VŠCHT Praha, na Univerzitě Pardubice pak VR univerzity i její FCHT, dále vědeckou radu ÚCHP AV ČR; Českou komisi pro udělování titulu DrSc., stálou pracovní skupinu pro chemii Atestační komise MŠMT a hodnotitelskou komisi AVČR. V aplikační sféře pak Výboru pro výzkum skupiny Unipetrol, Výboru Svazu chemického průmyslu ČR pro výzkum a vývoj, Výboru České společnosti chemické, pracovní skupiny Chemické reaktorové inženýrství Evropské federace chemického inženýrství.
K osobním zálibám profesora Haniky patří klasická hudba, sport (turistika, lyžování), cestování a astronomie.