
Zemřel profesor Zdeněk Vodrážka
Prof. Vodrážka se narodil 10. července 1927 v Plzni, kde také v letech 1938-1946 studoval na Masarykově reálném gymnasiu. Po krátké laboratorní praxi v Záluží u Mostu nastupuje jako student na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze. Po úspěšném absolutoriu v r. 1950 pracoval dva roky na katedře fysikální chemie jako externí pracovník Výskumného ústavu pre petrochémiu (Nováky na Slovensku). Jeho úspěšná experimentální práce mu již v r. 1952 umožnila získání doktorátu technických věd po obhájení dizertační práce na téma „Oximace cyklohexanonu“.
V témže roce nastupuje profesor Vodrážka do právě zakládaného Ústavu hematologie a krevní transfuse v Praze a rozvíjí zde svou další vědeckou aktivitu. V r. 1956 obhájil kandidátskou dizertační (na ÚOCHB ČSAV) práci na téma „Fotooxidace krevních bílkovin“ a v r. 1965 doktorskou dizertační práci (na ÚFCH ČSAV) zaměřenou na fyzikálně-chemické vlastnosti bílkovin. Jako vedoucí biochemického úseku řídil výzkumné práce zaměřené na studium struktury a funkce krevních bílkovin a metabolismus krevních elementů. Publikoval více než 150 původních vědeckých sdělení, z větší části v renomovaných zahraničních časopisech, z oblasti chemie a fyzikální chemie bílkovin, jakož i teoretické a aplikované enzymologie; je rovněž spoluautorem 21 patentů. Za prioritní výsledky v tomto oboru obdržel řadu ocenění: Cenu vědecké rady Ministerstva zdravotnictví (1967), ceny České lékařské společnosti J. E. Purkyně (1966 a 1969), Státní cenu (1979) za objevné práce o hemoglobinu a bílkovinách transportujících hem, Zlatou plaketu J. Heyrovského za zásluhy o rozvoj chemických věd a Stříbrnou plaketu PřF Univerzity J. E. Purkyně v Brně (1987), Votočkovu medaili VŠCHT Praha (1992).
Jako vynikající vědec profesor Vodrážka se věnoval rovněž pedagogické činnosti. Od počátku šedesátých let působil nejprve v postgraduálních kursech Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů a později přednášel Lékařskou chemii a biochemii na Fakultě všeobecného lékařství UK, kde se také v r. 1967 habilitoval pro obor lékařské chemie. Kromě toho přednášel vybrané kapitoly z biochemie na PřF UK a od r. 1976 také na VŠCHT v Praze. V r. 1979 postupně přechází z ÚHKT na VŠCHT Praha a stává se vedoucím katedry biochemie a mikrobiologie. Kromě základního kursu Biochemie přednášel Enzymologii, Biofyzikální chemii, Přehled biotechnologií, Biochemii člověka aj. Profesorem pro obor biochemie byl jmenován v r. 1983. S velkou chutí a energií se věnoval organizaci vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti katedry. V oblasti vědecké orientoval katedru především na enzymologii. V pedagogice je nesporně jeho největším úspěchem prosazení a zformování nejprve mezioborového studia „Enzymové inženýrství“ a v r. 1990 samostatného studijního oboru Obecná a aplikovaná biochemie.
Profesor Vodrážka je autorem několika monografií, uveďme alespoň Fysikální chemii pro biologické vědy (1975 a 1982), jejíž překlad vyšel rovněž v obou tehdejších německých státech (1976 a 1979), Potravinářskou biochemii (Vodrážka a spol. 1981), Bioorganickou chemii (Vodrážka a Krechl, 1991) a dvě vydání Biochemie (1992 a 1996).
Jeho široký odborný přehled a zkušenosti byly využívány v práci odborných společností (místopředseda České spol. klinické biochemie, předseda sekce biochemické a toxikologické analytiky), vědeckých rad řady institucí, komisí pro obhajoby kandidátských a doktorských dizertačních prací, komisí pro státní závěrečné zkoušky, atestačních komisí aj. Mezi nejvýznamnější funkce profesora Vodrážky patřilo jeho členství v Radě vlády ČR pro výzkum a vývoj (1992-2000) a v Akademickém sněmu AV ČR. Kromě toho zastával funkci místopředsedy pracovní skupiny akreditační komise vlády ČR pro obor chemie (1991-2006).
Přehlédneme-li práci, kterou profesor Vodrážka vykonal, je zjevný jeho podíl na prosazování chemie v medicíně a zvláště pak ta skutečnost, že byl po mnoho let nositelem (společně s prof. V. Kalousem) biofyzikálně-chemického myšlení v této vědní oblasti. Vedle tohoto myšlenkového přínosu je nezbytné připomenout jeho organizační úspěch, kterým bylo na VŠCHT Praha založení samostatného oboru Obecné a aplikované biochemie se třemi zaměřeními: obecná biochemie, biochemické technologie a biomedicinské inženýrství.
S odchodem prof. Ing. Zdeňka Vodrážky, DrSc. nám budou chybět jeho znalosti a přehled jakož i jeho neustálý zájem o rozvoj oborů, o jejichž rozvoj se zasloužil. Bude nám však především scházet jako člověk, kterého jsme měli rádi.