Martin Kuchař

Na VŠCHT poběží forenzně-toxikologický výzkum za 40 milionů

V Laboratoři forenzní analýzy biologicky aktivních látek (BAFA) na VŠCHT dlouhodobě řeší úkoly spojené s forenzní identifikací psychoaktivních látek. Od roku 2023 k nim přibude nový čtyřletý projekt bezpečnostního výzkumu s názvem Nové psychoaktivní substance: forenzně-toxikologické výzkumné centrum. Projekt vedený docentem Martinem Kuchařem byl podpořen více než 40 miliony korun a spojuje týmy z VŠCHT Praha (ústavy BAFA, chemie přírodních látek, biochemie a mikrobiologie a analytické chemie) a Národního ústavu duševního zdraví. V grantové soutěži bezpečnostního výzkumu MVČR (1.VS OPSEC) získal nejvyšší bodové hodnocení ze všech projektů.

Nové psychoaktivní látky (NPS) jsou farmakologicky téměř neprozkoumaná xenobiotika, jejichž užívání v rámci populace neustále narůstá. „Uživatelé se tak stávají doslova pokusnými králíky se všemi důsledky na jejich zdraví, včetně fatálních předávkování,“ vysvětluje docent Kuchař s tím, že toxikologické vyšetření intoxikovaných pacientů často nemusí vést k jednoznačné identifikaci NPS. „Chybí informace o jejich metabolismu a následná účinná terapie je závislá na předchozích farmakologických znalostech těchto látek,“ doplňuje docent Kuchař.

Zároveň je zapotřebí doplnit mezery v dosavadní legislativě tak, aby byl zamezen jejich internetový prodej a preventivně tak působit ke snížení prevalence jejich užívání. Aby bylo možné přijmout vhodná opatření k minimalizaci těchto škod, potřebují zúčastněné strany (politici, lékaři, forenzní toxikologové atd.) přístup k aktuálním informacím o výskytu NPS a hlubšího pochopení jejich farmakologických účinků.

„Během řešení projektu budeme identifikovat NPS pomocí široké množiny analytických přístrojů a zjišťovat, jaké látky jsou na internetu i darknetu prodávány. Vybrané NPS prostudujeme z pohledu farmakokinetiky, metabolické biotransformace, určíme toxicitu a také zjistíme jejich účinky na chování zvířat v animálních modelech. Pro tyto účely synteticky připravíme rozsáhlou knihovnu analytických standardů NPS a jejich metabolitů, včetně vybraných deuteriem značených látek,“ popisuje docent Kuchař. Získaná data poslouží nejen ke včasné identifikaci látek u intoxikovaných pacientů, ale budou využita i během hodnocení jejich rizik v legislativním procesu nejen v rámci České republiky.

Mimoto mohou tyto „nově objevené“ látky skrývat potenciál pro léčbu duševních chorob, v průběhu řešení tak výzkumné týmy vytipují nadějné kandidáty pro budoucí medicinální využití.