
Rektor udělil Medaile Emila Votočka
Medaili Emila Votočka uděluje rektor VŠCHT Praha vynikajícím osobnostem, které se svou odbornou nebo veřejnou činností zasloužily o rozvoj chemie a dalších oborů vyučovaných na VŠCHT Praha nebo o rozvoj spolupráce s VŠCHT Praha v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje.
U příležitosti doktorských a docentských promocí, které se uskutečnily 20. června 2018 v Betlémské kapli, rozšířilo řady držitelů prestižního ocenění sedm členů akademické obce VŠCHT Praha. Medaili Emila Votočka jim osobně předal rektor univerzity, profesor Karel Melzoch.
Slavnostní atmosféru události podtrhlo premiérové vystoupení orchestru VŠCHT Praha, složeného čistě ze studentů a zaměstnanců školy, v Betlémské kapli.
Přehled oceněných
prof. RNDr. Milan Kodíček, CSc.
Profesor Milan Kodíček je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, ve vědecké kariéře, kterou začal na Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV, pokračoval na Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze a na VŠCHT Praha působí od roku 1990. Ve své badatelské práci se věnoval problematice prostorového uspořádání proteinů, neurohypofysárních hormonů a přinesl zásadní poznatky o přítomnosti kontraktilního aparátu v membráně lidské červené krvinky. Na VŠCHT Praha stál u zrodu laboratoře aplikované proteomiky a jako jeden z vůdčích pedagogů Ústavu biochemie a mikrobiologie formoval studijní obor Klinická bioanalytika, výrazně přispěl k rozvoji moderní výuky biochemie a biofyzikální chemie, vychoval řadu úspěšných absolventů a neúnavně organizuje mezi studenty populární odborná setkání.
prof. RNDr. Vladimír Král, DSc.
Profesor Vladimír Král na VŠCHT Praha působí na Ústavu analytické chemie Fakulty chemicko-inženýrské, kam jako absolvent Univerzity Karlovy, po aspirantuře na ÚOCHB a řadě zahraničních pobytů, našel cestu v roce 1995. Na VŠCHT Praha začal aktivně rozvíjet mezioborovou vědeckou spolupráci v oblasti analytické chemie pro diagnostiku a navázal spolupráci s předními domácími pracovišti AV ČR a UK a zahraničními institucemi, především v Německu, Japonsku a USA. Inovativně se zapojil i do práce pedagogické - již od roku 1995 přednáší předměty z oblasti nanotechnologií, senzorové analýzy a supramolekulární chemie pro analytickou a bioanalytickou chemii. Na VŠCHT Praha vychoval desítky absolventů magisterských a doktorských studií, z nichž někteří jsou již docenty na VŠCHT Praha nebo působí na vědeckých a pedagogických pozicích v USA.
prof. Ing. Dalimil Dvořák, CSc.
Profesor Dalimil Dvořák je absolventem naší vysoké školy, na kterou se po svém působení na Ústavu organické chemie a biochemie AVČR vrátil v roce 1990. Ve své bohaté kariéře se prof. Dvořák rovným dílem věnuje jak vědecko-výzkumné, tak pedagogické činnosti. Na Ústavu organické chemie FCHT založil skupinu zabývající se chemií organokovových sloučenin, spolupracuje s několika ústavy Akademie věd ČR a výrazně přispěl k rozvoji využití komplexů přechodných kovů v organické syntéze. Dlouhodobě se věnuje studiu Fischerových karbenových komplexů. S krásami chemie organokovových sloučenin přechodných kovů seznamuje naše studenty již téměř tři desetiletí. Vychoval celou řadu diplomantů a doktorandů, kteří dnes působí na významných pozicích v chemických firmách v ČR i v zahraničí, ale i na VŠCHT Praha. Profesor Dvořák pozitivně ovlivňuje dění v české chemii a organické chemii i jinými způsoby. Je jedním ze zakladatelů Nadace Experientia podporující mladé chemiky na odborných stážích v zahraničí a v počátcích jejich vědecké a vědecko-pedagogické kariéry.
prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc.
Profesor Milan Pospíšil je absolventem VŠCHT Praha a s naší školou identifikoval celou svou profesní karieru. Jeho vědecko-výzkumné i pedagogické aktivity pokrývají zejména problematiky alternativních zdrojů energie a biopaliv pro dopravu, komplexních uhlovodíkových směsí a spalování pohonných hmot. Jako přední odborník se výrazně zasloužil o rozvoj spolupráce s průmyslovými partnery z oblasti zpracování ropy a petrochemie, s plynárenskými distribučními společnostmi a orgány státní správy. Mimo to na Fakultě technologie ochrany prostředí a jejím Ústavu technologie ropy a alternativních paliv, který v letech 2014-2015 vedl, vychoval desítky úspěšných diplomantů a doktorandů.
V letech 2002 - 2007 působil na Fakultě technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha ve funkci proděkana pro styk s průmyslem a zahraniční styky a poté jako proděkan pro vědu a výzkum. V letech 2008 – 2011 zastával funkci prorektora pro vědu a výzkum a od roku 2012 je prorektorem pro strategie a rozvoj. Mimo půdu VŠCHT Praha řadu let působil jako místopředseda Rady vysokých škol, které v současní době předsedá.
prof. RNDr. Milan Kubíček, CSc.
Profesor Milan Kubíček absolvoval matematicko-fyzikální fakultu UK, jeho celoživotní profesní kariéra je však svázána s VŠCHT Praha, zejména s její Fakultou chemicko-inženýrskou. Prof. Kubíček je významným světovým odborníkem v oborech numerická a aplikovaná matematika, nelineární dynamické systémy, matematické modelování a optimalizace v chemickém inženýrství. Dlouhodobě se podílí na výchově studentů na celé VŠCHT Praha, od šedesátých let byl pod jeho vedením obhájen nespočet diplomových i disertačních prací a mimo VŠCHT Praha v 80. a 90. letech přednášel i na univerzitách v Hamburku a Linci. Mimo to se na VŠCHT Praha podílel se na zavedení velmi úspěšných a ceněných letních škol pro středoškolské profesory chemie. Prof. Kubíček také na Fakultě chemicko-inženýrské působil v letech 1980 – 1990 jako proděkan pro vědecko-výzkumnou činnost a následně jako proděkan pro pedagogickou činnost.
prof. Ing. Jan Šmidrkal, CSc.
Profesor Jan Šmidrkal je absolventem Fakulty chemické technologie a po čtvrtstoletí badatelské kariery ve Výzkumném ústavu pro farmacii a biochemii a ve Výzkumném ústavu tukového průmyslu se v roce 1996 vrátil na VŠCHT Praha, na její Ústav technologie mléka a tuků, aby zde, mimo jiné, postupně zavedl výuku kosmetické chemie a technologie. Dnes tak ústav, na kterém působí, známe pod názvem Ústav mléka, tuku a kosmetiky. V oblasti vědecko-výzkumné patří mezi přední odborníky v oblasti syntéz a technologií výroby tenzidů, syntéz biologicky aktivních lipidů a glykosidů a dalších přírodních látek, vývoje antimikrobiálních sloučenin pro kosmetické přípravky a problematice procesních kontaminantů při rafinaci rostlinných olejů. Významný přínos profesora Šmidrkala v pedagogické práci lze jednoznačně spatřovat v tom, že při přednáškách a při výchově diplomantů a doktorandů spojuje svoji základní profilaci organického chemika se zkušenostmi vědecko-výzkumného pracovníka z aplikovaného výzkumu, opřené o úspěšné realizace v průmyslu.
prof. Ing. František Švec, Dr.Sc.
Profesor František Švec po absolvování VŠCHT Praha pracoval téměř jedno desetiletí na Katedře polymerů naší VŠ a poté 16 let na Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Od roku 1992 pak působil v USA, nejprve na Cornellově univerzitě a poté na University of California v Berkeley, kde se stal profesorem. Zároveň zastával pozici vedoucího oddělení v Lawrence Berkeley National Laboratory a mimo to působil jako hostující profesor na dalších zahraničních univerzitách. V roce 2017 prof. Švec rezignoval na všechny tyto pozice, vrátil do Čech a stal se klíčovým zahraničním vědeckým pracovníkem ve velkém projektu STARSS na Farmaceutické fakultě Karlovy Univerzity v Hradci Králové. Jeho vědecká činnost se po většinu času soustředí na porézní polymery, světový věhlas získal díky vynálezu porézních polymerů ve formě monolitů, materiálů, které se staly světovým hitem v oblastech chromatografie, chemické katalýzy, adsorpce a skladovaní plynů, immobilizace enzymů, mikrofluidiky a mnoha dalších. Prof. Švec i během svého působení ve Spojených státech významně přispíval k rozvoji české vědy, v jeho laboratořích byli vždy mladí čeští vědečtí pracovníci, kteří po svém návratu zastávají významné pozice v českém vysokém školství a v průmyslu.