Vu Nguyen Hong, šéf skupiny chemické metalurgie Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT (Foto: Martin Pinkas - Euro)

Výroba lithia je velmi nákladná

Vu Nguyen Hong z VŠCHT Praha popisuje pro časopis EURO možnosti těžby Lithia v Česku. Sám se se svou laboratoří podílí na vývoji postupů potřebných pro česká ložiska.


 

Úpravu vytěžené české lithné rudy by měly zvládnout zdejší chemičky bez větších potíží. Čeští vědci přišli na nový postup jejího zpracování a věří, že obstojí v praxi.

Ruda na Cínovci, takzvaný cinvaldit, má nízký obsah lithia, proto se ji nevyplatí dopravovat daleko. Čeští vědci přišli na nový postup, jak zpracovávat lithný koncentrát prakticky bez vzniku odpadu. V laboratoři tento postup funguje dobře, čeká se ale na zatěžkávací zkoušky v provozu, vysvětluje vedoucí skupiny chemické metalurgie Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vu Nguyen Hong.

Celý rozhovor na webu magazínu Euro, kde také vyšel k tématu článek o ložiskách lithia v Krušných horách.


FOTO: Vu Nguyen Hong, šéf skupiny chemické metalurgie Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT (Autor Martin Pinkas - Euro)