
Dnešní výzkum pro technologie zítřka
Takový je podtext 11. ročníku Evropského sympozia elektrochemického inženýrství, které letos hostí Fakulta chemické technologie VŠCHT Praha v čele s děkanem Karlem Bouzkem.
Tato významná mezinárodní konference s téměř sedmdesáti lety tradice se letos věnuje především šesti okruhům - zeleným technologiím pro udržitelný rozvoj, elektrokatalýze a elektrochemickým technologiím, bezpečné vodě a vzduchu, procesům konverze energie, bioelektrochemii, ošetřování povrchů a koroznímu inženýrství.
Sympozium organizuje Working Party on Electrochemical Engineering. Mezinárodní hosté přijeli mimo jiné z Velké Británie, Japonska, USA nebo Německa. Pozvání přijal i prof. Anthony A. Wragg, který byl při zahajovací ceremonii mimořádně vyznamenán za přínos elektrochemickému inženýrství.
Prof. Wragg je již delší dobu držitelem nejvyššího akademického ocenění VŠCHT, Votočkovy medaile - již v devadesátých letech hrál významnou roli pro cesty elektrochemiků z VŠCHT na univerzitu v Exeteru, kde rozvíjeli své znalosti. Tím významně podpořil vývoj tohoto, úspěšného odvětví naší školy. Již posedmé byli také vyznamenáni slibní mladí vědci z oboru.
Zajímavostí je, že právě prof. Bouzek byl v roce 1999 prvním takto oceněným elektrochemikem.