Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT

Alkaloidy a další biologicky aktivní látky

Laboratoř provádí stanovení několika skupin rostlinných alkaloidů a dalších biologicky aktivních látek v různých rostlinných a živočišných materiálech a potravinách. Specifikace jednotlivých skupin látek a metod pro jejich analýzu je uvedena níže. Používané analytické metody jsou v souladu s požadavky prováděcího nařízení (EU) 2023/2783, kterým se stanoví metody odběru vzorků a analýzy pro kontrolu množství rostlinných toxinů v potravinách. 

Tropanové alkaloidy

Tropanové alkaloidy jsou přírodní toxiny, produkované rostlinami například z čeledi lilkovité (Solanaceae), jako je durman obecný (Datura stramonium), či z čeledi svlačcovité (Convolvulaceae), jako je svlačec rolní (Convolvulus arvensis). Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-MS/MS (KM 23A) nebo HRMS/MS, která zahrnuje až 21 alkaloidů, včetně atropinu a skopolaminu. Pomocí metody U-HPLC-HRMS/MS je možné provádět i kvalitativní screening pro zjištění přítomnosti dalších tropanových alkaloidů, pro které nejsou k dispozici analytické standardy. Tropanové alkaloidy stanovujeme především v potravinách rostlinného původu, cereáliích, pseudocereáliích, bylinných čajích, koření, potravních doplňcích na bázi bylinných extraktů, v dětské výživě, plodinách a krmivech. Nařízení Komise (EU) 2023/915 stanovilo maximální limity pro atropin a skopolamin.

Pyrrolizidinové a chinolizidinové alkaloidy

Pyrrolizidinové alkaloidy a jejich N-oxidy patří do široké skupiny přírodních toxinů vyskytující se v léčivých i plevelnatých rostlinách řady čeledí, jako jsou například brutnákovité (Boraginaceae), hvězdicovité (Asteraceae), bobovité (Fabaceae), řešetlákovité (Rhamnaceae), otočníkovité (Heliotropicaeae), a další. Chinolizidinové alkaloidy jsou přirozené toxické látky produkované rostlinami čeledi bobovité (Fabaceae), jako je zejména lupina neboli vlčí bob. Stanovení těchto alkaloidů provádíme multidetekční metodou U-HPLC-MS/MS (KM 23A) nebo HRMS/MS, která zahrnuje až 33 pyrrolizidinových a 2 chinolizidinové alkaloidy. Pomocí metody U-HPLC-HRMS/MS je možné provádět i kvalitativní screening pro zjištění přítomnosti dalších alkaloidů, pro které nejsou k dispozici analytické standardy. Pyrrolizidinové a chinolizidinové alkaloidy stanovujeme v potravinách rostlinného původu, cereáliích, pseudocereáliích, bylinných čajích, koření, potravních doplňcích na bázi bylinných extraktů, v dětské výživě, plodinách, krmivech, a také v pylu a medu. Nařízení Komise (EU) 2023/915 stanovilo maximální limity pro sumu všech 21 pyrrolizidinových alkaloidů, včetně jejich N-oxidů

Opiové alkaloidy

Opiové alkaloidy jsou typickými zástupci přírodních toxinů obsažených v tobolce máku setého (Papaver somniferum). Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS (KM 23B), která zahrnuje až 7 alkaloidů, včetně morfinu a kodeinu. Opiové alkaloidy stanovujeme v semenech máku a dalších olejnin, v makovině a v pekařských výrobcích. Stanovení opiových alkaloidů umožňuje posoudit kvalitu a bezpečnost použité suroviny. Díky tomu můžeme odhalit špatné přečištění makových semen od makoviny, nebo i případné nahrazení potravinářského máku semeny máku technického, jehož konzumace může být zdravotním rizikem pro spotřebitele. Maximální limit stanovený Nařízením Komise (EU) 2023/915 ve výrobcích pro konečného spotřebitele se vztahuje na sumu morfin + 0,2 x kodein. Pro využití v potravinářství nesmí být podle Vyhlášky 329/1997 Sb. používán mák s obsahem vyšším nežli 25 mg/kg morfinových alkaloidů (morfin, kodein a thebain).

Glykoalkaloidy

Glykoalkaloidy jsou přírodní toxiny, které se vyskytují převážně v bramborách, plodinách patřících do čeledi lilkovité (Solanaceae). Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS (KM 23C), která zahrnuje glykoalkaloidy alfa-solanin a alfa-chaconin ale také jejich degradační produkty, které mají stejnou toxicitu. Glykoalkaloidy stanovujeme v bramborách a výrobcích z nich. Doporučení Komise (EU) 2022/561 uvádí pro tyto komodity orientační (nejvyšší) hodnotu 100 mg/kg pro sumu solaninu a chaconinu.

Kapsaicinoidy a piperin

Kapsaicinoidy patří mezi alkaloidy, které můžeme unikátně nalézt u plodů rostlin rodu Capsicum neboli paprik (chilli) a které jsou odpovědné za jejich pálivost. Piperin je hlavní pálivou složkou různých druhů pepře, hlavně pak pepře černého (Piper nigrum). Stanovení těchto látek provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS (KM 23E), která zahrnuje kapsaicin, dihydrokapsaicin, nordihydrokapsaicin a N-vanillylnonanamid, případně piperin. Stanovení kapsaicinoidů a piperinu provádíme v koření, v čerstvých a sušených paprikách, a chilli chipsech. Studium chemických procesů spojených s pálivostí paprik může posloužit k vylepšení chuti a kvality potravin či dochucovadlech s jejich obsahem; svůj význam má v tomto ohledu nejen informace o přesném obsahu kapsaicinoidů, ale také zjištění jejich zastoupení a distribuce v různých částech rostliny. Mimo rozsah akreditace můžeme provést také odhad pálivosti paprik (chilli) ve Scovilleových jednotkách (SHU) nebo stanovit obsah extrahovatelných barviv v jednotkách ASTA (dle ČSN EN ISO 7541).

Alkaloidy rostliny Mitragyna sp. - kratom

Alkaloidy rostliny Mitragyna speciosa jsou typickými hlavními účinnými látkami tohoto stromu řazeného do čeledi mořenovité (Rubiaceae), jedná se o skupinu indolových alkaloidů. Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS/MS (KM 20A), která zahrnuje 6 alkaloidů včetně mitragyninu, 7-hydroxymitragyninu a mitraphyllinu a zároveň umožňuje provádět kvalitativní screening dalších alkaloidů této rostliny. Stanovení těchto alkaloidů provádíme v produktech na bázi Mitragyna speciosa, jako je typicky sušený prášek z listů označovaný jako kratom. Prováděná analýza může sloužit ke kontrole kvality a pravosti nabízených produktů a surovin, případně přispět k lepšímu pochopení vztahu mezi obsahem alkaloidů a účinky kratomu na lidský organismus.

Alkaloidy hub

Alkaloidy hub jsou biologicky aktivní látky obsažené v některých rodech hub, jako je například lysohlávka (Psilocybe) a muchomůrka (Amanita). Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS (KM 20C), která má dvě varianty provedení, a to pro samostatné stanovení alkaloidů lysohlávky (psilocin a psilocybin) a pro samostatné stanovení alkaloidů muchomůrky (muscimol, ibotenová kyselina a muskarin). Uvedené alkaloidy stanovujeme v čerstvých a sušených houbách, v extraktech a tinkturách. Stanovení těchto alkaloidů přináší hlubší pochopení složení a biologické aktivity těchto hub. Psilocin a psilocybin v lysohlávkách jsou známy pro své psychotropní účinky, což je odrazem jejich významu v etnobotanice a výzkumu lidského chování. Na druhé straně, alkaloidy muchomůrky, zejména muscimol a ibotenová kyselina, mají neurologické účinky a jsou studovány pro svůj potenciální význam v léčbě neurologických onemocnění.

Alkaloidy koky

Alkaloidy koky jsou skupinou tropanových alkaloidů obsažených v rostlinách rodu Erythroxylon (keřích koka). Jejich stanovení provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS/MS (KM 20B), která zahrnuje kokain a ekgonin, a zároveň umožňuje provádět kvalitativní screening dalších alkaloidů této rostliny, jako jsou například anhydroekgonin a benzoylekgonin. Alkaloidy koky stanovujeme v pevných a kapalných vzorcích rostlinných materiálů, extraktů a produktů s jejich přídavkem.

Silymarin

Složky silymarinu jsou biologicky aktivní látky ze skupiny flavonolignanů či flavonoidů, které se vyskytují v extraktu rostliny ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Směs převážně těchto látek je označována jako silymarin či silymarinový komplex, přičemž obsahově hlavní složkou je směs dvou diastereoizomerů, silybinu A a silybinu B, souhrnně označovaná jako silibinin. Stanovení složek silymarinu provádíme multidetekční metodou U-HPLC-HRMS (KM 23D), která umožňuje kvantitativní stanovení silibinu a zároveň kvalitativní screening (s možností semikvantitativního odhadu) dalších až 11 složek tohoto komplexu. Složky silymarinu stanovujeme v semenech ostropestřce mariánského a v různých doplňcích stravy určených často pro podporu správné funkce jater. Prováděná analýza umožňuje kontrolu kvality suroviny pro pěstitele či zpracovatele, či ověření deklarace obsahu silymarinu v doplňcích stravy.

Synefrin

Synefrin je přírodní alkaloid, který bývá jednou z účinných složek doplňků stravy na hubnutí, typicky ve formě extraktu pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium). Jeho stanovení v doplňcích stravy provádíme metodou U-HPLC-HRMS(MS) (KM 23F). Vyhláška 58/2018 Sb. o doplňcích stravy a složení potravin stanovuje podmínky použití rostliny Citrus aurantium (resp. jejího extraktu přepočteného na množství synefrinu) v doplňcích stravy tak, že nejvyšší přípustné množství v denní dávce je 20 mg synefrinu.

Vanilin

Vanilin je bioaktivní rostlinný metabolit chemicky řazený do skupiny fenolů. Je hlavní aromatickou složkou extraktu vanilkových lusků, tedy plodů rostlin z rodu vanilkovník (Vanilla; zejména druh V. planifolia). Stanovení vanilinu ve vanilkových luscích provádíme metodou U-HPLC-HRMS(MS) (KM 23G). Mimo rozsah akreditace je možné provést také stanovení obsahu vody ve vanilkových luscích a přepočet obsahu vanilinu na sušinu vzorku

Zpět na hlavní stránku

Aktualizováno: 30.10.2024 12:32, Autor: Vladimír Kocourek

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit responzivní verzi