Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT

TECHNOLOGICKÁ AGENTURA ČR

 

Technologická agentura ČR je organizační složkou státu, která byla zřízena v roce 2009 zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Ustavení TA ČR bylo jedním z důležitých implementačních kroků Reformy systému výzkumu, vývoje a inovací. Technologická agentura ČR centralizuje státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla do té doby roztříštěna mezi velký počet poskytovatelů. 

Podle zákona č. 130/2002 Sb. TA ČR zabezpečuje:

- přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací včetně programů pro potřeby státní správy, veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek

- hodnocení a výběr návrhů programových projektů

- poskytování účelové podpory na řešení programových projektů na základě smluv o poskytnutí podpory nebo rozhodnutí o poskytnutí podpory

- kontrolu plnění smluv o poskytnutí podpory nebo rozhodnutí o poskytnutí podpory a čerpání účelové podpory

- hodnocení a kontrolu průběhu řešení a plnění cílů programových projektů a kontrolu jimi dosažených výsledků

- zpracování návrhu výdajů Technologické agentury ČR a zpráv o její činnosti

- poradenství řešitelům projektů a uživatelům výsledků aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací, zejména v oblasti právní, finanční a ochrany duševního vlastnictví

- podporu komunikace mezi výzkumnými organizacemi a soukromým sektorem a podílové financování programových projektů

- jedná s příslušnými orgány České republiky nebo Evropské unie v otázce posuzování slučitelnosti poskytované podpory se společným trhem

- spolupráci s obdobnými zahraničními agenturami

 

PROGRAMY TA ČR

Program THÉTA- je zaměřen na podporu projektů jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro uplatnění v řadě oblastí celospolečenského života obyvatel České republiky. Program přispěje k tomu, aby veřejné prostředky investované do aplikovaného výzkumu přinášely ekonomický či jiný společenský přínos z jejich realizace. Získané poznatky přispějí k definování faktorů a procesů, které určují a ovlivňují fungování a rozvoj české společnosti, v kontextu probíhající evropské integrace a světové globalizace v oblasti energetiky. Při realizaci tento program předpokládá především uplatnění projektů zaměřených na průmyslový výzkum (případně zahrnující nezbytné činnosti orientovaného základního výzkumu) a také podporu projektů s převahou experimentálního vývoje.

PP1: Výzkum ve veřejném zájmu
PP2: Strategické energetické technologie
PP3: Dlouhodobé technologické perspektivy
Doba trvání programu: 2018 - 2025, tj. 8 let.


Program THÉTA 2  - je orientovaný na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v energetice, který bezprostředně navazuje na program THÉTA. Zaměření programu je, stejně jako u předcházejícího programu, poměrně široké a postihuje všechny oblasti nakládání se všemi relevantními druhy energie v příslušných sektorech včetně sektorových propojení (tzv. sector coupling) a mezioborových aspektů. Zahrnuje propojení jak na technické úrovni (např. interakce a propojení energetiky s jinými obory typu nakládání s odpady či vodou v krajině), tak na úrovni společenské (např. změny chování spotřebitelů). Zohledňuje všechny 3 potřebné dimenze energetiky, od úrovně celostátních energetických systémů až po lokální řešení.

Doba financování programu je stanovena na období od roku 2024 do roku 2031, tj. 8 let.


Program BETA 2 - je programem veřejných zakázek ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích pro potřeby státní správy. Program je zaměřen na podporu aplikovaného výzkumu a inovací pro potřeby orgánů státní správy, a to zejména pro potřeby těch orgánů, které nejsou poskytovateli podpory výzkumu, vývoje a inovací.
Doba trvání programu: 2017 - 2021, t.j. 5 let


Program BETA 3 je zaměřen na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v gesčních oblastech ústředních orgánů státní správy a ostatních orgánů státní správy včetně TA ČR, pro něž je v tomto programu zajišťováno řešení výzkumných potřeb v souladu s národními i resortními inovačními a rozvojovými prioritami či resortními výzkumnými plány. 

Doba trvání programu se předpokládá v letech 2023–2031, tj. 9 let.


Program SIGMA - podpora aplikovaného výzkumu a inovací vedoucí ke vzniku nových výsledků uplatnitelných v praxi, k řešení výzev a potřeb společnosti a hospodářství a k podpoře řešení systémových opatření výzkumného a inovačního prostředí. Naplňování hlavního cíle programu přispěje k efektivnímu fungování trhu, zejména k: i) zajištění příležitostí pro vzájemně prospěšnou spolupráci výzkumných organizací a podniků; ii) zmírnění dopadů asymetrických informací; iii) vyvolání kladných vedlejších účinků výzkumu, vývoje a inovací ve formě celospolečenských dopadů. Naplňování hlavního cíle programu bude probíhat prostřednictvím pěti dílčích cílů.

Dílčí cíl 1 – Aktivity tzv. předaplikačního výzkumu (DC1)
Dílčí cíl 2 – Začínající výzkumníci/výzkumnice6 a vyrovnávání příležitostí
v projektech aplikovaného výzkumu (DC2) 
Dílčí cíl 3 – Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd
a umění (DC3)
Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce (DC4)
Dílčí cíl 5 – Průřezová podpora (DC5)

Doba trvání programu je stanovena na období od roku 2022 do roku 2029, tj. 8 let.


Národní centra kompetence - program je zaměřen na podporu dlouhodobé spolupráce mezi výzkumnou a aplikační sférou a posílení institucionální základny aplikovaného výzkumu. Záměrem programu je synergicky provázat již existující úspěšná centra, která vznikla za podpory TA ČR (Centra kompetence), GA ČR (Centra excelence) a operačních programů (zejména tzv. VaVpI Centra) s dalšími výzkumnými centry a jednotkami do jednoho integrovaného systému = center NCK. Program pomůže výrazně posílit segment výzkumných organizací zaměřených na aplikovaný výzkum a motivovat relevantní stávající výzkumná pracoviště s cílem koncentrace jejich výzkumných a technologických kapacit do center NCK, kde bude realizován kvalitní aplikovaný výzkum podle potřeb aplikační sféry.
Doba trvání programu se předpokládá v letech 2018 až 2028, tj. 11 let.


RESORTNÍ PROGRAMY

Program Trend - je programem Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje TREND. Poskytovatelem a realizátorem programu je Technologická agentura ČR.
Hlavním cílem Programu je zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti podniků, především rozšířením jejich trhů v zahraničí, pronikáním na trhy nové či posunem výše v globálních hodnotových řetězcích. Cíle bude dosaženo prostřednictvím podpory projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a zavedením jejich výsledků do praxe, zejména do průmyslové výroby a do nabídky produktů na trhu.

Podprogram 1 „Technologičtí lídři“
Podprogram 2 „Nováčci“
Doba trvání programu: 2020 až 2027, tj. 8 let.


Program Doprava 2030 - je programem Ministerstva dopravy na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy. Poskytovatelem a realizátorem programu je Technologická agentura ČR. Specifickými cíli jsou: Udržitelná, přístupná a bezpečná doprava; Automatizace, digitalizace a technologicky pokročilá doprava; Nízkoemisní a ekologická doprava.

Doba trvání Programu je stanovena na 1. 1. 2023 – 31. 12. 2030 (8 let).


Program Prostředí pro život 2 - je programem Ministerstva životního prostředí na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí. Poskytovatelem a realizátorem programu je Technologická agentura ČR.
Hlavním cílem Programu je prostřednictvím VaVaI přinést nové poznatky a nová řešení, která přispějí k zajištění zdravého, bezpečného a resilientního životního prostředí pro dobrý život lidí a udržitelný rozvoj společnosti (včetně související nutné socioekonomické transformace), dále k efektivnímu využívání přírodních zdrojů (včetně rozvoje oběhového hospodářství) a minimalizaci rizik plynoucích z lidské činnosti pro životní prostředí a klima a konečně ke zlepšení ochrany přírody a krajiny ČR. 

 Doba trvání Programu je stanovena na 1. 1. 2024 – 31. 12. 2033 (10 let)


MEZINÁRODNÍ PROGRAMY a VÝZVY

Program DELTA 2 -  je zaměřen na podporu spolupráce v aplikovaném výzkumu (zahrnuje průmyslový výzkum, experimentální vývoj nebo jejich kombinaci) prostřednictvím společných projektů českých podniků a výzkumných organizací podporovaných TA ČR a zahraničních účastníků s předpokládanou (nikoliv bezpodmínečně nutnou) podporou zahraničních technologických a inovačních agentur či jiných obdobných institucí.


Program Kappaje obecně zaměřen na podporu mezinárodní spolupráce subjektů z ČR s partnery z Norska, Islandu a Lichtenštejnska v aplikovaném výzkumu a na podporu propojování výzkumných organizací s odběrateli výstupů aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, tedy s aplikační sférou
Doba trvání programu: 2020 až 2024, tj. 5 let.


Partnerství pro biodiverzitu - podpora biodiverzity a ochrana ekosystémů

M-ERA.NET - materiálový výzkum a inovace

ERA-MIN - výzkum v oblasti neenergetických nezemědělských surovin

CHIST-ERA - informační a komunikační vědy a technologie

QuantERA - kvantové technologie

Clean Energy Transition (CET) - čistá energetika

Water4All - udržitelné hospodaření s vodou

EnerDigit - digitalizace energetických systémů a sítí

Aktualizováno: 2.9.2024 11:52, Autor: Hana Čadková


KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit responzivní verzi