Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Věda a výzkum → Ceny a soutěže → Ceny a ocenění udělené studentům a pedagogům VŠCHT Praha  → Ceny a ocenění udělené studentům a pedagogům VŠCHT Praha před rokem 2019

Ceny a ocenění udělené studentům a pedagogům VŠCHT Praha před rokem 2019

2018

 

E.ON Energy Globe v kategorii Nápad

Prestižní ocenění E.ON Energy Globe v kategorii Nápad letos získala firma Pinflow energy storage se svým projektem redoxních průtočných baterií. Startup byl založen týmem ze skupiny prof. Koska z Ústavu chemického inženýrství a komercializuje technologii vanadové redoxní průtočné baterie.

Zvětšování měřítka technologie probíhalo ve Výzkumném centru Nové technologie na Západočeské univerzitě v Plzni. Bateriové svazky firmy Pinflow energy storage svými parametry převyšují několikanásobně světovou konkurenci z oboru.

Ocenění převzal na slavnostním večeru Ing. Jiří Vrána. Gratulujeme!

V čem je vanadová redoxní průtočná baterie tak výjimečná? Jaké jsou její výhody? Na tyto i další otázky naleznete odpověď v tomto 

EUROCORR Young Scientist Grant

Evropská korozní federace, EFC, uděluje každoročně při příležitosti konání největší světové korozní konference EUROCORR tři granty pro podporu mezinárodní mobility a spolupráce mezi evropskými výzkumnými týmy v oblasti koroze a protikorozní ochrany. Podpora je určena mladým vědeckým pracovníkům, kteří chtějí navštívit zahraniční pracoviště vedené zkušeným odborníkem za účelem krátkodobého studijního pobytu.

Mezi třemi podpořenými projekty pro rok 2018 je Darya Rudomilova ze skupiny Kovové konstrukční materiály Technoparku Kralupy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Darya bude mít příležitost navštívit a krátkodobě pracovat ve skupině Dr. Michaela Rohwerdera z Max-Planck-Institut für Eisenforschung v Düsseldorfu (Německo). Dr. Rohwerder vede celosvětově uznávané pracoviště, které stálo u zavádění lokálních elektrochemických technik ve výzkumu atmosférické koroze. Pobyt bude věnován tématu detekce vodíku ve struktuře vysoko pevnostních ocelí pomocí techniky SKPFM (scanning Kelvin probe force microscopy). Mikroskopie atomárních sil (AFM) a měření Kelvinovou sondou (SKP, SKPFM) jsou techniky dostupné v Technoparku Kralupy a spolupráce se skupinou Dr. Rohwerdera umožní jejich širší uplatnění ve výzkumných i vývojových projektech.

Ceny Nadace Preciosa

U příležitosti promocí byly 19. 6. 2018 v Betlémské kapli slavnostně předány Ceny Nadace Preciosa za rok 2018, určené absolventům magisterského studia na FCHT. Laureáty byli tradičně autoři vynikajících diplomových prací v oboru.

Ceny Nadace Preciosa předala pětici čerstvých absolventů Ing. Andrea Kroupová, ředitelka nadace, a Ing. Jiří Koucký, CSc., správce fondu vědy a výzkumu.

Přehled oceněných

Ing. Ingrid Czudková: Testování rozpustnosti tepelně izolačních vláken in vitro. Obor Biomateriály.

Ing. Aneta Hepnerová: Vliv experimentálních podmínek na výsledky testů in-vitro při studiu rozpouštění anorganických vláken. Obor Biomateriály.

Ing. Kristýna Švagrová: Příprava a charakterizace titaničitých sol-gel povlaků s obsahem Ag, Ca a P na titanu. Obor Biomateriály.

Ing. Tereza Smolíková: Příprava a charakterizace keramiky obsahující safirin. Obor Anorganické nekovové materiály.

Ing. Vojtěch Nečina: Příprava a charakterizace transparentní oxidové keramiky zhutněné metodou ECAS.  Obor Anorganické nekovové materiály.

Angelini University Award

Lukáš Pekárek (VŠCHT), Filip Kaufman (VŠCHT), Vojtěch Vrba (ČVUT) a Pavel Dědek (ČZU) se umístili na druhém místě v první ročník soutěže Angelini University Award, se svou prací Využití mobilních aplikací pro zlepšení compliance pacientů užívajících antibiotika, povědomí veřejnosti o problematice správného užívání antibiotik a možnosti statistického zpracování takto získaných dat.

„Cílem našeho projektu je vytvořit mobilní aplikaci, která pomůže zlepšit návyky pacientů při užívání antibiotik a bude je motivovat k úplnému dokončení léčby. Kromě toho jsme se zaměřili i na popularizaci tématu antibiotické resistence a snažíme se tak přiblížit toto téma lidem srozumitelnou cestou - jak přímo v naší aplikaci, tak i pomocí webových a facebookových stránek.

Hlavní výhodou naší aplikace je i to, že pacienta, poté co zadá jaká antibiotika má úžívat, upozorní na případné kontraindikace (co by neměl užívat současně s daným ATB, nebo jakým potravinám by se měl vyhnout), pohlídá lékové alergie a zároveň upozorní, zda daná antibiotika neovlivňují pozornost a pacient by se tak měl vyvarovat například řízení automobilu.“ popisují studenti VŠCHT svoji práci.

První ročník soutěže Angelini University Award vyzýval vysokoškolské studenty k vývoji produktů nebo služeb, které řeší rostoucí problém antibiotické rezistence.

V současné době je vývoj aplikace Appbiotics ve fázi veřejného testování aplikace pro Android.  Na webu aplikace se můžete dozvědět podrobnosti a stát se součástí testerů aplikace.

Ceny Unipetrolu

Ceny Unipetrolu získali studenti a absolventi

  • Nikola Šlégrová
  • Jakub Rozhon
  • Ing. Eva Scholze
  • Ing. Miloš Auersvald

Gratulujeme!

Fame Lab

V národním kole soutěže FameLab 2018 reprezentovali VŠCHT Praha čtyři studenti. Každý finalista měl na své vystoupení pouhé tři minuty. Mohl použít jen ty pomůcky, které byl schopen si sám přinést a odnést. 

Národním vítězem, který pojede v červnu reprezentovat Česko na mezinárodní kolo do Anglie, se stal Lukáš Pekárek (biotechnologie léčiv, FPBT, VŠCHT Praha) s tématem Zkrocení zlého viru. Lukáš svým představením zaujal i diváky na tolik, že mu byla udělena i Cena publika. 

Cenu Českých center získal Martin Balouch (Chemické inženýrství a bioinženýrství, FCHI, VŠCHT Praha) s tématem Já, siliková částice. 

Společnou cenu British Council & Občanského sdružení Adeto získala Dominika Kollárová (Molekulární analytická a fyzikální chemie, FCHI, VŠCHT Praha) s tématem Hľadá sa pán dokonalý. 

Na Jiřího Koláře (Chemické inženýrství, FCHI, VŠCHT Praha) s tématem Pro Babičku žádná cena bohužel nezbyla, nicméně naši školu reprezentoval skvěle!

Gratulujeme všem finalistům i vítězům! Chceš se zapojit do soutěže příští rok? Během února 2019 bude probíhat přihlašování do 9. ročníku. Sleduj stránky FameLab, přihlas se, zaválej a vyhraj!

Cena Karla Štulíka

Soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie "O cenu Karla Štulíka" letos pořádal Ústav analytické chemie VŠCHT Praha spolu s Odbornou skupinou analytické chemie České společnosti chemické. 

Soutěž je určena pro studenty  bakalářských a magisterských studijních programů.

V soutěži výrazně uspěli studenti VŠCHT Praha:

Na děleném 1. místě se umístila studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studia Bc. Dita Spálovská (Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha) za práci Studium struktury nové syntetické drogy butylonu v roztoku metodami molekulové spektroskopie.

Na 2. místo dosáhl  student 1. ročníku navazujícího magisterského studia Bc. Oleksandr Volochanskyi (Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha) za práci Využití spektroskopie povrchem zesíleného Ramanova rozptylu pro detekci a identifikaci lékařsky významných alkaloidů.

3. místo získala studentka 2. ročníku navazujícího magisterského studia Bc. Kateřina Kovaříková (Ústav inženýrství pevných látek, VŠCHT Praha) za práci Elektrochemická syntéza stříbrných nanočástic.

Více informací na webu letošního ročníku soutěže

2017

Cena Silikátové společnosti ČR

Silikátová společnost české republiky ocenila diplomovou práci Ing. Karolíny Pánové „Modelové tavby historických skel“. Polsuchačka oboru Technologie konzervování a restaurování ji vypracovala na Ústavu skla a keramiky pod vedením Dr. Ing. Dany Rohanové. Práce byla už počátkem léta oceněna i Cenou Nadace Preciosa.

Cena ministra školství

Lukáš Pekárek získal Cenu ministra školství

Ve středu 29. listopad byly v Senátu Parlamentu České republiky předány ceny MŠMT v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017.

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů obdržel Lukáš Pekárek z VŠCHT Praha.

Student Fakulty potravinářské a biochemické technologie zaujal tím, že zavedl postupy pro purifikaci virových strukturních proteinů. Analýzou jejich interakcí s nukleovou kyselinou položil základy pro zavedení kvantitativního systému pro skládání virových částic Dengue a Zika a hlavně pro testování možných inhibitorů těchto nebezpečných virů.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tuto cenu uděluje od roku 2014. Ocenění může získat student nebo absolvent bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem. Ocenění lze udělit i za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost.

V rámci slavnostního odpoledne byly uděleny také Cena za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, Cena Františka Běhounka a Cena Milady Paulové.

Více informací ZDE.

Cena Vojtěcha Šafaříka

Prof. Jana Čopíková z Ústavu sacharidů a cereálií obdržela cenu Vojtěcha Šafaříka k ocenění jejích zásluh o rozvoj České společnosti chemické. Ocenění předává prof. Pavel Drašar, místopředseda ČSCH, při slavnostním zahájení 13th International Conference on Polysaccharides-Glycoscience. 

0001__KyjKTzvSk1pweG12ftnhhQA (šířka 215px)

 ABB University Award

Gratulujeme k úspěchu studenta Martina Hrušky v soutěži ABB University Award 2017. Zvítězil v soutěži o nejlepší bakalářskou práci, kterou vypracoval pod odborným vedením Ing. Davida Tomečka na Ústavu fyziky a měřicí techniky. Ve své práci se věnoval foto- a termo-indukovaným dějům na tenkých vrstvách chemických senzorů.

V kategorii diplomových a disertačních prací obsadila druhou příčku Andra Nistor ze skupiny prof. Juraje Koska. Na Ústavu chemického inženýrství vypracovala práci s názvem Micro and nano-structured heat insulation materials.

Cena F.O. Poupěte

Český svaz pivovarů a sladoven každoročně na konci září pořádá Svatováclavskou slavnost českého piva.  Při této příležitosti svaz také odměňuje významné počiny a osobnosti pivovarnictví plaketou sládka F. O. Poupěte, kterou letos získala profesorka Gabriela Basařová (s kolektivem za unikátní knihu Sladařství), Jana Olšovská z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (s kolektivem za knihu Senzorická analýza piva) a vrchní sládek pivovaru Bernard Josef Vávra.

Pivovarnický svaz také tradičně oceňuje každý rok největší osobnosti oboru. Do Síně slávy českého pivovarnictví byl při Svatováclavské slavnosti českého piva 2017 uveden za dlouholetý přínos bývalý ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček a Jaroslav Urban, který je už v rodině ze sedmé generace pěstitelů chmele na Žatecku.

0001__c07NS1Rw01Pw11MIyC8tODK7JFWhoCgfhNMUnBKLE4_OzC_LLwUA (šířka 215px)

Cena předsedkyně GAČR

Projekt cílený na charakterizaci interakcí důležitých pro tvorbu nezralých retrovirových částic a vývoj metod pro testování inhibitorů skládání HIV otevírá nové cesty pro přípravu účinných antiretrovirotik. Biochemička Michaela Rumlová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za něj obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky.

Doktorka Rumlová, která v současné době působí na Ústavu biotechnologie Fakulty potravinářské a biochemické technologie, se tvorbou retrovirových částic HIV zabývala už v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. „Studujeme vzájemné interakce, které jsou důležité pro tvorbu nezralé a posléze i zralé retrovirové částice. Naším hlavním cílem je nalezení sloučeniny, která by zabraňovala tvorbě těchto částic a v budoucnu by mohla sloužit jako lék pro pacienty, kteří jsou infikování virem HIV,“ vysvětluje Rumlová. 

K léčbě pacientů nakažených virem HIV se nyní používá kombinovaná terapie, jež spočívá v současném podávání několika specifických látek, tzv. inhibitorů, což jsou sloučeniny blokující klíčové kroky v životním cyklu tohoto viru. Bohužel často dochází k tomu, že se virus časem stane vůči podávaným lékům rezistentním a je třeba jejich kombinaci modifikovat. Vědci proto hledají stále nové a nové inhibitory.

Ve spolupráci s vědci z Evropské laboratoře molekulární biologie v Heidelbergu se podařilo vyřešit detailní strukturu retrovirových částic HIV i modelového opičího viru. Byly zjištěny a přesně popsány interakce, které jsou zásadní pro tvorbu HIV částice. To vědcům umožní pracovat přímo na vytvoření látek, které zabrání skládání retrovirové částice, díky čemuž virus nebude moci opustit buňku a dojde k zastavení infekce. 

„Následující tři roky se budeme věnovat procesu rozložení virového komplexu a testování sloučenin, které by tomu mohly napomoci,“ popisuje své plány do budoucna oceněná vědkyně. Za účelem testování potencionálních inhibitorů skládání retrovirových částic HIV-1 vědci v rámci řešení projektu vyvinuli efektivní velkokapacitní screeningovou metodu, která byla patentována.

Výsledky výzkumu, které zásadním způsobem přispěly k pochopení strukturní biogeneze retrovirových částic, byly zveřejněny ve formě spoluautorských publikací v časopise Nature, publikovány byly i v dalších prestižních zahraničních časopisech. Největším přínosem projektu je však možnost praktického využití nově získaných poznatků pro vývoj léků, které by mohly být úspěšně využity v terapii pacientů nakažených virem HIV.

Rozhovor s doktorkou Rumlovou naleznete zde.

Cena Crytur

4. ročník „Ceny Crytur“ zná své vítěze. Poprvé se o první místo rozdělili dva čerství absolventi pražských vysokých škol, Ing. Petra Janská z VŠCHT a Ing. Tomáš Grabec z ČVUT. Poprvé byl mezi oceněnými absolvent slovenské vysoké školy, Mgr. Tomáš Hudec z Univerzity Komenského v Bratislavě. Celkem porota vybírala z 24 přihlášených prací z České a Slovenské republiky.
Šek ve výši 30 000 Kč si za první místo odnesli:
Petra Janská (Fakulta chemicko-inženýrská VŠCHT Praha) za práci „Synthesis and characterization of oil liquid marbles“, ve které se věnovala vlastnostem tekutých olejových kuliček pro potenciální využití ve farmacii jako nástroji pro distribuci léčivých látek v lidském organismu.
Více zde.
CENA CRYTOUR (šířka 215px)

Synthon Award 2017

Soutěž je určena studentům magisterských programů v oboru organické chemie.

Na základě známek hodnotitelů ze všech šesti zúčastněných vysokých škol do finále postoupili pánové: Mgr. Filip Kalčic, Mgr. Vojtěch Havlíček, oba z Univerzity Karlovy, a Ing. Martin Tlustý z VŠCHT Praha. Ve finále o svém vítězství přesvědčil Filip Kalčic a odnesl si odměnu za první místo ve výši 25.000 Kč + 15.000 Kč pro školitelské pracoviště.  
Na druhém místě se umístil Ing. Martin Tlustý
Synthon Awards (šířka 215px)

Ceny Nadace Preciosa

U příležitosti promocí nových doktorů a docentů byly předávány absolventům magisterského a doktorského studia na FCHT Ceny Nadace Preciosa za vynikající diplomové a dizertační práce v oboru. Ceny předali zástupci Nadace Preciosa, Ing. Andrea Kroupová, ředitelka nadace a Ing. Jiří Koucký, CSc., správce fondu vědy a výzkumu.
Čestnými hosty promoce byli prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., absolvent VŠCHT Praha a bývalý předseda Akademie věd ČR a Andrzej Mikołaj Modrzejewski, předseda představenstva akcivé společnosti Unipetrol.

Za diplomovou práci
Ing. Aleš Mareška
Ing. Eva Kohoutová
Ing. Július Kuzma
Ing. Karolína Pánová

 Za disertační práci:
Ing. Tadeáš Gavenda, Ph.D.
Preciosa (šířka 215px)

Ceny Jeana Marie Lehna za chemii 2017

Zástupci VŠCHT Praha opět uspěli v soutěži o Cenu Jeana Marie Lehna za chemii 2017. Odborná porota hodnotila kvalitu doktorandských výzkumých prací v ČR v oblasti chemie a ocenila tři nejlepší.
Ing. Jiří Václavík se umístil na druhém místě se svým projektem zaměřeným na způsoby zavádění fluorovaného alkylu do organických molekul.
Třetí místo v soutěži obsadila Ing. Anna Pittermannová z Fakulty chemicko-inženýrské, která se ve své práci zaměřuje na syntézu strukturované alginátové mikročástice složené z liposomů a magnetitových nanočástic.
JMLehna (šířka 215px)

Soutěž pro vodu

Ing. Ondřej Rychecký, Bc. Juraj Petrík a Bc. Andrea Prudilová si za svůj vítězný projekt Úspora pitné vody v pražském objektu SEV Toulcův dvůr odnesli cenu Nestlé ve výši 30 000 Kč. Cílem jejich projektu bylo využít dešťovou vodu pro potřeby objektu a snížit tak spotřebu pitné vody až o 20%. 
Finále, které se konalo 9. března 2017 v Brně, se zúčastnilo celkem 6 týmů prezentujících projekty zaměřené na zadržování a využití dešťové vody nebo přírodě blízké čištění vody (s pomocí rostlin či řas).
Tisková zpráva zde.
Soutěž pro vodu (šířka 215px)

Patočkova medaile

Na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. se dne 16. 2. 2017 konalo zasedání hlavního výboru Československé společnosti mikrobiologické, na kterém byla slavnostně předána Patočkova medaile prof. Ing. Kateřině Demnerové, CSc. z VŠCHT  Praha za dlouholetou práci pro Československou splečnost mikrobiologickou a rozvoj oboru potravinářské mikrobiologie.
Patočkova medaile (šířka 215px)

Cena Siemens

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze sbírá pravidelně úspěchy v rámci tradičních Cen Siemens. Nic na tom nezměnil ani 19. ročník soutěže, který vyvrcholil 9. února slavnostním večerem v Betlémské kapli. Kategorii Nejlepší dizertační práce ovládl Ing. Martin Ullrich, Ph.D. z Fakulty chemicko-inženýrské díky práci „Formation of liposomes for controlled release of reactants and actives“. Oceněn byl také Ullrichův školitel, prof. František Štěpánek z Ústavu chemického inženýrství.

→ čtěte více
siemens2017 (šířka 215px)

Významná ocenění - konference

Ing. Bohdan Hejna, Ph.D. získal významná ocenění na konferenci v Baden-Badenu.
doc02356220170807091351 (výška 215px)doc02377320170817132044 (výška 215px)

2016

Neuron Impuls 2016

výška 215px
 
Doc. Ing. Zdeněk Sofer, Ph.D. z FCHT je laureátem ceny Neuron Impuls 2016 v hodnotě 1 000 000 Kč!
 
 
 
 
 
 

Stipendia Nadace PRECIOSA 2016/2017

V pondělí 21. listopadu 2016 byla slavnostně předána ocenění ve formě ročního stipendia Nadace PRECIOSA pro akademický rok 2016–2017. Stipendia byla udělena 12 studentům bakalářského, magisterského studia a 9 studentům doktorského studia v celkové výši 79.000 Kč.

V letošním akademickém roce budou z fondu Nadace Preciosa i nadále udělovány finanční a věcné ceny za nejlepší diplomové a dizertační práce v oboru a jednorázová motivační stipendia studentům 2. ročníku bakalářského studia FCHT jako motivace pro volbu oboru skla a keramiky.

výška 215px 

Seznam oceněných

Studenti bakalářského a magisterského studia

Havlíček Jan FCHT
Czudková Ingrid FCHT
Hepnerová Aneta FCHT
Kracík Tomáš FCHI
Šmidrkal Jan FCHI
Nečina Vojtěch FCHT
Smolíková Tereza FCHT
Dillingerová Lenka FCHT
Kohoutová Eva FCHT
Kovařík Radek FCHT
Mareška Aleš FCHT
Pánová Karolína FCHT


Studenti doktorského studia

Kučera Vojtěch FCHT
Styková Zuzana FCHT
Hujová Miroslava FCHT
Rysová Kristýna FCHT
Holubová Barbora FCHT
Kavanová Mária FCHT
Mikolášová Dana FCHT
Bašinová Nikola FCHT
Hrbek Lukáš FCHT

Danubius Young Scientist Award

výška 215px
Ve dnech 9.– 10. 11. se Jan Heyda z FCHI zúčastnil konference rektorů vysokých škol Dunajské oblasti a střední Evropy na Danube University Krems. V rámci této konference byly předány ceny pro mladé vědce – po jednom z každého ze zapojených států.

Ocenění, které se uděluje od roku 2014, se snaží motivovat mladé vědce, aby se zapojili do vědeckého zkoumání mnohostranných problémů a otázek, které se konkrétně týkají Dunaje, a stimulovat specifickou komunitu v Podunají. Univerzity, akademie věd a výzkumné instituce ze všech 14 zemí Podunají byly vyzvány, aby jmenovaly vhodné a slibné kandidáty, kteří byli hodnoceni mezinárodní odbornou porotou. Nejlepší kandidát z každé ze zemí, které předložily nominace, byl oceněn.

→ více informací

Cena za nejlepší poster na konferenci IWAC07

ořez 215*215px


Ing. Tereza Uhlířová, doktorandka Ústavu skla a keramiky, vyhrála se svým posterem “Microstructural characterization of very dense and very porous ceramics” posterovou soutěž na konferenci IWAC07 (International Workshop of Advanced Ceramics). Konference se konala 26. - 28. září 2016 v Limoges (Francie) a do posterové sekce bylo přihlášeno více než 40 účastníků. 
Gratulujeme! 

→ více informací o konferenci


 

Stříbrná pamětní medaile Senátu ČR

V úterý 27. září se uskutečnilo již páté slavnostní předávání Stříbrných pamětních medailí Senátu ČR vybraným osobnostem. Na základě návrhů senátorek a senátorů sestavil předseda Senátu seznam osobností z oblasti veřejného života, kultury, vědy, výzkumu a sportu, které dosáhly ve svých oborech mimořádných úspěchů. Jednou z oceněných byla také profesorka Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Gratulujeme!
šířka 215pxProfesorka Jana Hajšlová působí na VŠCHT Praha jako vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy a vede akreditovanou Metrologickou a zkušební laboratoř na VŠCHT Praha. Ve své výzkumné i pedagogické práci se specializuje na kvalitu, autenticitu a chemickou bezpečnost potravin / přírodních produktů a implementaci moderních instrumentálních technik pro jejich kontrolu či bioprospekci. Je členkou řady mezinárodních výborů, například poradního orgánu EU pro Evropský výzkum HORIZON 2020. Účastní se mnoha mezinárodních výzkumných projektů a pod jejím vedením byla navázána úzká spolupráce se světově uznávanými institucemi (OSN, WHO, EFSA, EU JRC a další). Je autorkou více než 260 odborných článků a publikací. V roce 2005 získala Cenu rektora VŠCHT Praha za mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji, v roce 2006 Cenu ministra školství za mimořádné výsledky dosažené při zavádění nových progresivních multireziduálních metod nezbytných pro rychlou a efektivní kontrolu hygienických limitů kontaminantů v potravinách. V roce 2015 převzala z rukou ministryně školství Cenu Františka Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru (ERA).

Cena Outstanding Scholarly Contribution Award

Ing. Bohdan Hejna, Ph.D. získal cenu Outstanding Scholarly Contribution Award na 36th Annual Meeting of the IIAS za vynikající vědeckou a výzkumnou práci. 36th Annual Meeting of the IIAS se konal 1. - 5. srpna 2016 v Baden-Baden v Německu. 

Cena CRYTUS za nejlepší diplomovou práci

Slavnostní předávání Cen CRYTUR 2016 za nejlepší diplomové práce v materiálových vědách proběhlo v úterý 28. 6. 2016 v sídle společnosti CRYTUR v Turnově. Do soutěže se přihlásilo 35 diplomantů a nakonec dvě ze tří finančně oceňovaných míst obsadili studenti Fakulty chemicko-inženýrské! Na 2. místě se svou prací  „Cultivation of spheroids in liquid marbles“ skončil Ing. Ondřej Rychecký z Ústavu chemického inženýrství. Oceněna byla i jeho školitelka Ing. Jitka Čejková, Ph.D. Třetí místo patří Ing. Petru Číhalovi a jeho školiteli Ing. Ondřeji Vopičkovi, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie. Petrova diplomová práce nesla název „Sorpce a difuze organických látek ve směsných polymerech na bázi triacetátu celulózy“. Gratulujeme!

Cena Crytus pro naše studenty 2016

Ceny Nadace Preciosa za vynikající diplomové a dizertační práce v oboru

Cenu Nadace Preciosa za vynikající diplomové práce získaly Ing. Zuzana Styková, Ing. Iva Fialová, Ing. Adriana Bernatíková a Ing. Michaela Fousová. Cenu za vynikající dizertační práci obdržel Ing. Jan Hostaša, Ph.D.

Ceny Nadace Preciosa 2016

→ Více informací

Cena Neuron

18. května 2016 byla v Divadle Archa v Praze udělena Cena Neuron za chemii prof. RNDr. Petru Slavíčkovi, Ph.D
Cena Neuron 2016Cena Neuron 2016

Cena Neuron pro mladé vědce je určena špičkovým českým vědcům do 40 let jako ocenění za vynikající vědecké výsledky a povzbuzení pro další práci. Ceny Neuron jsou každý rok předávány v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy, a od roku 2016 také v oboru biologie. 

→ zpráva o udělení ceny 

→ medailonek prof. Petra Slavíčka 

Vědecké ceny Velvyslanectví Francie v České republice pro čtyři naše studenty

Laureáty Vědeckých cen Velvyslanectví Francie v České republice, udílených ve spolupráci se společnostmi Sanofi s.r.o., Pierre Fabre Médicament s.r.o., Solvay s.r.o., Českou společností chemickou, Bull – Atos s.r.o a IT4Innovations, jsou v roce 2016 i čtyři studenti VŠCHT.

Ceny Velvyslanectví Francie v ČR

1. místo ve farmaceutické kategorii, Cenu Sanofi, získala PharmDr. Eva Koziolová z FCHT. 

Ing. Petr Slavík z FCHT získal 3. místo v chemické kategorii Cena Jean-Marie Lehna a speciální cenu České společnosti chemické v této kategorii obdržela Ing. Lucie Pokorná z FTOP.

1. místo v kategorii počítačové vědy, Cenu Josepha Fouriera, získal student FCHI, Ing. Michal Vonka.

→ více informací

2015

Ceny Unipetrolu 2015

Ceny Unipetrolu 2015 byly předány 10. února v UniCRE v Litvínově a 11. února v pražské centrále Unipetrolu. Již po deváté byli oceněni za vynikající studijní výsledky nejlepší studenti Univerzitního centra VŠCHT Praha - Unipetrol. Tradičně jsou také oceňováni autoři nejlepších diplomových prací. Zcela nově se společnost Unipetrol rozhodla udělit stipendium studentům, kteří si vyberou ke své práci jedno z témat zadaných Unipetrolem. Toto stipendium, na něž bylo v loňském roce  vyčleněno 120 tisíc korun, je zároveň motivací pro studenty, aby se více zajímali o průmyslová témata. Více v tiskové zprávě 

Oceněni byli:

  • Za nejlepší diplomovou práci:
    Ing. Jaroslav Minář
    Ing. Rudolf Pospíšil

  • Za vynikající prospěch
    Štěpán Matouš
    Jakub Rozhon
    Daniela Hořejší
    Eva Brožová
    Michaela Plevová
    Bc. Veronika Zíbarová
    Bc. Radka Pečená

  • Stipendium Unipetrolu
    Ing. Rudolf Pospíšil
    Bc. Nikola Bringlerová
    Martina Hrušková
    Martina Macurová

Oceněným gratulujeme!

Dvě Ceny Siemens míří na VŠCHT Praha

Dvě Ceny SiemensCeny Siemens byly již po osmnácté předány v průběhu slavnostního koncertu v Betlémské kapli. Tento ročník Ceny Wernera von Siemense patřil mezi rekordní – přihlásilo se téměř 300 soutěžících z více než 20 českých vysokých škol. A zástupci VŠCHT Praha obstáli v ostré konkurenci mnohem větších univerzit se ctí.
V kategorii diplomových prací zvítězil Ing. Vít Svoboda s prací "High resolution overtone spectroscopy of atmospherically relevant molecules".
Mezi disertačními pracemi se na druhém místě umístil Ing. Jan Hostaša, Ph.D. s prací "Transparent YAG ceramics for laser applications".
Oceněni byli i školitelé obou absolventů, Mgr. Ondřej Votava, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie FCHI a doc. Dr. Dipl. Min. Willi Pabst z Ústavu skla a keramiky FCHT. Všem oceněným gratulujeme!

 

Cena Františka Běhounka a Cena ministryně školství

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová předala 1. prosince do rukou dvou členů akademické obce VŠCHT Praha ceny udělované v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2015.

Profesorka Jana Hajšlová obdržela Cenu Františka Běhounka. Ta je určena vědcům, kteří se významně zasadili o propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v evropském kontextu. Na VŠCHT Praha působí laureátka ceny jako vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy na Fakultě potravinářské a biochemické technologie.

Profesor Miloš Marek převzal Cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2015. Ocenění si vysloužil za výzkum, vývoj a experimentální ověření matematických modelů a softwaru pro modelování monolitických reaktorů používaných v automobilech s benzinovými a dieslovými motory. V rámci VŠCHT Praha působí profesor Marek na Ústavu chemického inženýrství na Fakultě chemicko-inženýrské.

Cena Františka Běhounka a Cena ministryně školstvíCena Františka Běhounka a Cena ministryně školstvíCena Františka Běhounka a Cena ministryně školstvíCena Františka Běhounka a Cena ministryně školstvíCena Františka Běhounka a Cena ministryně školstvíCena Františka Běhounka a Cena ministryně školství

Cena Josefa Hlávky

V předvečer 17. listopadu 2015 byly předány na zámku v Lužanech ocenění Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.
Na návrh děkanů fakult a rektora VŠCHT Praha byla udělena Medaile Josefa Hlávky prof. Ing. Janu Velíškovi, DrSc. jako výraz ocenění jeho celoživotního díla. Profesor Velíšek je významnou osobností české vědy a mimo jiné bývalým děkanem Fakulty potravinářské a biochemické technologie.
Ceny Josefa Hlávky pro nejlepší studenty jednotlivých fakult získali Ing. Lucie Krayzelová z FTOP, Ing. Jan Choutka z FPBT, Ing. Filip Karas z FCHT a Ing. David Tomeček z FCHI.

Cena českého sládka F. O. Poupěte

Ocenění za mimořádný přínos českému pivovarství, sladařství a jeho návazným odvětvím letos získal profesor Pavel Dostálek z Ústavu biotechnologie.

medailonek,  rozhovor na DVTV s paní Drtinovou o pivu

→ více informací 

Cena českého sládka F. O. Poupěte

Zlatá medaile

Slovenská společnost pro výživu udělila prof. Ing. Petru Pipkovi, CSc. z ústavu konzervace potravin zlatou medaili za aktivní práci a propagaci vědecko-výzkumných poznatků v oblasti racionální výživy. 
→ Diplom

Zlatá medaile

Cena CRYTUR 2015

Čerstvý absolvent magisterského oboru Senzorika a kybernetika v chemii Fakulty chemicko-inženýrské  Ing. David Tomeček obsadil druhé místo se svou diplomovou prací s názvem „Tenké vrstvy organických polovodičů pro chemické senzory“ ve druhém ročníku soutěže o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách. Společně byl ohodnocen také jeho školitel Ing. Přemysl Fitl, Ph.D. Gratulujeme!

Cena CRYTUR 2015

Cena ABB University Award 2015

V soutěži o nejlepší diplomovou práci vypsanou společností ABB získal 1. místo Ing. David Tomeček se svou diplomovou prací „Tenké vrstvy organických polovodičů pro chemické senzory“. Tuto práci vypracoval na Ústavu fyziky a měřicí techniky pod vedením Ing. Přemysla Fitla, Ph.D.

Cena ABB University Award 2015

Cena Meritorious Award

Ing. Bohdan Hejna, Ph.D. získal cenu Meritorious Award na 27th International Conference on Systems Research, Informatics and Cybernetics za vynikající příspěvek. Konference se konala 3. - 8. srpna 2016 v Baden-Baden v Německu. 

Cena Nadace Presiosa 

Ceny Nadace PRECIOSA za vynikající diplomové a disertační práce v oblasti materiálového výzkumu, které jsou spojeny s finanční odměnou, převzali za akademický rok 2014/15 tito absolventi doktorského a magisterského studia: Ing. Lenka Velíšková, Ph.D., Ing. Lucie Čermáková, Ing. Jakub Černý, Ing. Kristýna Linhartová, Ing. Tereza Chomyšinová.

Cena Nadace Presiosa
→ více informací

Cena České společnoti chemické

Česká společnost chemická udělila prof. Ing. Josefu Horákovi, DrSc. Medaili České společnosti chemické za zásluhy o rozvoj ČSCH a významný přínos chemickým vědám. Medaile byla v minulosti udělena pouze 3x a získal ji např. Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii.

Cena České společnoti chemické

Dalším oceněným byl prof. Ing. Jiří Hanika, DrSc., který získal Hanušovu medaili za výsledky studií ve výzkumu a vývoji chemických reaktorů. Hanušova medaile je nejvyšším vyznamenáním Společnosti za vědecké dílo a byla zřízena roku 1966 jako nejvyšší vyznamenání Společnosti za zásluhy o rozvoj chemie jako oboru v kterékoliv její oblasti. 

Cena České společnoti chemické

Cena Učené společnosti 2015

Cenu Učené společnosti pro mladší vědecké pracovníky pro rok 2015 získal profesor Petr Slavíček. → více informací

Stipendia Nadace PRECIOSA 2015

V úterý 10. února byla slavnostně předána ocenění ve formě ročního stipendia Nadace PRECIOSA pro akademický rok 2014 – 2015. Stipendia byla udělena 25 studentům bakalářského, magisterského a doktorského studia v celkové výši 124.000 Kč. → Seznam oceněných
V letošním akademickém roce budou z fondu Nadace Preciosa i nadále podporovány výjezdy studentů v rámci ERASMU a udělovány finanční a věcné ceny za nejlepší diplomové a dizertační práce v oboru a jednorázová motivační stipendia studentům 2. ročníku bakalářského studia FCHT jako motivace pro volbu oboru skla a keramiky.

2014

Cena Siemens 2014

Cenu Siemens za třetí místo v kategorii Nejlepší diplomová práce získali na slavnostním ceremoniálu v Betlémské kapli Ing. Marek Lanč a jeho školitel doc. Ing. Karel Friess, Ph.D. Pro Marka Lanče je to v posledním roce již šesté velké ocenění. Práci "Study of gas transport in high free volume polymers" vybrala v konkurenci 108 dalších prací porota složená z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd ČR.

Cena Siemens 2014

Cena ministra školství

Ing. Jan Pecháček, student doktorského studijního oboru výroba léčiv Fakulty chemické technologie, převzal z rukou náměstka prof. Jaromíra Vebera Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné studijní úspěchy. V tomto roce obhájil svou špičkovou diplomovou práci a své výsledky publikoval v 10 odborných článcích uveřejněných v prestižních peer-reviewed časopisech s IF. 

Cena Josefa Hlávky 

Na tradičním slavnostním večeru na zámku v Lužanech u Přeštic byla v neděli 16. listopadu předána ocenění Hlávkovy nadace. Z VŠCHT Praha byla udělena 4 absolventům a nynějším studentům doktorských studijních programů. Cenu Josefa Hlávky obdrželi: Ing. Jiří Kubásek z FCHT, Ing. Vojtěch Pospíšil z FTOP, Ing. Lucie Peterková z FPBT a Ing. Marek Lanč z FCHI. 

Cena CRYTUR 2014
Cena CRYTUR 2014

Čerstvý absolvent oboru fyzikální chemie Ing. Marek Lanč se umístil na prvním místě v Ceně CRYTUR 2014 o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách se svou prací "Study of gas transport in high free volume polymers". Cenu vyhlásila společnost CRYTUR s. r. o. ve spolupráci s portálem CareerMarket.cz a kromě vítěze byl oceněn i jeho školitel Doc. Ing. Karel Friess, Ph.D.
Čestná uznání získaly další dvě absolventky VŠCHT Praha:
Ing. Soňa Vytykáčová za práci "Studium přípravy skel a obsahující kovová nanočástice stříbra", školitelka Ing. Blanka Švecová, Ph.D.,
Ing. Lenka Pallová za práci "Lomené kapalné krystaly s 2-substituovanou 3-hydroxybenzoovou kyselinou", školitel Ing. Václav Komzík, CSc.

Ceny za diplomové a disertační práce 2014

Ceny za diplomové a disertační práce 2014
Cena Nadace Preciosa za diplomové práce:
Ing. Barbora Holubová: Preparation of TEOS sol-gel based coatings and their functionalization
Ing. Mária Kavanová: Hodnocení mikrostruktury a stárnutí střepových hmot románských dlaždic z Dolních Chaber
Cena Nadace Preciosa za disertační práci:
Ing. Lukáš Brázda, Ph.D.: Preparation and properties of mixed alkali glasses for medical applications
Ing. František Lahodný, Ph.D.: Nová skla pro kanálkové optické vlnovody
Diplomové i disertační práce byly řešeny na Ústavu skla a keramiky VŠCHT Praha.
→ více informací

Cena Silikátové společnosti ČR

Další diplomové práce z Ústavu skla a keramiky byly oceněny odbornými společnostmi. Cenu Silikátové společnosti České republiky získala Ing.Tereza Hoskovcová za práci Příprava a charakterizace porézní hydroxyapatitové keramiky.

Cena České sklářské společnosti

Cenu České sklářské společnosti obdržela Ing. Klára Zítková za práci Sledování interakce syntetických biomateriálů se simulovanou tělní tekutinou za dynamických 


Ceny Francouzské ambasády

Ceny Francouzské ambasády

2. místo v kategorii Cena Jean-Marie Lehna za chemii získal Ing. Jan Hostaša s prací Transparent ceramics for laser applications, 3. místo v kategorii Cena Sanofi za Farmacii získala Ing. Irena Voráčková, Ph.D. za práci Preparation of retroviral capsid based vectors for gene therapy a 3. místo v kategorii Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy získal Ing. Petr Čech za práci Database systems for structural bioinformatics.

 2013

Ceny Siemens našim studentům

Na slavnostním večeru převzali včera Ceny Siemensu v kategorii Nejlepší diplomová práce dva naši studenti - získali 1. a 2. místo.
1. místo: Ing. Jiří Václavík, školitel doc. Ing. Petr Kačer, Ph.D.
za diplomovou práci Asymmetric transfer hydrogenation of C=O and C=N bonds catalyzed by [Ru(η6-arene)(diamine)] complexes: a multilateral study.
2. místo: Ing. Beáta Vilhanová, školitel doc. Ing. Petr Kačer, Ph.D.
za diplomovou práci Development of a toolkit for the practical application of enantioselective hydrogenation of cyclic imines on chiral Ru(II) catalysts. 

Česká hlava – Cena VZP putuje na VŠCHT Praha

Česká hlavaIng. Jiří Václavík z Ústavu organické technologie VŠCHT Praha získal Cenu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (Gaudeamus). Porotu České hlavy zaujal svou prací, která je věnována asymetrické transfer hydrogenaci, což je moderní syntetická metoda využitelná ve farmaceutickém průmyslu. Léčiva mohou v mnoha případech existovat na molekulární úrovni ve dvou podobných formách (enantiomerech), které k sobě mají vztah jako pravá a levá ruka a tím mohou v lidském organismu účinkovat zcela odlišným způsobem. Diplomová práce Ing. Václavíka byla pro oponenty překvapením, protože konsistentním způsobem osvětlovala princip reakce, což bylo podpořeno již mnoha zveřejněnými odbornými publikacemi v renomovaných časopisech. Ing. Václavík kladl důraz také na praktickou aplikaci získaných vědomostí, takže zpočátku ryze základní výzkum vyústil v návrh průmyslové syntézy prekurzoru v medicínské praxi používaného svalového relaxancia.

Ocenění Hlávkovy nadace na VŠCHT Praha

Na tradičním slavnostním večeru na zámku v Lužanech u Přeštic byla v sobotu 16. listopadu předána ocenění Hlávkovy nadace. Z VŠCHT Praha byla udělena::
Medaile Josefa Hlávky - prof. Ing. Jiřímu Wannerovi, DrSc., uznávanému evropskému a světovému odborníkovi v oblasti čištění odpadních vod a dlouholetému pracovníkovi VŠCHT Praha.
Cena Josefa Hlávky:
Ing. Tomáši Hlinčíkovi, Ph.D., absolventovi doktorského studia Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha, Ing. Šárce Pěchoučkové, absolventce magisterského studia Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha, Ing. Beátě Vilhanové, absolventce magisterského studia Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha, Ing. Pavlu Ferklovi, absolventovi magisterského studia Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha. Blahopřejeme.

Ocenění stipendisté Nadace PRECIOSA

Ocenění stipendisté Nadace PRECIOSA

V pátek 22. listopadu byla slavnostně předána ocenění ve formě ročního stipendia Nadace PRECIOSA pro akademický rok 2013 – 2014. Stipendia byla udělena 25 studentům bakalářského, magisterského a doktorského studia v celkové výši 124.000,- Kč. Seznam oceněných zde.
V letošním akademickém roce budou z fondu Nadace Preciosa i nadále podporovány výjezdy studentů v rámci ERASMU a udělovány finanční a věcné ceny za nejlepší diplomové a dizertační práce v oboru a jednorázová motivační stipendia studentům 2. ročníku bakalářského studia FCHT jako motivace pro volbu oboru skla a keramiky. Také letošní Studentskou vědeckou konferenci podpořila Nadace PRECIOSA příspěvkem 35.000 Kč na udílení cen studentům Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha.

Cenu Unipetrolu za nejlepší diplomovou práci v roce 2013 získali:

Cenu Unipetrolu 2013

Fakulta chemické technologie:
Ing. Robert Mundil
Ing. Petr Slavík
Ing. Jiří Václavík
Ing. Beáta Vilhanová

Fakulta chemicko-inženýrská:
Ing. Martin Isoz
Ing. Martin Kroupa
Ing. Libor Labík

Ceny za diplomové a disertační práce 2013

Cenu Nadace Preciosa za diplomové práce získali:
Ing. Alžběta Nežiková: Optimalizace přípravy bioaktivního povlaku na Ti dentálním substrátu
Ing. Lukáš Hrbek: Porovnání kinetiky koroze olovnatých, barnatých a sodnodraselných křišťálových skel
Ing. Jindra Pohořelá: Kinetika koroze skleněných farmaceutických obalů a hodnocení jejich chemické odolnosti
Cenu Nadace Preciosa za disertační práci obdržel Ing. Miroslav Polák, Ph.D.: Vliv kinetiky a využití reakčního prostoru na tavicí proces skel
Cenu Silikátové společnosti České republiky získal Ing. Lukáš Kulhavý za práci Příprava porézní keramiky pro zářiče 137Cs.
Cenu České sklářské společnosti získal Ing. Lukáš Hrbek s prací Porovnání kinetiky koroze olovnatých, barnatých a sodnodraselných křišťálových skel. → více informací

ICG President's Award

Prof. Ing. Josef Matoušek, DrSc. získal cenu prezidenta ICG (International Commission on Glass) udělovanou mimořádným osobnostem v oblasti sklářské vědy a výzkumu.

2012

Cena Silikátové společnosti ČR

Cenu silikátové společnosti ČR získal Ing. Lukáš Kulhavý za práci Příprava porézní keramiky pro zářiče.

Cena České sklářské společnosti

Cenu České sklářské společnosti získal doc. Ing. Stanislav Kasa, CSc. za jeho osobní příspěvek k aplikaci výsledků české sklářské vědy v praxi a Ing. Lukáš Hrbek s prací Porovnání kinetiky koroze olovnatých, barnatých a sodnodraselných křišťálových skel.

Cena pro docenta Koubka a Pamětní list pro VŠCHT

Dne 27. 11. 2012 se konalo v Brně slavnostní zasedání Asociace pro vodu ČR (CzWA) k 20. výročí vzniku asociace. VŠCHT byla oceněna za podporu mezinárodních aktivit CzWA Pamětním listem. Osobní ocenění medailí CzWA za podporu asociace a zahraničních aktivit VŠCHT v mezinárodních asociacích EWA A IWA získal doc. Ing. Josef Koubek, CSc. Obě ocenění převzal na slavnostním zasedání v Brně prorektor pro pedagogiku prof. Ing. Zdeněk Bělohlav, CSc.

Cena ministra školství 2012 prof. T. Rumlovi

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací převzal včera prof. Ing. Tomáš Ruml, CSc., děkan Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha. Profesor Ruml získal ocenění především za své mimořádné vědecké úspěchy v oblasti retrovirů, kde je uznávanou osobností na světové úrovni, ale zároveň i za pedagogickou činnost.

Cena ministra školství 2012 Ing. Mileně Zachariášové

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu převzala Ing. Milena Zachariášová, Ph.D. z Ústavu analýzy potravin a výživy FPBT. Dr. Zachariášová v září 2011 obhájila doktorskou práci, která je mimořádně přínosná jak z pohledu moderní analytiky přírodních toxinů, tak i z pohledu bezpečnosti potravin v kontextu s kontaminací volnými, ale i doposud ne zcela probádanými vázanými formami mykotoxinů, jejichž frekventovaná přítomnost ve fermentovaných potravinách může významně přispívat ke zvýšení dietární expozice konzumentů.

Cena Siemens 2012

Čestné uznání v Ceně Siemens za významnější výsledek vývoje/inovace získali Ing. Jiří Trejbal, Ph.D.Ing. Martin Zapletal, Ph.D. za návrh procesu na výrobu kyanurfluoridu pro švýcarskou pobočkou firmy HUNTSMAN Advanced Materials GmbH –Textile Effects. Kyanurfluorid je barvářským meziproduktem a jeho výroba byla spuštěna v Mahachai v Thajsku. Experimentální vývoj, ale i průmyslová realizace byla komplikována vysokou toxicitou výchozích látek a především pak produktu. Jde za poslední roky bezesporu o mimořádný počin české chemie, kdy byl laboratorní výzkum doveden až k průmyslové realizaci v zahraničí.
Oběma oceněným gratulujeme.

Medaile za zásluhy prof. Basařové za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství

Medaili za zásluhy udělil na slavnostním ceremoniálu 28. října 2012 prezident České republiky Václav Klaus Prof. Ing. Gabriele Basařové. DrSc. Prof. Basařová, absolventka naší školy, je významnou vědeckou a pedagogickou osobností v oboru pivovarství. Od roku 1982 vedla 15 let katedru, později Ústav kvasné chemie a bioinženýrství naší vysoké školy, který je jediným historickým pracovištěm pro výchovu vysokoškolských odborníků pro pivovarský obor v České republice. Vychovala mnoho odborníků, kteří dnes působí po celém světě ve vědeckých institucích, vrcholovém managementu pivovarů a dalších domácích či zahraničních podniků. Za svou činnost byla jako první osobnost uvedena v roce 2002 do nově založené Síně slávy českého pivovarství a sladařství. Prof. Basařová stále aktivně spolupracuje s mateřským ústavem a svojí činností přispívá k jeho vysoké odborné a pedagogické úrovni.

Medaile za zásluhy prof. Drahošovi za zásluhy o stát v oblasti vědy

Prof. Jiří Drahoš je významná osobnost české vědy v oboru chemie a organizátor vědeckého života. V roce 1972 ukončil studium fyzikální chemie na VŠCHT Praha. V roce 1994 byl habilitován pro obor chemické inženýrství na VŠCHT Praha, ve stejném oboru zde v roce 1999 obhájil doktorát věd a v roce 2003 byl jmenován profesorem. Jeho úspěšná vědecká dráha je spojena s Ústavem chemických procesů AV ČR (dříve Ústavem teoretických základů chemické techniky ČSAV), který až do roku 2003 jako ředitel vedl. Jeho vědecké dílo si získalo mezinárodní ohlas, je držitelem řady vědeckých ocenění a spoluautorem několika našich i zahraničních patentů. Je členem mnoha odborných společností a vědeckých institucí u nás i ve světě. Od roku 2008 je předsedou Akademie věd České republiky, o jejíž transformaci a rozvoj se významně zasloužil.

Cena Josefa Hlávky 2012

Cena Josefa hlávky byla udělelna Ing. Marii Fenclové, absolventce magisterského studijního programu  Chemie a analýza potravin, studijní obor Kvalita a bezpečnost potravin ak.r.2011/2012.
Téma diplomové práce: Stanovení širokého spektra mykotoxinů v rostlinných matricích.

Cenu Josefa Hlávky pro zasloužilé vědce obdržel prof. Ing. Jan Káš, DrSc. z Ústavu biochemie a mikrobiologie.

Cena Karla Velka

Ing. Šárka Neumannová, absolventka ÚKMKI, byla oceněna Cenou Karla Velka 2012, kde získala 1. místo.

Ceny Nadace Preciosa

V návaznosti na promoce FCHT  byly zástupcem Nadace Preciosa ing. Jiřím Kouckým, CSc. předány čtyři ceny za diplomové a disertační práce.
Ceny za diplomové práce převzaly:
Ing. Martina Urbanová: Příprava a charakterizace zirkoničitých sol-gel povlaků na skleněném substrátu
Ing. Petra Dyrčíková: Koroze draselných skel
Ing. Marie Netušilová: Metody studia povrchu tabulových skel
Cenu za disertační práci převzala:
Ing. Miroslava Vernerová, Ph.D.: Oxidačně-redukční reakce ve skelných taveninách a při tavení skel
DP oceněné Nadací Preciosa byly vypracovány na Ústavu skla a keramiky, disertace vznikla v Laboratoři anorganických materiálů, společném pracovišti VŠCHT Praha a ÚSMH AVČR v.v.i.

2011 

Cena Silikátové společnosti ČR

Cenu silikátové společnosti ČR získala Ing. Hana Kamlerová za práci Příprava dentálního kompozitu z kalcinovaného leucitového prekurzoru.

Cena České sklářské společnosti

Cenu České sklářské společnosti získal Ing. Ivo Bartoň s prací Kinetika rozkladu organických barviv pomocí optických vláken pokrytých nanočásticemi TiO2. Práce ing. Bartoně vznikla ve spolupráci Ústavu skla a keramiky a ÚFE AVČR v.v.i.

Cena České sklářské společnosti

Cenu České sklářské společnosti za diplomovou práci převzal Ing. Jan Krupička.

Cenu Silikátové společnosti ČR

Cenu Silikátové společnosti ČR získala Ing. Denisa Trypesová.

Ceny Nadace Preciosa

Při tradičním ceremoniálu, navazujícím na promoce, obdrželi z rukou Ing. Ivo Schötty a Ing. Jiřího Kouckého, CSc. ceny Nadace Preciosa Ing. Štěpán Pech (diplomová práce) a Ing. Petra Cincibusová, Ph.D., Ing. Vladimíra Tonarová, Ph.D. a Ing. Pavel Šlemín, Ph.D. (disertační práce).

Nadační fond Rudolfa Bárty

Ing. Martina Mrázová, Ph.D. obdržela za svou disertaci cenu Nadačního fondu prof. Rudolfa Bárty.

Cena za nejlepší příspěvek

Cena za nejlepší příspěvek

Cena za nejlepší příspěvek

13.8.2011 byla udělena cena doktoru Bohdanu Hejnovi za nejlepší příspěvek.

 

Cena Ministerstva životního prostředí 2011

Studenti Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu se stali absolutními vítězi soutěže Ministerstva životního prostředí ČR „Chytrá řešení pro životní prostředí“. Jejich bádání se zaměřilo na odstraňování arsenu z povrchových vod pomocí nanočástic hydroxidu železitého.

Cena Milady Paulové 2011

Profesorce Ing. Kateřině Demnerové, CSc. z Ústavu biochemie a mikrobiologie Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha byla za celoživotní přínos české vědě udělena Cena Milady Paulové pro rok 2011.

European Union Contest for Young Scientists 2011

Pavel Švec, student 2. ročníku FCHI, dosáhl mimořádného úspěchu na mezinárodní soutěži European Union Contest for Young Scientists, jejíž 23. ročník proběhl na konci září ve finských Helsinkách. Pavel Švec v soutěži uspěl s prací Synthesis and Testing of Tetramethyl[5]helquat (Syntéza a testování tetramethyl[5]helquatu), za kterou mu porota udělila speciální cenu za perspektivní a inovativní práci v oboru chemie či medicíny.

Medaile Josefa Hlávky 2011

Medaili Josefa Hlávky obdržel při slavnostním vyhlášení v Lužanech prof. Ing. Pavel Kadlec, DrSc. z Fakulty potravinářské a biochemické technologie naší školy. Profesor Kadlec získal toto vysoké ocenění za celoživotní práci v oblasti technologie cukru a potravin.
Cenu Josefa Hlávky 2011 pro nejlepší studenty a absolventy získali Ing. Kateřina Hložková, Ing. Jaromír Hnát, Ing. Josef Drechsler a Ing. Pavlína Novotná.

Česká hlava, cena Gaudeamu všeobecné zdravotní pojišťovny 2011

Cenu Gaudeamus Všeobecné zdravotní pojišťovny 2011 za nejlepší diplomovou práci převzal Ing. Lukáš Rambousek, absolvent oboru Syntéza a výroba léčiv Fakulty chemické technologie.

Cena ministra školství 2011

Cenu ministra školství převzalo ve čtvrtek 24. listopadu 2011 na ministerstvu školství pět nejlepších studentů a absolventů z medicínských a chemických oborů.  Mezi oceněnými jsou i dva absolventi VŠCHT Praha, Ing. Milan Ončák a RNDr. Ing Pavel Řezanka, Ph.D.

Cena Siemens 2011

Dr. Ing. Jindřich Koubek, Ph.D. a Ing. Walter Schrott, Ph.D. získali za své doktorské práce na VŠCHT Praha Cenu Siemens.

Vynikající umístění v mezinárodní soutěži a pozdrav Baracka Obamy pro studentku VŠCHT Praha

Na mezinárodní soutěžní přehlídku středoškolských vědeckých a inženýrských projektů Intel ISEF se začátkem května vypravila skupina českých studentů, mezi nimi i Erika Gedeonová, studentka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Soutěžila s projektem zabývajícím se vývojem metody pro neinvazivní diagnostiku bronchiálního astmatu, se kterým získala 2. cenu od Americké asociace pro klinickou chemii. → tisková zpráva

Ceny Sanofi za farmacii 2011 putují na VŠCHT Praha

Na zasedání poroty Ceny Sanofi za farmacii 2011, které se uskutečnilo v prostorách VŠCHT Praha, rozhodla porota o udělení 1. ceny Ing. Iloně Chlubnové, PhD., z Ústavu biochemie a mikrobiologie. → více informací

Cena za chemii 2011 našemu absolventovi

Ing. Walter Schrott z Ústavu chemického inženýrství obsadil 3. místo v celorepublikovém kole Ceny za chemii 2011. Tuto prestižní cenu, která je také nazývána Cenou Jahn-Marie Lehna za chemii, získal za svou práci „Microfluidic devices for biotechnology and medical diagnostics“.

Ocenění MŠMT naší doktorandce

Držitelkou ceny MŠMT se v rámci českého finále FameLab 8. května 2011 v Dejvickém divadle stala Kateřina Polívková. Více → více informací

Cena MERCK 2011

Dne 1. 2. 2011 proběhl v prostorách katedry chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem již 14. ročník soutěže o nejlepší studentskou práci v oboru analytické chemie O cenu firmy MERCK 2011. Soutěže se zúčastnilo celkem 22 studentu bakalářských a magisterských studijních programu z mnoha VŠ a naši studenti Annamarie Némethová a Bc. Marek Papež získali první a druhé místo. Vítězům gratulujeme! → více informací

Ceny  a ocenění udělené studentům a pedagogům VŠCHT Praha v letech 2010–2003

2010 

Cena F. O. Poupěte za mimořádný společenský přínos pro rozvoj českého pivovarství a sladařství za rok 2010
Výroční cenu F. O. Poupěte za mimořádný společenský přínos pro rozvoj českého pivovarství a sladařství za rok 2010, kterou uděluje každoročně Český svaz pivovarů a sladoven, převzala vedoucí vydavatelství VŠCHT Praha Ing. Eva Dibuszová. Cena byla udělena vydavatelství za knihu Pivovarství kolektivu autorů prof. Ing. Gabriela Basařová, DrSc., doc. Ing. Jan Šavel, CSc., Ing. Tomáš Lejsek, CSc. a Ing. Petr Basař, MBA.

Cena Siemens 2010 našim studentům
Dva zástupci VŠCHT Praha převzali na slavnostním večeru Cenu Siemens - Werner von Siemens Excellence Award 2010. Cenu z rukou náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Kryštofa Hajna převzali Ing. Jakub Siegel, PhD. (FCHT) a za Ing. Jana Hostašu (FCHT) přebíral cenu jeho školitel doc. Dr. Dipl. Min. Willi Pabst. více informací→ 

Cena Josefa Hlávky 2010
Cena udělena Ing. Martinu Zlámalovi

Pamětní medaile za přínos v oboru povrchových úprav
Pamětní medaile udělena doc. Ing. Vladimíru Mejtovi, CSc.

2009 

Cena Siemens 2009 naší absolventce
Cenu Siemens za nejlepší diplomovou práci pro rok 2009 převzala z rukou ministryně školství PhDr. Miroslavy Kopicové a generálního ředitele Siemens Česká republika Ing. Pavla Kafky absolventka Fakulty Chemického inženýrství VŠCHT Praha Ing. Zuzana Nováková. více→

Diplomová práce roku v oboru informatika
V soutěži Diplomová práce roku v oboru informatika se na prvních místech umístili studenti oboru Aplikovaná informatika v chemii Ing. Kryštof Dibusz a Ing. Petr Čech. více →

Cena Josefa Hlávky 2009
Cena udělena Ing. Tomáši Bystroňovi

2008 

Cena ministra školství za výzkum 2008
Ministr školství Ondřej Liška dne 13. listopadu 2008 udělil Cenu ministra za výzkum prof. Dr. Ing. Karlu Bouzkovi za výzkum vodivých polymerů jako nosičů katalyzátoru pro nízkoteplotní palivové články.

Cena za chemii 2008
Dne 4. září Dana Procházková z Ústavu organické technologie převzala Cenu chemie 2008 za druhé místo v soutěži doktorandů, kterou pořádá společnost Rhodia CR s.r.o. a Francouzské velvyslanectví v ČR, více>.

Cena Synergie 2008
Ing. Roman Kodým získal dne 13. srpna 2008 cenu Synergie 2008 za projekt vypracovananý společně se spolecností MEGA a.s. “Optimalizovaný distributor toku pro průmyslový elektrodialyzér EDR III”.

Medaile ministra školství
Dne 27. června 2008 převzal doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D. Medaili ministra školství za získání prestižního grantu Evropské výzkumné rady na pětiletý projekt CHOBOTIX, více →.


Výsledky reprezentantů VŠCHT Praha na Českých akademických hrách 2008 v Brně

European Water Association udělila prof. Jiřímu Wannerovi Medaili Williama Dunbara
Dne 4. května 2008 převzal prof. Jiří Wanner v Mnichově Medaili Williama Dunbara za vynikající výzkumnou činnost v oblasti biologické úpravy odpadních vod a ochrany vod, více →.

2007

Medaile Josefa Hlávky za rok 2007 udělena prof. Ludmile Šilhánkové
Správní rada Nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“, v souladu se statutem, udělila v roce 2007 prof. Ing. Ludmile Šilhánkové, CSc. Medaili Josefa Hlávky na návrh rektora VŠCHT Praha za významnou celoživotní a mezinárodně uznávanou vědeckou činnost v oboru genetiky kvasinek, za mimořádně úspěšnou publikační odbornou činnost a za obětavou činnost pedagogickou především v oboru mikrobiologie.


Cena Siemens - Werner von Siemens Excellence Award 2007
Ve čtvrtek 13. prosince 2007 byly v pražské Betlémské kapli předány Ceny Siemens za rok 2007. Ing. Walter Schrott z Ústavu chemického inženýrství se stal nositelem Ceny Siemens 2007 s diplomovou prací: Experimentální studium elektrokinetického toku v mikrofluidních čipech.

Cena Spektroskopické společnosti Jana Marka Marci
Dne 12. prosince 2007 Ing. Tomáš Čajka získal 1. cenu v soutěži o nejlepší práci roku 2007 mladých autorů z oboru spektroskopie za soubor prací: Gas Chromatography–Time-of-Flight Mass Spectrometry: An Effective Analytical Tool in the Analysis of Complex Food and Environmental Matrices.

Cena za nejlepší příspěvek
6. 11. 2007 byla udělena cena doktoru Bohdanu Hejnovi za nejlepší příspěvek >

Innovation Contest
Blahopřejeme Kryštofu Dibuszovi z Fakulty chemické technologie, který se umístil na třetím místě s prací Community Server v soutěži Intel Innovation Contest pořádanou firmou Intel Czech Tradings, Inc.

Cena Karla Velka 2007
V rámci konání Mezinárodního kongresu a výstavy ODPADY - LUHAČOVICE je vyhlašována Cena Karla Velka. Cena Karla Velka se uděluje jako zvláštní projev uznání jednotlivci za mimořádně precizní a tematicky objevnou odbornou práci v oblasti odpadového hospodářství. První místo získala za diplomovou práci Jiřina Bucharová z Ústavu chemie ochrany prostředí, druhé místo získal Tomáš Petřík z Ústavu konzervace potravin a technologie masa a třetí místo Marek Šír z Ústavu chemie ochrany prostředí. Blahopřejeme.

Cena za chemii 2007
Dne 21. června Eliška Leitmannová z Ústavu organické technologie převzala Cenu chemie 2007 za první místo v soutěži doktorandů, kterou pořádá společnost Rhodia CR s.r.o. a Francouzské velvyslanectví v ČR.

Cena Josefa Hlávky 2007
Cena udělena Mgr. Petru Holzhauserovi

2006

Cena ministryně školství za výzkum 2006
Dne 21. listopadu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová udělila Cenu ministryně za výzkum prof. Ing. Janě Hajšlové, CSc. za dosažení mimořádných výsledků při zavádění nových progresivních multireziduálních metod nezbytných pro rychlou a efektivní kontrolu hygienických limitů kontaminantů v potravinách.

Cena za výzkum ve farmaceutických vědách 2006 a Cena za chemii 2006
Mgr. Petru Cíglerovi z Ústavu analytické chemie a Mgr. Petru Holzhauserovi z Ústavu anorganické technologie blahopřejeme za umístění v soutěži Cena za výzkum ve farmaceutických vědách a v soutěži Cena za chemii 2006. 

2005

Cena Alfreda Badera
Cenu Alfreda Badera za organickou chemii v roce 2005 získal Ing. Radek Cibulka, Ph.D. z Ústavu organické chemie. CV

Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Cenu ministryně v roce 2005 získal Ing. Bc. Jan Macháček, Ph.D. z Ústavu skla a keramiky. CV 

Cena Siemens
Nositelem Ceny Siemens za rok 2005 se stal Ing. Marek Šváb, Ph.D. za doktorskou disertační práci "Využití technologie promývání při sanaci starých ekologických zátěží".
Cenu Siemens 2004 za doktorskou práci v oboru informačních technologií získal náš absolvent Ing. Jiří Ptáček, Ph.D. za práci „Zvýraznění digitálního obrazu v biomedicínských aplikacích“. 

2004

Česká Hlava 2004
Cenu Sazky, a.s. za objev či mimořádný počin v oblasti základního nebo aplikovaného výzkumu či technologických inovací dostal Prof. Ing. Josef Pašek, DrSc. z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za nejnovější vývoj technologie anilinu, která vyústila v prodej licence BC-MCHZ Ostrava na výstavbu výrobní jednotky s roční kapacitou 150 tisíc tun anilinu japonské firmě Tosoh.

2003

Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Cenu ministryně v roce 2004 získal Ing. Michal Fulem, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie. 

Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Cenu ministryně za rok 2003 získala Dr. Ing. Jitka Zrostlíková z Ústavu chemie a analýzy potravin. 

Aktualizováno: 15.12.2023 16:52, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit responzivní verzi