Její pedagogická činnost spočívá ve výuce základních kurzů fyziky společně s řadou dalších pokročilých předmětů úzce spjatých s její vědeckou činností. A o tom, že se jedná o skutečně výtečnou pedagožku, svědčí pochvalná vyjádření mnoha studentů v pravidelně organizované anketě studentů. Vědecká činnost byla nejprve orientována na studium biologicky významných systémů metodami molekulové spektroskopie. Zpočátku jejím cílem bylo studium modelových systémů fotosyntézy a přenosu energie, později ve své vědecké činnosti objevuje potenciál chirooptických metod, které po příchodu na VŠCHT Praha rozvíjí ve spolupráci s Ústavem analytické chemie. Je především její zásluhou, že na VŠCHT Praha byla vybudována unikátní pracoviště, která disponují nejkvalitnější experimentální základnou chirooptických metod v ČR, která se zabývá průkopnickým studiem biomolekulárních systémů, vztahů mezi absolutní konfiguraci molekulových systémů a jejich biologickými funkcemi.
Nezanedbatelnou oblastí činnosti prof. Urbanové je její dlouholeté úspěšné působení ve funkci proděkanky pro vědu a výzkum Fakulty chemicko-inženýrské. Je členkou vědecké rady VŠCHT Praha.
Marie Urbanová patří mezi velké osobnosti VŠCHT Praha a Medaili Emila Votočka si za svoji celoživotní pedagogickou, vědecko-výzkumnou a řídící činnost nesporně zaslouží.