Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Věda a výzkum → Ceny a soutěže → Ceny a ocenění udělené školou → Medaile Emila Votočka → Profesor Němec obdržel Medaili Emila Votočka

Profesor Němec obdržel Medaili Emila Votočka

Ocenění převzal profesor Lubomír Němec z rukou profesora Aleše Helebranta, proděkana Fakulty chemické technologie.

Gratulujeme!

Medaili Emila Votočka uděluje rektor VŠCHT Praha vynikajícím osobnostem, které se svou odbornou nebo veřejnou činností zasloužily o rozvoj chemie a dalších oborů vyučovaných na VŠCHT Praha nebo o rozvoj spolupráce s VŠCHT Praha v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje.

Prof. Ing. Lubomír Němec, CSc. vystudoval VŠCHT Praha v oboru technologie jaderných paliv a izotopů. Po absolvování nastoupil vědeckou aspiranturu ve Společné laboratoři pro chemii a technologii silikátů VŠCHT a ČSAV. Zabýval se rovnováhami a difúzí plynů ve skelných taveninách, kandidátskou disertační práci obhájil v r. 1968. Po nástupu do Společné laboratoře jako vědecký pracovník se zabýval chemií a technologií tavicího procesu skel s cílem poskytnout fyzikálně-chemické a chemicko-inženýrské zázemí průmyslovému procesu tavení. V rámci experimentální činnosti vyvinul s kolegou metodu a zařízení pro sledování a vyhodnocování dějů ve skelných taveninách, která později doplněna o analýzu vysokoteplotního obrazu je v současnosti využívána výzkumnými základnami řady světových výrobců skla pro sledování procesů a získávání dat do matematických modelů (Jižní Korea, Japonsko, Německo, Francie, Belgie, Švýcarsko). Později se zabýval vývojem matematických modelů homogenizačních procesů a systémů identifikace vad ve sklech a jejich aplikacemi v rámci řešení grantových projektů a společných projektů s velkými zahraničními výrobci skla. V rámci této aplikační činnosti rovněž pořádal a přednášel na odborných seminářích pro pracovníky zahraničních firem (Jižní Korea, Japonsko, USA). V současnosti se zabývá studiem nových a netradičních uspořádání tavicího procesu skel s cílem zvýšit jeho efektivitu.

V období do r 1989 byl konzultantem několika diplomových prací, příležitostně přednášel studentům technologie skla. Po roce 1989 se jeho pedagogická i vědecká spolupráce s VŠCHT významně rozšířila. V roce 1993 se zde habilitoval v oboru Technologie silikátů a v r. 1996 získal hodnost DrSc. za práci zabývající se energetickou spotřebou tavicího procesu. V r. 1998 byl jmenován profesorem VŠCHT Praha. Prof. Němec je aktivní ve výuce jak v magisterském, tak v doktorském studijním programu. Je členem zkušebních a oborových komisí na VŠCHT a externě na Univerzitě Pardubice a na Fakultě průmyslových technologií Trenčianské univerzity. Často vykonává i funkce člena a předsedy habilitačních a jmenovacích komisí.

Od r. 1993 do r. 2010 vedl Laboratoř anorganických materiálů, společné pracoviště VŠCHT a ÚACH AV ČR (nyní VŠCHT Praha a ÚSMH AV ČR), v letech 1996-2004 byl rovněž ředitelem Ústavu anorganické chemie AV ČR. Byl nebo je členem vědeckých rad FCHT VŠCHT, Univerzity Pardubice, Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty průmyslových technologií Univerzity v Trenčíně. Je předsedou komise pro udělování vědecké hodnosti DSc. v oboru Anorganická chemie a člen komise pro udělování titulu Doktor věd ve Slovenské republice. Byl předsedou nebo členem organizačních výborů několika velkých mezinárodních konferencí. V rámci Int. Commission on Glass pracuje ve dvou technických komisích.

Vědecká a aplikační činnost prof. Němce zahrnuje přes 110 publikací v recenzovaných časopisech, 75 přednášek na mezinárodních konferencích a zhruba stejný počet přednášek na národních konferencích. Bývá zván k pronesení vyzvaných přednášek na mezinárodních konferencích (např. Mezinárodní sklářský kongres 1992 v Barceloně, 1998 v San Francisku).  Je autorem a spoluautorem 12 patentů. Je autorem dvou rozsáhlejších kapitol v odborných monografiích. Byl nebo je odpovědným řešitelem grantových projektů GA ČR, GA AV ČR, MPO a Department of Energy USA.

Byl oceněn Sklářskou cenou České sklářské společností v r. 1989 za tvorbu systému pro identifikace vad typu bublin v televizním skle.

Profesor Němec je výraznou osobností spjatou s VŠCHT Praha v pedagogické i vědecké sféře, které bezesporu udělení Medaile E. Votočka za významný přínos k výzkumu a podporu spolupráce mezi AV ČR a VŠCHT Praha náleží.

Aktualizováno: 24.10.2016 11:02, Autor:

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit responzivní verzi