Jon T. Hougen absolvoval chemii na University of Wisconsin (1956). V roce 1960 získal Ph.D. ve fyzikální chemii na Harvardově univerzitě. Později (1960-1966) úspěšně působil v National Research Council of Canada v Ottawě, odkud přešel v roce 1967 do National Institute of Standards and Technology v Gaihersburgu (dříve National Bureau of Standards). Tam byl v letech 1969-73 vedoucím sekce molekulové spektroskopie. V roce 1984 byl jmenován NIST (NBS) Senior Fellow a v letech 1991-92 působil jako výkonný akademický ředitel Divize molekulové fyziky. Od roku 2001 do dneška pokračuje ve svém výzkumu jako Emeritní vědec.
Dr. Jon T. Hougen se vynikajícím způsobem zasloužil o rozvoj několika oborů vyučovaných na VŠCHT. Jde především o molekulovou spektroskopii, dále molekulovou symetrii a kvantovou chemii. Dr. Hougen spolupracuje dlouhodobě s některými pracovníky VŠCHT. Po změně politického systému se rozhodujícím způsobem zasloužil o vznik mezinárodního výboru prestižní mezinárodní konference o molekulové spektroskopii vysokého rozlišení (http://www.chem.uni-wuppertal.de/conference/), jehož byl prvním předsedou. V současnosti VŠCHT Praha tuto konferenci pravidelně jednou za čtyři roky připravuje jako hlavní organizátor. Tato tzv. pražská konference přilákala do Prahy a na VŠCHT řadu nositelů Nobelových cen (Prof. R. Curl, Prof. H. Kroto, Prof. A. Zewail, Prof. Th. Hänsch a Prof. Cornell). To, že Dr. Hougen je přítelem českých chemiků, lze dokumentovat i jeho velmi dobrou češtinou.
Dr. Hougen přispěl vynikajícími pracemi v oblasti teorie rovibronických, rovibračních a rotačních spekter. Podstatným způsobem rozvinul kvantovou mechaniku molekul a po dlouhá léta je v tomto poli jednou z nejrespektovanějších světových osobností.
Dr. Hougen je člen řady vědeckých společností, členem různých mezinárodních výborů a držitelem čestných ocenění. Z těch lze zmínit Coblentz Award, NBS Silver a Gold Medal, Plyler Prize, Lippincott Award a samozřejmě i Marcus Marci Award.