Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Věda a výzkum → Ceny a soutěže → Ceny a ocenění udělené školou → Čestné doktoráty udělené VŠCHT Praha

Čestné doktoráty udělené VŠCHT Praha

VŠCHT Praha uděluje čestnou hodnost „doctor honoris causa“ (ve zkratce „Dr.h.c.“) významným domácím a zahraničním osobnostem, které výrazně přispěly k rozvoji oblastí, které tvoří zaměření a dlouhodobou orientaci VŠCHT Praha.

 

Seznam oceněných

Prof. Eva Zažímalová

ZažímalováČestný doktorát udělen 23. 9. 2022

Prof. Eva Zažímalová studied biochemistry at the Faculty of Science of Charles University in Prague, and graduated with her diploma thesis focused on the heterogeneity of lectins.

In 1983, she obtained PhD degree in biology at the Institute of Experimental Botany, Czechoslovak Academy of Sciences. Since then, she has worked as a researcher at the same Institute.

 

Dr. Zdeněk Hostomský

HostomskýČestný doktorát udělen 23. 9. 2022

Doctor Zdeněk Hostomský studied biochemistry at the Faculty of Science, and later also the history of philosophy at the Faculty of Arts of Charles University in Prague which he always proudly refers to.

He obtained PhD degree in 1983 at the Institute of Molecular Genetics, Czechoslovak Academy of Sciences with Dr. Zadražil and Dr. Pačes, and quickly became one of the rising stars of the Czechoslovak molecular biology. In fact, he was one of the first scientists in the country that successfully cloned a gene.

 

Dr. Peter Seeberger

SeebergerČestný doktorát udělen 23. 9. 2022

Peter Seeberger studied chemistry at the University of Erlangen, Germany, and in 1995 he completed his PhD in biochemistry in Boulder, in the USA.

From 1995 to 1997 he worked at the Sloan-Kettering Cancer Center Research in New York, and in 1998 he started an independent research program at MIT, where he was promoted to Firmenich Associate Professor of Chemistry with tenure.

 

Prof. Jean-Marie Lehn

 ◳ Lehn (jpg) → (výška 215px)Čestný doktorát udělen 26. 6. 2019

Jean-Mari Lehn graduated from the University of Strasbourg and then worked for a year at Robert Burns Woodward's laboratory at Harvard where he participated in the synthesis of vitamin B12. After returning to the University of Strasbourg, he began working on a range of topics in organic and physical chemistry, then focused more on biological processes, leading to the synthesis of macrocyclic compounds with cavities called cryptands. He won the Nobel Prize in 1987 together with D. J. Cram and Ch. J. Pedersen for the the development and application of molecules with highly selective structurespecific interaction, i.e. molecules that can “recognize” each other and choose with which other molecules they will form complexes.

 

Prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc.

Čestný doktorát udělen 1. 10. 2012

Narozen v roce 1946, v roce 1969 absolvoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Je profesorem na Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době působí v Ústavu organické a anorganické chemie Akademie věd ČR. Zabývá se výpočetní a teoretickou chemií, proslulost získal především díky objevu nepravé vodíkové vazby.
Prof. Hobza patří mezi nejcitovanější české vědce, jeho Hirschův index dosáhl v srpnu 2012 hodnoty 78. Je členem řady edičních rad, členem Učené společnosti ČR a britské Královské společnosti chemické a nositelem řady cen a poct.

Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.

Čestný doktorát udělen 1. 10. 2012

Narozen v roce 1942, vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své vědecko-výzkumné činnosti se zabývá genomikou. Jeho skupina byla jednou z prvních na světě, která před 15 lety úspěšně přečetla úplné dědičné informace bakteriálního viru.
Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR, členem Evropské akademie věd a umění, vědeckých rad Univerzity Karlovy, VŠCHT Praha a její Fakulty potravinářské a biochemické technologie. Působil na mnoha zahraničních pracovištích, byl či je redaktorem prestižních mezinárodních časopisů a neúnavným popularizátorem vědy. V letech 2005-2009 byl předsedou Akademie věd, v současné době působí v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a je vědeckým koordinátorem projektu centra excelence BIOCEV.

 

Prof. RNDr. Antonín Holý

prof. RNDr. Antonín HolýČestný doktorát udělen 6. 11. 2006

Prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc, Dr.h.c. se déle než 35 let se zabývá synthesou antimetabolitů jako léčiv proti leukémii, rakovině a virovým onemocněním včetně hepatitidy a AIDS.  V rámci své odborné aktivity vychoval řadu aspirantů a stážistů, přednášel a přednáší na universitách a vysokých školách a na řadě zahraničních pracovišť.

 

prof. Dr. Daniel Belluš

prof. Dr. Daniel BellušČestný doktorát udělen 16. 9. 1997

Odborná činnost profesora Belluše je shrnuta v 48 patentech, 87 původních vědeckých sděleních a 5-ti kapitolách odborných knižních publikací. Prof. Belluš proslovil více než 150 zvaných přednášek na sympoziích a odborných seminářích, obdržel řadu cen a je členem redakčních rad několika vědeckých časopisů včetně Helvetiva Chimica Acta, Angewandte Chemie, Synthesis, Chemical Papers, Collection i kompedia Progress in Heterocyclic Chemistry. Je členem několika chemických společností (švýcarské, americké, anglické, slovenské i dalších odborných společností jako např. American Assoc. for Advancement of Science (AAAS).

 

Prof. Norman Hackerman

prof. Norman HackermanČestný doktorát udělen 16. 9. 1997

Dr. Norman Hackerman is a chemist, a researcher and a teacher. A native Baltimorean, he earned both his undergraduate and graduate degrees at Hopkins. At the University of Texas at Austin, Hackerman moved quickly through the ranks to full professor, chairman of chemistry, vice president and provost, vice chancellor for academic affairs and, in 1967, president. In 1970, he was elected president of Rice University and steered it through some of its most difficult years. When he retired in 1985, Hackerman left it fit and trim, with new programs, improved facilities, a superior faculty and a well-deserved reputation as one of the best universities in the United States.

Throughout his administrative career, he has remained a distinguished scientist, earning membership in the National Academy of Sciences, the American Philosophical Society and the American Academy of Arts and Sciences. He also is a former chairman of the National Science Board and a recipient of the National Medal of Science.

 

prof. Peter A. Wilderer 

prof. Peter A. Wilderer Čestný doktorát udělen 16. 9. 1997

Professor Wilderer is currently a professor at the Technical University of Munich and Director of the Institute for Water Quality and Control of Waste Management. He is also Director of the Institute of Advanced Studies on Sustainability, funded by the European Academy of Sciences and Arts.

The essential value of Professor Wilderer's contribution in the water sector derives from a rare and wide-ranging versatility which does not sacrifice depth and focus. Although trained as a civil engineer, he has gained formidable in-depth knowledge in areas such as ecology, microbiology and water chemistry. 

 

Prof. Otto Wichterle

prof. Otto Wichterle

Čestný doktorát udělen 16. 6. 1993

Světově proslulý český vědec a vynálezce, pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele u nás i ve světě patřil. Proslulý je především svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Tyto výsledky vycházely z jeho původní vědecké práce v oblasti hydrogelů. Wichterle se proslavil též objevem umělého polyamidového vlákna - silonu.

 

Prof. Dr. Ing. Josef Koritta

prof. Dr. Ing. Josef KorittaČestný doktorát udělen 9. 1. 1992

V letech 1928 až 1947 působil v ČKD Praha. Ředitel Státního výzkumného ústavu materiálů v Praze, profesorem jmenován roku 1958. Zabýval se temperovanou litinou, struskami, hliníkovými slitinami a slitinovými ocelemi. Napsal více jak 60 původních sdělení, šest knižních publikací, mimo jiné „Strojírenské materiály“ (spolu s prof. Pluhařem). Rektor VŠCHT Praha v letech 1966–70. Katedru chemické technologie kovů vedl 14 let (1958 až 1972) a na ústavu pracoval až do roku 1974, kdy přešel do Státního výzkumného ústavu ochrany materiálu.

 

Prof. Vlado Prelog 

prof. Vlado Prelog Čestný doktorát udělen 30. 5. 1991

Jeho vědeckou činnost dokládá 412 publikací, přednášel jako hostující profesor na 33 univerzitách. Nobelovou cenou za chemii byl v roce 1975 oceněn za příspěvek ke stereochemii organických molekul a poznání jejich reakcí. Cahnova-Ingoldova-Prelogova stereochemická pravidla jsou dnes užívána ve standardních učebnicích organické chemie.

  





Aktualizováno: 3.10.2022 15:00, Autor: Jan Kříž

KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit responzivní verzi