Desítku, nebo dvanáctku? O tom, že pivo může mít různou stupňovistost, ví v Česku každý. Co přesně ale stupně znamenají a že u jejich zrodu stál v 19. století významný chemik Karel Napoleon Balling z Pražské polytechniky (VŠCHT Praha je následovníkem chemických ústavů polytechniky), to už zase tak známé není.
Slavte s námi
Při příležitosti 150. výročí úmrtí Karla Napoleona Ballinga bychom si rádi připili 17. března na jeho památku a dílo, které nás stále provází. Ať již zvolíte desítku nebo dvanáctku, ať budete ten večer sedět doma, nebo s kamarády v hospodě, vzpomeňte na českého profesora chemie, který ovlivnil nejen svět piva, ale i cukrovarnictví nebo knihovnictví.
V pondělí 19. března pak přijďte v 15:00 do Dejvic, kde VŠCHT Praha pořádá neformální setkání milovníků a milovnic českého piva. Budete moci ochutnat školní pivo Lachout a dát si "jedno malé na Ballinga" zdarma.
Připravili jsme pro Vás soutěž o soudek školního piva Lachout. Stačí se jen vyfotit na FCB nebo Instagram, jak si připíjíte na Ballingovu památku, a přidat hashtag #jednonaballinga. Výherce soutěže bude stanoven losem a pivo z výzkumného pivovaru VŠCHT Praha je jeho.
Dále jsou pro vás připraveny komentované prohlídky školního výzkumného pivovaru - startují v 15:30, 16:00, 16:30 a 17:00. Těšíme se na Vás na plácku mezi Národní technickou budovou a budovou A VŠCHT Praha (Technická 5, Praha 6).
Karel Balling - chemik, co se zapsal do historie piva
Karel Joseph Napoleon Balling (21. duben 1805 – 17. březen 1868) byl profesorem chemie a v roce 1865-1866 též rektorem Pražské polytechniky. Ve své chemické kariéře se zabýval zejména kvasnou a analytickou chemií.
Od druhé poloviny 30. let 19. století začal aktivně propagovat cukrovarnictví, přičemž roku 1839 vynalezl cukroměr, neboli sacharometr, který umožnil stanovit množství cukru v příslušném roztoku. Kromě cukrovarnictví zanechal jeho chemický výzkum a vynález sacharometru nesmazatelnou stopu také v pivovarnictví. Ballingova stupnice měří hustotu extraktu původní mladiny a díky němu se začala rozlišovat stupňovitost piva. Stupnice se rozšířila i do zahraničí a po různých úpravách se používá dodnes. Vypracoval attenuační teorii kvašení a sestavil vzorec pro výpočet původní stupňovitosti mladiny z rozboru piva. Obojí se dnes používá na celém světě. Zdokonalil též sacharometr pro měření procenta cukru v mladině a zavedl jeho používání v pivovarnickém průmyslu.
Více o Karlu Ballingovi na české Wikipedii
Sládci z VŠCHT Praha
VŠCHT Praha je pevnou součástí pivovarnictví v Česku – valnou většinu tuzemských piv mají v rukou sládci, kteří vzešli právě z naší školy. Absolventi studijních programů, které je připravují na kariéru v pivovarech a potravinářských provozech, nemají nouzi o uplatnění. Naopak je po nich v posledních letech enormní poptávka.
Balling a knihovna
Karel Balling stál také u zrodu knihovních fondů, které se postupně staly základem pro Národní technickou knihovnu, nyní sídlící v Dejvicích. Na jeho počest nese největší konferenční sál knihovny jméno Balingův.