V souvislosti s povinným testováním zaměstnanců bylo zatím ke dni 24. 3. 2021 provedeno na VŠCHT téměř 2000 testů. Z nich bylo celkem 5 pozitivních. „Jejich pozitivita byla dále potvrzena PCR metodou. Počet pozitivních vzorků, který se pohybuje pod 0,5 %, je naprosto očekávaný a koreluje se situací v Praze,“ vysvětluje docentka Michaela Rumlová z Fakulty potravinářské a biochemické technologie, která patří mezi hlavní postavy organizace testování na VŠCHT.
K testování zaměstnanců využívá naše univerzita test Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test Card. Jak již z názvu vyplývá, jde o antigenní test, který detekuje nukleokapsidový protein (N) SARS-CoV-2, tedy protein, který je uvnitř virové částice, kde obaluje virovou genetickou informaci. „Tento test má vysokou specifitu (99%), neboli protilátky proti N proteinu SARS-CoV-2 jsou velmi kvalitní, specificky rozeznávají tento protein a nereagují na proteiny jiných, v nosní dutině vyskytujících se virů (ostatní koronaviry, chřipka, rinoviry). Citlivost testu neboli mez detekce je deklarována na 130 virových částic v 1 ml (test je schopen detekovat 1 nanogram nukleokapsidového proteinu v mililitru),“ vysvětluje docentka Rumlová a doplňuje: „Během infekce SARS-CoV-2, množství viru v těle nejprve stoupá a poté klesá. Množství viru se dá zjistit buď stanovením jeho genetické informace, tedy RNA, a to pomocí PCR testů, nebo stanovením jeho proteinů, pomocí antigenních testů. PCR testy jsou schopné identifikovat i velmi malá množství virového genetického materiálu, a proto je touto metodou možné identifikovat i brzký nástup infekce. Na druhé straně ale mohou být touto metodou identifikováni i lidé, kteří již infekční nejsou, to znamená, že virus v jejich těle již není „životaschopný“, ale části RNA jsou stále přítomny. Rychlé antigenní testy jsou méně citlivé a detekují tedy virus jen, je-li přítomen ve vyšším množství – což jsou ale hodnoty, které odpovídají tomu, že lidé jsou velmi pravděpodobně infekční.“
Velké poděkování
Zajistit testování v organizaci s počtem zaměstnanců vyšším než 1000 není triviální záležitost, speciálně v případě, kdy se vše musí připravit v řádnu dnů. Kromě docentky Rumlové by testování na VŠCHT nebylo myslitelné bez nezištné pomoci docentky Petry Lipovové, profesora Tomáše Rumla a inženýrky Ivany Křížové, kteří si vzali na starost odbornou stránku věci i zajištění dobrovolníků pro samotné testování. Neméně výrazně se do testování zapojila trojice z naší ordinace – doktorka Alžběta Sacherová a sestry Markéta Černá a Hana Bušková, personální oddělení na čele s Eliškou Brůhovou, z dalších útvarů se pak zapojily kolegyně ze Zkumavky pod vedením Jitky Jakovcové, dále Dagmar Kováčová (kvestorát), Klára Muzikářová (Referát kontroly), Pavel Härtel (Výpočetní centrum), lidé z útvarů spravujících budovu (Jiří Tesař), veřejné zakázky (Jiří Prokš), zásobování (Zuzana Ajchlerová, Jan Kohoutek), bezpečnost práce (Petr Dolníček) a mnozí další.
Zapomenout nelze ani na studenty, kteří se střídají ve službách při samotných odběrech v posluchárně BI – Magdalenu Škrlovou, Vendulu Pavelkovou, Gábinu Kapinusovou, Magdalenu Folkmanovou, Andreu Zubrovou, Tomáše Engla, Jakuba Švédu, Václava Peroutku, Veroniku Kočárkovou, Lucii Hrdou, Františka Szilvasiho a Martina Zmudu.
„Rád bych touto cestou poděkoval všem jmenovaným i těm, na které jsme zapomněli. Bez nich bychom testování jednoduše nezorganizovali. Znovu se ukázalo, jak hluboké lidské kvality a samozřejmou vůli pomoci mají lidé spojení s VŠCHT,“ říká rektor Pavel Matějka. „Chtěl bych také projevit dík kvestorce Ivaně Chválné, která na sebe vzala tíhu řízení celého projektu testování,“ dodává rektor Matějka.