EDUEXPOS je síť veletrhů pro mezinárodní vzdělávání, na které vystavují jazykové školy, studentské agentury i vysoké školy a VŠCHT Praha se v rámci projektu Study in Prague zúčastnila veletrhů v Barceloně a Madridu. Na veletrhy přichází především studenti středních a vysokých škol, přičemž dívky výrazně převažují. Polovina studentů hledá magisterské studium v zahraničí, 40 % jazykové kurzy. Obecně mají mladí Španělé zájem o technické a přírodovědné obory, zajímá je informatika, stavebnictví, marketing nebo mezinárodní vztahy. Z našich oborů se nejčastěji informovali na chemické inženýrství a biochemii.
Technické chemické obory mají sylabus stejný jako u nás, vyučuje se anorganická, analytická i organická chemie, fyzika, matematika i chemické inženýrství. Bakalářské studium je čtyřleté a studenti v Barceloně a Madridu se nezávisle na sobě shodli, že vycestovat během studia do zahraničí není lehké. V magisterském studiu není zahraniční stáž povolena vůbec a v bakalářském pouze po splnění všech studijních povinností. Proto je s podivem, že lze na VŠCHT potkat tolik španělsky mluvících studentů. Vzhledem k tomu, že Španělé mají zájem studovat v zahraničí, absolventi škol mají vysokou nezaměstnanost a na vysokých školách se platí školné cca 2500 eur v bakalářském a 6500 eur v magisterském studijním programu, tak magisterské studium v cizině je pro mladé Španěly velkou výzvou. Zatím jednoznačně vede Francie (o francouzštině tvrdí, že je lehká), ale uvidíme, třeba je zláká i zlatá Praha.
Španělsko je oblíbeným místem pro letní dovolenou, ale málokdy se vám poštěstí je navštívit mimo sezónu. V zimě to není s dodržováním siesty tak žhavé a i s časem není nakládáno tak benevolentně jako v létě. Pokud má restaurace nebo prodejna vstupenek otevírat v deset hodin, otevře přesně v 10:00. I příměstské vlaky jezní na minutu přesně.
Španělsko je nejsušší zemí Evropy a letos je zde sucho extrémní. I chladné Česko je oproti Španělsku z letadla mnohem zelenější. Až zde si Středoevropan otrávený z předjarních dešťů uvědomí, jaký je sucho problém. Tráva je hnědá, všude prach a zeleno je jen v zavlažovaných předzahrádkách hotelů.
Španělé velmi dbají o svůj zevnějšek. Zdá se, že bez bezchybného účesu a umně uvázaného šátku ani nevyrazí vynést smetí. K turistům jsou ale velmi vstřícní, neváhají pomoci s průchodem turniketem nebo s nákupem jízdenky. Pamatujme si své zmatení v cizině a buďme vstřícnější k turistům, kteří zablokují celé jezdící schody na přestupu nebo s halasem popadají v rychle se rozjíždějícím metru.
Na přechod s houkačkou
Velké přechody pro chodce jsou označeny zvukovou signalizací, která připomíná houkačku české policie. Párkrát vás to zarazí a instinktivně strnete v nakročené poloze. O to pozornější však musíte být po návratu domů, kde zběsilé houkání neznamená zelenou.
Nejpříjemnější místo
Vezměte Pražský hrad, místo Chrámu svatého Víta do něj umístěte kostel sv. Mikuláše a pak vše přestěhujte do Tyrolských Alp. Asi tak na vás bude působit El Escorial, letní sídlo a hrobka španělských králů od 16. století. Prostorná nádvoří naznačují velikost ochranné gardy i služebnictva a výhled na zasněžené vrcholky Kastilského pohoří vnese klid do hektického dne.