Pokročilé biomateriály pro lékařské implantáty jsou 5. 12. 2014 představovány na VŠCHT Praha. Přední odborníci z České republiky představí vstřebatelné slitiny sloužící pro zpevnění kostních poranění a defektů, nové materiály pro náhradu a zpevnění kostí při operačních zákrocích, moderní titanové slitiny, které se používají jako náhrady tvrdých tkání či nové bioaktivní a antibakteriální vrstvy na implantátech.
Centrum vývoje moderních kovových biomateriálů pro lékařské implantáty bylo založeno v roce 2012 a hlavním důvodem jeho vzniku je neustále rostoucí poptávka po nových lékařských implantátech s výrazně vyšší korozní a mechanickou odolností, s delší životností a s lepší biokompatibilitou s lidským organismem. „Hlavními typy implantátů vyvíjených v centru jsou částečné nebo totální náhrady kloubů a kostí, dentální implantáty a prvky sloužící k fixaci a spojování kostí,“ řekl prof. Dr. Ing. Dalibor Vojtěch, koordinátor projektu. „Díky delší životnosti a lepší biokompatibilitě nových implantátů se výrazně zlepší kvalita života pacientů a kvalita zdravotní péče. Sníží se také počet nutných reoperačních zákroků, čímž dojde nejen k redukci nákladů na zdravotní péči, ale především bolestivosti léčby.“
Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT Praha je od roku 2012 koordinátorem výzkumně-vývojového centra zaměřeného na vývoj moderních kovových biomateriálů pro lékařské implantáty. Centrum je financováno Technologickou agenturou České republiky v rámci programu Centra kompetence. Partnery v centru jsou jedna univerzita (VŠCHT Praha), jedna výzkumně vývojová organizace (UJP Praha) a pět významných průmyslových firem v ČR zabývajících se výrobou lékařských implantátů a jejich komponent (BEZNOSKA, ProSpon, LASAK, První brněnská strojírna Velká Bíteš, S.A.M. Holding).
I v České republice se vyvíjí kvalitní lékařské implantáty
Aktualizováno: 5.12.2014 15:30, Autor: