Noc vědců je celoevropskou akcí podpořenou Evropskou komisí v rámci programu HORIZON 2020, při níž se každý rok poslední pátek v září otevírají veřejnosti pracoviště různých vědeckých institucí, laboratoří i vysokých škol. Studenti i vědci přibližují návštěvníkům vědu a techniku populární formou, umožňují jim diskutovat, zúčastnit se přednášek a zajímavých pokusů, ale též se pobavit a setkat s přáteli. V České republice je koordinátorem Noci vědců plzeňské vědecké centrum Techmania. Zájem o toto akci každoročně roste nejen mezi organizátory, ale hlavně u veřejností. Letošní akce proběhla na více než pěti desítkách míst po celé republice a navštívilo ji přes 42 tisíc návštěvníků od těch nejmenších až po seniory. „Budiž noc a budiž světlo!“ bylo nosné téma letošního ročníku, který se tak připojil k akcím Mezinárodního roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.
Na VŠCHT Praha jsme letos rozšířili repertoár a nové expozice a akce se kromě Dejvické VŠCHT konala i v novém Technoparku VŠCHT Praha v Kralupech nad Vltavou. Podle rozdávaných reklamních předmětu jsme odhadli, že do Dejvic přišlo minimálně 1000 návštěvníků a v Kralupech nad Vltavou jich bylo téměř 200.
V Dejvicích probíhaly po celý večer ve velké posluchárně populárně vědecké přednášky. Jejich slibné názvy „Umí ptáci tvořit toxické látky? „Viry ve světle mikroskopů“, „Světlo v anorganických materiálech“ a „Osvícená chemie“ přilákaly plno posluchačů. Pro nejmenší děti připravily chůvy z dětského koutku „Zkumavka“ program tvůrčích dovedností s chemickým zaměřením, na školním dvoře si děti mohly vyzkoušet jak vytvořit obří létající bublinu ze speciálně připraveného roztoku. Děti lákala i výroba vlastních lampionů a balonky plněné heliem, které byly součástí expozic zaměřených na chemické pokusy. Velká tlačenice byla ve studentském klubu Carbon u expozice s názvem Molekulární gastronomie, kde si lidé mohli vytvořit vlastní alginátové koule naplněné džusem či ochutnat čokoládové fondue obalené v práskacím cukru, nechyběla ani výroba zmrzliny pomocí kapalného dusíku a to vše bylo podbarveno živou hudbou.
Letos jsme nově připravili program chemo- či fotoluminiscence, ve kterém si zájemci ve zhasnuté učebně sami vyzkoušeli, které látky a za jakých podmínek vyzařují potmě světlo. Program se opakoval každou půl hodinu a byl o něj takový zájem, že se před učebnou tvořila dlouhá fronta.
V přilehlé chodbě jsme uspořádali výstavu plakátů s názvem Začínající, nadějné, úspěšné a významné ženy na VŠCHT Praha, kde jsme nahlédli i do historie školy. Jeden plakát jsme věnovali zakladatelce hydrochemie v Československu, Julii Hamáčkové, první profesorce a děkance na VŠCHT Praha. Zároveň jsme pohlédli do současnosti, zájemci se názorně, na dvou infografikách vytvořených v projektu STEP (http://step.vscht.cz/kategorie/infografiky/), seznámili se současnými technologiemi úpravy pitných a čištění odpadních vod.
Ochutnávka piva, které se na Fakultě potravinářské a biochemické technologie učí vařit budoucí sládci, přilákala do naší expozice další zájemce. Výroba piva totiž úzce souvisí s další významnou osobností naší školy, paní profesorkou Gabrielou Basařovou, která za svou práci a přínos byla jako první uvedena v roce 2002 do nově založené Síně slávy českého pivovarství a sladařství a v roce 2012 obdržela od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.
Poskytli jsme i výstavní prostor Domu zahraniční spolupráce, jež je příspěvkovou organizací zřízenou MŠMT a má na starosti řadu mezinárodních programů, od studentských mobilit až po výzkumné projekty mezinárodní spolupráce. Na svém stánku podávali informace o podporovaných programech a vystavovali i několik posterů úspěšných projektů mezinárodní spolupráce ve VaV financovaných MŠMT v programu KONTAKT II.
V Technoparku v Kralupech nad Vltavou se tato akce konala letos poprvé, přesto se přišlo podívat téměř 200 návštěvníků. Hned u vchodu je uvítal model elektrického vláčku využívající jako zdroj energie vodíkový palivový článek. Zájemci se seznámili s principy vodíkových technologií, zdroje čisté energie a kde ve světě jsou již využívány. V laboratořích a přednáškových sálech byly pro návštěvníky připraveny ukázky testování vlastností stavebních materiálů a přednášky jako hodina moderní chemie s ukázkou magnetické levitace a výrobou zmrzliny, besedy o světelném záření, filmy o vědě a technice. Své znalosti z chemie a přírodovědných oborů si mohli návštěvníci otestovat a získat cenu.
Věříme, že jsme ukázali našim návštěvníkům, že chemie je zajímavý obor, který prolíná celým naším životem a že se nám podaří podchytit zájem školáků o studium technických a přírodovědných oborů, zejména chemie.
Všem děkujeme za návštěvu a již teď se těšíme na další ročník!
Fotografie a videa z Noci vědců 2015 na VŠCHT v Praze a v Kralupech najdete na http://www.vscht.cz/nocvedcu.
Noc vědců 2015 na VŠCHT Praha byla realizovaná z vlastních prostředků školy a za finančního přispění MŠMT, programu EURPO II, projektu LE12005 a LE 14005. Děkujeme.