Praha, 1. dubna - Třiadvacetinásobné zrychlení dosavadního výrobního procesu. Bezprecedentní zachování kvality vstupního materiálu. Využití při vývoji biomateriálů pro medicínské účely nebo materiálů pro extrémní podmínky.
To vše s sebou přináší nový výzkumný přístroj, který za 9 milionů získala a zprovoznila Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Slinovací zařízení Spark Plasma Sintering nemá v České republice z hlediska svých parametrů konkurenci. „Umožní nám posunout naše výzkumné možnosti na novou úroveň,“ říká doc. Pavel Novák, proděkan Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha. „Princip je přitom jednoduchý. Do přístroje nasypete prášek a za 20 – 40 minut vám vypadne slinutý kompaktní materiál, jehož vlastnosti můžete okamžitě zkoumat a porovnávat s teoretickými předpoklady,“ vysvětluje Novák.
Klíčové jsou přitom dvě věci. Celý proces se díky novému zařízení extrémně zrychlí, a tím pádem se stejným způsobem zrychlí i vývoj nových materiálů, z nichž se vyrábí katalyzátory do automobilů, náhrady lidských kostí nebo třeba extrémně zatěžované části leteckých motorů.
Zároveň, což je také zásadní, nedochází k degradaci materiálu. „Když to řeknu laicky, tak například nanomateriály zůstanou skutečně nanomateriály. Což předešlý proces díky svému celodennímu trvání neumožňoval.“
VŠCHT získala přístroj v rámci velkého investičního projektu KvaLab, během nějž investuje do vybavení laboratoří 800 milionů korun. Přístroj se proto chystá zařadit do výuky studentů. „Nebývá zrovna běžné dát takový nástroj k dispozici studentům. Ale naše škola je založena na propojování kvalitního teoretického vzdělání s intenzivní praxí, takže této tradici rádi dostojíme i tentokrát,“ potvrzuje Novák.
→ vystoupení doc. Nováka v rádiu (archiv pořadu Meteor 4. 4. v 8:05)