Program THÉTA 2 je program orientovaný na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v energetice, který bezprostředně navazuje na program THÉTA. Vítězné projekty získají finanční podporu TAČR. Za VŠCHT máme na skóre šest vítězných projektů, a proto jsme vedoucím těchto projektů položili několik otázek. Jedním ze šesti vítězných projektů je pod vedením profesora Petra Kočího. Přečtěte si jeho reakce na naše dotazy.
Váš projekt je jedním z vítězných, můžete nám přiblížit o čem je?
Projekt se věnuje vývoji vícestupňového systému pro vyrovnávání výkyvů výroby a spotřeby v elektrické distribuční síti. Skládá se ze dvou vrstev. První vrstva je tvořena bateriemi, které v případě přebytků výroby elektřinu ukládají a v případě vysoké poptávky naopak dodávají elektrickou energii do sítě. Pokud je vyčerpána kapacita první vrstvy, nastupuje druhá vrstva, která v případě přebytků akumuluje energii do tepelného zásobníku a teplo je dále využíváno. V případě vysoké poptávky a vyčerpání uložené energie se spustí dieselgenerátory, které zabrání výpadku dodávek elektřiny. Systém je vyvíjen pro decentralizované instalace s výkonem do 1 MW.
Kolik jste na projekt získal financí?
3 849 000 Kč.
Jaká je aplikovatelnost a reálný přínos vašeho projektu?
Projekt směřuje ke komerční realizaci.
Co má být výsledkem vaší práce a kdy ho můžeme očekávat?
Výsledkem má být funkční zařízení. Projekt je plánován na tři roky a končí v půlce roku 2027.
Co bylo největší výzvou a co největší motivací?
Největší výzvou bylo vyplnit správně všechny formuláře. Největší motivací bylo podílet se na průmyslovém projektu s praktickým výstupem a získat peníze na odměny pro studenty v naší výzkumné skupině.
Jaká zde bude vaše role?
Projekt řešíme ve spolupráci s MSR Engines Brno a VUTS Liberec. Role našeho týmu spočívá ve vývoji katalyzátorů a filtrů pro splnění emisních norem u dieselgenerátorů a vývoji počítačových modelů pro integraci celého systému.
Je ještě něco, co byste doplnil nebo vzkázal čtenářům/sledujícím?
Nejste v tom sami.